Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nekoukej se do zrcadla

Stáňa se vyčerpaně zhroutila na postel. Snad by si mohla říct, že se dneškem uzavřela jedna chmurná kapitola jejího života. Jenomže co bude dál? V její mysli se usadila studená prázdnota.

Teď s odstupem času už věděla, že vztah s Vaškem byl jeden velký omyl už od samého začátku. Omyl, který jí nejprve stál jen spoustu nervů při každém jeho žárlivém výstupu. Časem se to však začalo zhoršovat, když ke slovním výpadům postupně přidával i fyzické útoky. Tehdy se ještě stále naivně domnívala, že těhotenství a pozdější narození dítěte Vaška předělá a jejich manželství se pročistí. A tak tajně, aniž mu cokoli řekla, vysadila antikoncepci.

Když Vaškovi s nadějí v hlase oznámila radostnou novinu, tak se dočkala úplně opačné reakce, než v jakou doufala: „Proč jsi vysadila tu antikoncepci, já žádný dítě nechci, a ty to dobře víš. A s kým to vůbec máš, krávo, stejně se pořád taháš s kdekým?!?“ Stánino ujišťování, že chtěla zachránit jejich vztah a že mu nikdy nebyla nevěrná, ničemu nepomohlo a Vaškova agrese vůči její osobě se jen dál vystupňovala.

Vše vyvrcholilo, když si jednoho dne cestou z práce skočila s kamarádkou do cukrárny a přišla domů později než Vašek. Napřed jí vynadal do coury, pak práskl dveřma a odešel do hospody. Když se vrátil, byl v ráži a zmlátil ji tak, jako doposud nikdy předtím, až z toho potratila. Teprve zoufalství ze ztráty dítěte jí přimělo k tomu, že všechno nahlásila na policii. Následovalo vyšetřování, pak soud a dnes padl definitivní rozsudek, Vašek dostal nepodmíněný trest.

***

Stáňa musela na chvilku usnout, když se probrala, začínalo se šeřit. Mechanicky vstala a pohlédla do zrcadla, které tvořilo přední stěnu skříně v ložnici. Uviděla svou tvář. Tvář osmadvacetileté ženy, které únava a vyčerpání jakoby přidalo nejmíň patnáct let. „Co bude dál? Má tohle vůbec cenu?“ Napadaly ji otázky, na něž neznala odpověď. Hlavou jí prolétla myšlenka, jestli by nebylo lepší to všechno rychle a tiše skončit. Vana napuštěná příjemně teplou vodou... Žiletka... „Neměla jsem se do toho zrcadla koukat,“ napadlo ji.

Jenomže najednou pocítila silné nutkání se do něj znovu podívat. V tu chíli po boku svého odrazu uviděla v houstnoucím šeru nejasnou postavu. Nějakou mladou sotva dospělou dívku s dlouhými vlasy v bílé říze, která jí volně splývala až na zem. Stáně se leknutím zatajil dech a prudce se otočila, ale vedle ní nikdo nestál. Protřela si oči a obrátila se zpátky k zrcadlu, dívka tam stále byla. Hleděla na Stáňu vážnýma očima, jako by se jí snažila něco říct, ale nemohla. Jenom se dívala pohledem, ze kterého vyvěral klid a síla. Stáňa na chvilku zmateně zavřela oči, a když je znova otevřela, postava byla pryč.

Zážitek s postavou v zrcadle byl tak hluboký, že stačil zatlačit do pozadí všechno ostatní. Stáňa se ten den do něj ještě několikrát podívala, ale nikdo tam nebyl. Kupodivu navzdory všemu spala hlubokým bezesným posilujícím spánkem, po kterém se cítila o poznání líp. Když ani ráno v zrcadle kromě svého odrazu nic neviděla, napadlo ji, že musí počkat na večer, až se zas bude šeřit. A tak se chvatně oblékla, odešla do práce a nemohla se dočkat, až se bude blížit večer.

Jakmile zapadlo slunce, Stáňa usedla na okraj postele a upřela pohled na zrcadlo. Přišlo jí, že dnes vypadá o maličko líp, její vlastní tvář ji už nepřipadala tak strhaná a zestárlá jako včera. Dívka se v zrcadle objevila ve chvíli, kdy se v ložnici začaly prohlubovat stíny. Její obraz byl tentokrát o něco jasnější a Stáňa si všimla, že jí je trochu podobná. Jen ten obličej orámovaný dlouhými vlasy je užší a ústa jsou drobnější. Dívka se opět snažila něco říct a Stáňa jí chtěla nějak pomoct, ale nevěděla jak. A tak se hluboce soustředila, jakoby chtěla otevřít svou mysl.

Dívka najednou pohnula ústy a Stáně se rozbušilo srdce. Vnímala hlas. Vnitřní hlas, jenž nelze slyšet ušima, který může postřehnout jenom duše: „Neboj se, Stáňo a buď silná. Jsem duše dítěte, které se ti mělo narodit a které se ti v tomhle životě skutečně narodí. Než se tak stane, budu ti nablízku, i když mě do té doby neuvidíš. Vím to určitě, protože patříme k sobě.“

***

Tohle všechno se stalo před pěti léty a od té doby se Stáně obraz dívky v zrcadle už znovu neukázal. Prošla si nelehkým obdobím, ale z nejhoršího jí pomohl Mirek, kterého poznala nedlouho po tom zvláštním rozhovoru s tajemnou dívkou.

Z Mirka se vyklubal upřímný a spolehlivý chlap a Stáňa s ním za měsíc čeká dítě. Bude to holčička a oba se shodli na tom, že se bude jmenovat Lucie, protože vnesla Stáně do života světlo v nejpotřebnější chvíli.

Jen jedno Luciiny budoucí rodiče nevědí. Netuší, že právě ona poslala Stáně Mirka do cesty, když jí bylo nejhůř.

Autor: Jan Pražák | neděle 18.2.2018 19:03 | karma článku: 22,37 | přečteno: 1309x
  • Další články autora

Jan Pražák

Oheň ve vlasech

Já vím, jsem potvora a s chlapy si jenom užívám. Jednou si začnu něco s tím, jsem s ním pár měsíců, poté ho pošlu k vodě a jdu do toho pro změnu s jiným. Odsuzujete mě? Možná na to máte právo, ale napřed si poslechněte můj příběh.

20.7.2024 v 7:07 | Karma: 17,87 | Přečteno: 357x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 24,59 | Přečteno: 813x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,56 | Přečteno: 695x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,69 | Přečteno: 935x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,19 | Přečteno: 914x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Plán pro Ameriku, který odmítá i Trump. Brojí proti woke a chce zakázat porno

21. července 2024

Premium Dokument tak kontroverzní, že od něj dává ruce pryč i jinak nebojácný Donald Trump? Republikáni se...

KOMENTÁŘ: Nepřítel cukr! Když se zdražuje jen to, co vynáší

21. července 2024

Premium Vláda se chystá více zdanit – tedy zdražit – slazené nápoje. Proč jenom slazené, nikoli všechny...

Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste

21. července 2024

Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i...

Tři klienti za dva dny. Úřad práce na poště neláká, provoz se nově rozšířil

21. července 2024

Premium Česká pošta již několik týdnů na vybraných pobočkách vyřizuje žádosti o část sociálních dávek. Úřad...

  • Počet článků 2155
  • Celková karma 27,25
  • Průměrná čtenost 1308x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.