Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každej den minimálně jeden exkrement!

Věta byla vyřčena s krajní nelibostí a slovo exkrement bylo nahrazeno daleko jadrnějším synonymem. V jádru šlo o neustále se opakující spor nesmiřitelných skupin pejskařů a nepejskařů.

Teď už jsme za perexem, tak mohu onoho človíčka z druhého konce naší ulice citovat naplno: „Každej den tady musím uklízet minimálně jedno hovno po těch pitomejch čoklech!“ Takto si stěžoval sousedce, když se spolu potkali na neoplocených předzahrádkách svých domků. Sousedka neodpověděla, jenom se zatvářila účastně, vysypala smetí do popelnice a rychle se vrátila domů, možná měla na sporáku nedělní oběd, který si žádal její pozornosti. Anebo taky neměla, jen mu jakožto pejskařka nechtěla odporovat, aby nepokazila už tak napjaté sousedské vztahy příslušníků oněch nesmiřitelných skupin.

Leč o exkrementy jejího krasavce se v pravdě nejednalo, občas ji vídám, jak se svým čtyřnožcem peláší naší ulicí, vždy je vybavená příslušným venčícím pytlíkem, a pokud to na jejího psího společníka přijde, pečlivě jeho produkt uklidí. Stejně tak to činí i drtivá většina pejskařů v okolí, ale pak se najde pár takových, kterým je to šumafuk, co jejich miláčkovi odpadne od zadku, to nechají ležet. Kvůli nim se ten pán tolik rozčiluje, svého času tam dokonce míval přidělanou kartičku s prazvláštním piktogramem. Na levé straně pes, kadící do trávy, pak šipka ke straně pravé a na ní pes, nabodnutý na klacku a opékaný nad ohýnkem jako nějaký buřt.

Nu nevím, pečené psy na rozdíl od buřtů nejím, tedy aspoň vědomě jsem nikdy žádného nepozřel. Leč každopádně se domnívám, že ten piktogram byl hrubě nepřesný, na klacku by neměl být nabodnutý pes, nýbrž jeho pán. Proč?

Odpověď je jednoduchá. Pes je ochránce, kamarád, věrný společník, moudrý a inteligentní, pro mnohé lidi jediný. Ale pořád je to jenom zvíře, hovínka po sobě prostě neuklízí, to po něm musí dělat jeho pán. A je to taky šelma, nedostane-li se mu pořádného vychování, může být nebezpečný. A kdože mu má to vychování a výcvik poskytnout? No přece opět jeho pán. Pokud tak neučiní a jeho pes někomu ublíží, je to jeho vina, nikoli toho zvířete.

Jakožto milovník malých šelem znám několik psů, se kterými se kamarádím. Sice to líp umím s kočkami, ale tihle hafíci mi to odpustí, a když se se mnou setkají, mohou se uvrtět ocasem, uskákat radostí. Ale na neznámé psy jsem opatrný, neb člověk nikdy neví, jak a zda vůbec jsou vychovaní a jakým způsobem reagují na cizí lidi.

Z druhé strany ulice máme sousedy, jejichž syna kdysi v dětství zle pokousal vlčák, ačkoli ho ten kluk nevyprovokoval. Měl z toho trauma, panický strach ze psů a zbavil se ho až po dlouhé době, dokázali byste uhádnout jakým způsobem? Jak jinak než zase psem, kterého si pořídili jeho rodiče a dali mu takovou výchovu, že dokázal přesvědčit jejich syna o tom, že ne všichni psi jsou zlí. Věřili byste tomu? Kdo kdy měl psa, ten určitě ano.

Ony by ty skupiny pejskařů a nepejskařů vlastně vůbec nemusely být nesmiřitelné. Stačilo by k tomu málo, jen špetka dobré vůle, ozdobená soudností a zodpovědností.

Soudností proto, aby si lidé nepořizovali takové psy, kteří pro ně nejsou vhodní, například bojová plemena za účelem zvednutí vlastního povadlého ega. Nebo plemena s vysokou potřebou pohybu, pokud jim ho nemohou dopřát, to ať si radši pořídí gaučáka.

Zodpovědnosti proto, aby své šelmy vychovávali a pořádně se o ně starali včetně toho uklízení exkrementů.

A špetka dobré vůle? Tak ta je jasná, třeba když jdeme se svým psem po ulici a vidíme, že se blížíme k někomu, kdo se psů vyloženě bojí, tak buď přitáhneme vodítko nebo přivoláme a vyhneme se velkým obloukem, na tom přece nic není.

Ale abyste si nemysleli, že nadržuju pejskařům, to samé platí i pro nás, kteří tyhle krásné šelmy nevlastníme. Buďme soudní a zodpovědní, a držme si odstup od psů, které neznáme, nevíme, jakou mají povahu a hlavně jak jsou vychovaní.

A mějme i tu pověstnou špetku dobré vůle. Též občas na předzahrádce nějaký ten neuklizený psí produkt objevím. Rozhodně to není každý den, spíš párkrát za rok, onen naštvaný človíček hrubě přeháněl. Ale když už se to stane, tak se nevztekám. Prostě vezmu pytlík, seberu a zahodím do popelnice, vždyť o nic nejde a nic mě to nestojí.

 

Autor: Jan Pražák | pondělí 25.9.2023 14:34 | karma článku: 31,76 | přečteno: 2893x
  • Další články autora

Jan Pražák

U nás se úspěch neodpouští

„To jste trefil přesně,“ pokývala majitelka hlavou s posmutnělým úsměvem v reakci na mou poznámku, že u nás se úspěch neodpouští. Pak rychle dopila svou desetiminutovou limonádu a s omluvou odkvačila za dalšími povinnostmi.

23.7.2024 v 14:34 | Karma: 9,69 | Přečteno: 130x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Oheň ve vlasech

Já vím, jsem potvora a s chlapy si jenom užívám. Jednou si začnu něco s tím, jsem s ním pár měsíců, poté ho pošlu k vodě a jdu do toho pro změnu s jiným. Odsuzujete mě? Možná na to máte právo, ale napřed si poslechněte můj příběh.

20.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,53 | Přečteno: 1952x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,71 | Přečteno: 937x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 26,10 | Přečteno: 753x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 31,10 | Přečteno: 989x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

V Lovosicích hořela skládka pneumatik, podle hasičů je zřejmě nelegální

22. července 2024  22:16,  aktualizováno  23.7 15:25

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý...

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  15:11

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku byla několik hodin neprůjezdná poté, co se zde v...

Místo náklaďáku tankoval řidič naftu do kanystrů. Firmě zpronevěřil půl milionu

23. července 2024  15:09

Škodu za půl milionu korun způsobil svému zaměstnavateli řidič nákladního automobilu, který na...

Ručníky budou k ničemu. Mallorca chce boj o lehátka řešit rezervací v aplikaci

23. července 2024  15:05

Místo vyspávání na dovolené brzké vstávání a nekonečná ručníková válka o volná lehátka na pláži či...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 2156
  • Celková karma 26,96
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.