Není nad to se pořádně nadlábnout
Jestli jsem svého kamaráda a blogerského kolegu Filipa dobře pochopil, tak tohle jsou ve stručnosti hlavní myšlenky jeho nedávného článku s názvem: „Za takovou pidiporci ty peníze nedám...“ (viz zde).
Souhlasím i nesouhlasím, a jakožto gastronomický schizofrenik si tuto ambivalenci můžu dovolit. Miluji totiž porce jednou velké, jindy malé, a pokud jde o zážitek, rád ho uvítám, ale chybí-li, ze strany hostitele, určitě se o něj někdo postará. Buď já nebo manželka, případně jiný z hostů. Nevěříte? Tak tumáte pár příkladů.
Následující příhoda se stala dost dávno, tedy v době, kdy focení naservírovaných porcí a jejich následné sdílení po sítích ještě nebylo obvyklé a ani mobily nedisponovaly foťákem. Byli jsme tehdy se Soňou na dovolené ve Františkových lázních, ubytování bylo jen se snídaní a my se stravovali, jak se dalo. Kdosi nám poradil, abychom zaběhli do penzionu někde až úplně nahoře u trati, že tam prý dobře vaří a rádi pohostí každého, nejen své aktuálně ubytované. A že si máme dát vepřový řízek. Inu, proč ne, ten přímo zbožňuju a ani má drahá jím nepohrdne.
„Dobrý den co si budete přát?“ Uvítal nás chlapík, jak se později ukázalo samotný majitel, když jsme si ještě ani pomalu nestihli sednout k poslednímu volnému stolu narvaného lokálu. Snažil se nám nabídnout jídelní lístky, ale my se nedali a hned na první dobrou jsme si objednali onu doporučovanou krmi. S opékanými brambory pochopitelně.
„Soni, je tady spousta lidí, to si asi počkáme, viď?“ Otázal jsem se zachmuřeně své manželky.
Ta se jen rozhlédla, pokývala hlavou a pravila: „Nu, asi jsme neměli chodit v pravé poledne, měli jsme vynechat to courání parkem a být tu už před hodinou. Anebo naopak, měli jsme si před obědem ještě zajít do...“
„Ták, tady se to nese, ať vám chutná.“ Dámě mého srdce nebylo dáno dokončit úvahy stran času příchodu do restauračního zařízení, neb ji přerušil pan majitel. Usmál se, snad i šibalsky mrknul, to už si přesně nepamatuju a postavit to před nás na stůl. Základem zmiňovaného toho, samozřejmě ve dvojím vydaní, byly talíře. Obrovské pomalu jako kola od vozu, avšak nikoli tak veliké, aby poskytly dostatek prostoru pro smažené řízky, kteréžto z nich přečuhovaly do všech stran. A zároveň hrozily sjetím na běloskvoucí ubrus, neb zakrývaly vysoké hromady opečených brambor.
„Dáme to?“ Optal jsem se s obavou v očích.
„Musíme!“ Rozhodla má drahá.
Nu, co vám mám povídat, bylo to tak vynikající, chutné, voňavé a křupavě křehoučké, že se to jedlo samo. Oba jsme dělali, co jsme mohli, hrdinně bojovali jak válečníci udatní, leč nic platno, skočilo to naší prohrou. Řízky jsme sice zdolali, ale brambory jsme s těžkým srdcem nebyli schopni dojíst.
I zážitek se dostavil, postarali se o něj jacísi němečtí turisté. Objednali si to samé a porcemi byli tak nadšení (nebo zděšení, to netuším), že si je už tehdy vyfotili a nad nimi zapěli jakousi snad národní píseň, z jejíhož textu jsem pochytil refrén: „Eine Schnitzel, eine grosse Schnitzel, eine grosse, wunderschönes Schnitzel.“
Ceny těchto porcí se nevymykaly tehdejšímu normálu, a když jsem se majitele při placení zvědavě zeptal, zda na těch veleporcích neprodělává, usmál se, řekl, že nikoli a že mu jde o spokojenost hostů. Po obědě jsme byli nuceni zrušit plánovaný výlet k rybníku Amerika a odebrali se hodit si několikahodinového šlofíka. Ten se pochopitelně obešel bez manželského dovádění, neb na takové radovánky jsme s přecpanými břichy neměli ani pomyšlení.
Další stravovací příhoda se odehrála ještě dávněji, někdy uprostřed osmdesátek, tedy v období hlubokého socialistického temna. Byla zima jako teď a my se s tehdy ještě malými dcerami vydali na týdenní dovolenou na hory. Turnusy v té době bývaly pevně dané od sobot do sobot, takže směrem z Prahy do Krkonoš se přesouvala snad půlka metropole. Na kluzkých neošetřených silnicích zácpy, cesta se vlekla, čas letěl a my někdy po polednách projížděli Novou Pakou. Rozhodli jsme se, ostatně jak učinilo i mnoho dalších, poobědvat v hospodě na jednom nároží u hlavní silnice. Celé se to odehrálo asi takto:
První půlhodinu jsme strávili čekáním, než se uvolní stůl. Druhou pak v naději, kdy si nás konečně všimne vrchní a milostivě nám dovolí, abychom si u něj objednali. Třetí půlhodina uběhla celkem rychle, neb jsme z předchozích dvou už byli zvyklí a spočívala v napjatém očekávání, zda nám to vůbec donesou.
Donesli. Už si nepamatuju jak ostatní, ale já si objednal další ze svých nejoblíbenějších jídel, totiž španělského ptáčka. Nevím, netuším, jestli tamní kuchař disponoval křišťálovou koulí, uzřel v ní, že v daleké budoucnosti jednadvacátého století přijdou do obliby malé porce a předběhl svou dobu. Ale jedno vím jistě. To, co mi přinesli, bylo lze bez nadsázky nazvat miniaturním, sotva z vajíčka vyklubaným holátkem, jaké jsem nikdy předtím ani potom na talíři neviděl. Až do té doby jsem netušil, že ve španělsku žijí kolibříci, že se dovážejí k nám a servírují zrovna v Nové Pace v hospodě na nároží u hlavní silnice. Tož co si budem, tamní personál si holt potřeboval donést i nějaké to jídlo zadarmo domů. Tedy ne až tak úplně zadarmo, spíš za peníze hostů.
Při představě dalšího nejmíň půlhodinového čekání na jinou porci jsem nesebral odvahu k reklamaci podměrečného španěláka a bezmála se slzou v oku ho na dvě kousnutí zkonzumoval. Mé drahé polovici se mě zželelo, rozhodla se, že to tak nenechá a potrestala onen zpropadený lokál vpravdě po svém. Postarala se o zážitek, který se jen tak nevidí.
„Jdeme!“ Zavelela Soňa okamžitě po zaplacení. A při oblékání mladší z našich dvou dcer jen tak mimoděk a jakoby omylem zlehoučka srazila loktem svou sklenici lepkavé žluté limonády, kterou za tímto účelem zanechala téměř plnou. Nu což, stálo to za to a my odcházeli středem za doprovodu žbrundy stékající na umaštěný stůl a pod palbou nevěřících pohledů jak vrchního, tak i ostatních hostů.
Teď už jen krátce, abych vás dlouho nezdržoval. Přiznám se bez mučení, že když na to přijde, tak i malé porce mám rád a jsou-li doprovázeny hodnotným kulturním zážitkem, jsem přímo nadšen. Je tomu sotva pár dní, co mě osud zavál do jedné klasické české hospody poblíž pražského smíchovského nádraží.
„Jé, oni tu mají utopence, zavináče, matjesy i tlačenku s octem a cibulí,“ rozzářily se mé oči při pohledu do jídelního lístku. Rozhlížel jsem se kolem sebe, u jednoho stolu klábosila partička postarších chlapů, z útržků vět jsem zaslechl, jak vášnivě rozebírají fotbal. Na druhé straně seděly dvě zralé dámy, švitořily si cosi o blížících se Vánocích, usmívaly se a spekulovaly o dárcích pro svá vnoučata. V koutě poblikával nazdobený stromek, nad ním na poličce běžel v televizi jakýsi sportovní přenos.
O kulturní zážitek se postaral personál v podobě hbitého číšníka a lepé servírky, ač oba uspěchaní, u každého stolu se dokázali na chvilku zastavit a prohodit s hosty pár milých slov o všem možném. Nebudu zapírat, přepadla mě nostalgie a já se tam nad tou tlačenkou a nad korbelem nejlepšího piva na světě najednou cítil jako král. Jak člověk, který ví, kam patří a cítí se dobře mezi svými.
Jan Pražák
Karambol na kole
„Dneska si dej větrník sám, já si pochutnám na odlehčeném bílém jogurtu ve skle, ozdobeném lístečky máty a rukoly,“ zarazila mě Maruška, když jsem se snažil objednat u servírky dva zákusky tak, jak jsem byl zvyklý.
Jan Pražák
Není nad to, než se pořádně zasmát na cizí účet
Tedy tentokrát na účet můj a já se vám teď s chutí dobrovolně přiznávám, co se mi minulý týden podařilo vyvést za blbost. Holt asi stárnu.
Jan Pražák
Biomatka
Když se Lenka navzdory mému ustavičnému přemlouvání rozhodla odstěhovat s naším tehdy dvouletým Péťou na samotu prakticky mimo veškerou civilizaci, tak jsem to neustál. Nešel s nimi a naše manželství definitivně přestalo fungovat.
Jan Pražák
Typologie mužského orgasmu
Před nedávnem zde jeden kolega bloger napsal vpravdě erudované vědecké pojednání s názvem Typologie ženského orgasmu. V rámci genderové korektnosti přicházím s rozborem stejné tématiky u nás mužů.
Jan Pražák
Kdo to tak vehementně bouchá na dveře, mami? To nic, Pepíčku, to je jen škola
Odborníci se nám snaží namluvit, že biologický čas se s přibývajícím věkem zrychluje a že to, co nám v dospělosti uteče jako malá chvilka, zdálo se být v dětství věčností. Možná mají pravdu, ale rozhodně to neplatí o prázdninách.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Školy napříč Evropou zakazují žákům mobily. A svědčí jim to, chválí si sami
Premium Omezení mobilů během výuky už testuje na školách mnoho evropských zemí. Studenti střední školy...
Část dětí přijde o pomocného učitele. Ministerstvo školství pozici potichu ruší
Premium Jejich pomoc využívá čím dál víc dětí se speciálními potřebami, například mentálně postižené či...
Situace je vážná. Míst pro evakuované je dost, volby neodložíme, řekl Rakušan
Evakuováno kvůli povodním bylo zatím 793 lidí a evakuace budou pokračovat i celou noc, řekl ministr...
- Počet článků 2171
- Celková karma 28,96
- Průměrná čtenost 1311x
Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.