Domácí skřítkové 9 - Žroutek

Když vás váš manžel kdysi dávno představoval svým rodičům a vy jste se poprvé setkala se svou současnou tchýní, byla jste přímo fascinovaná jejím kuchařským uměním. Pokrmy, byť třeba z obyčejné klasické české kuchyně, získávaly pod jejíma rukama chuť nebeské many a byly by hodné servírování na královskou tabuli. Měla jste vcelku štěstí, neb v té drobné ženě jste objevila osůbku příjemnou, milou, kamarádskou a tolerantní, ovšem až na jednu jedinou výjimku. Tou bylo vaření, jakmile jí někdo předložil jídlo, které nebylo nej, nej, nej, neznala slitování. Několikrát jste se o tom sama přesvědčila při společných návštěvách restaurace a věděla jste, že i pro drobný nedostatek je schopná ztropit rozruch v kuchyni.

Zítra oslaví vaše tchýňka kulaté narozeniny a vás s manželem při této příležitosti napadlo uspořádat takový menší slavnostní nedělní oběd. Jen pro pár lidí, přijdou jeho rodiče a sestra se svou rodinou. Nu, co dobrého uvařit, čím se přede všemi a zejména před tchýní blýsknout? Už to máte, přece svíčkovou, tu ona přímo zbožňuje a vás moc těší, že ta vaše se bezmála vyrovná té její. Ona vždy tvrdila, že má-li být svíčková součástí slavnostní tabule, je ji třeba připravit den předem, aby se stačila rozležet a získat tak ten pravý jemný chuťový odstín. Nuže dobrá, řekla jste si a sobotního odpoledne jste se pustila do její přípravy s tím, že knedlíky uděláte samozřejmě až zítra, aby byly čerstvé. Vše šlo jak na drátkách a když jste svůj skvělý výtvor ukládala do spíže, protože v lednici by se přece správně nerozležel, už jste se těšila, jak vám jej všichni zítra pochválí, olizujíce se až za ušima.

V neděli ráno vás však čekalo nemilé překvapení, ba přímo šok. Asi třetina z draze zakoupeného a s láskou připraveného kilogramu pravé svíčkové byla pryč, velká část omáčky byla rozpatlaná v bezprostředním okolí hrnce. Kdo vám to jen mohl udělat, takhle znevážit dílo, s nímž jste si dala tolik práce a na něž jste byla tak pyšná? Že by se váš drahý v noci ve spíži oddával bílému sexu? Ale to přece není po tom krásném včerejším romantickém usínání možné. Dospívající syn Petr. Ale to též není pravděpodobné, je v pubertě, občas experimentuje s kdečím a jeho současným hitem je zrovna vegetariánství. A dcera Maruška? Tak ta už vůbec ne, od té doby, co chodí se svým novým objevem s fitka, si hlídá každičký gram své váhy. Ve skutečnosti značný díl vaší nádherné svíčkové spořádal Žroutek. Usměvavý, holohlavý pomenší skřítek s kulatým bříškem, který vás už včera při vaření tajně pozoroval a nemohl se dočkat, až si na vašem výtvoru v noci pochutná.

Tenhle tvoreček vám však paradoxně přinesl toho dne štěstí. Nastalou situaci jste pohotově vyřešila s pomocí své dcery, rychle jste rozmrazily a usmažily několik řízků, které vám zbyly v mrazáku od minulé neděle, ohřály zbylou část svíčkové, uvařily knedlíky a brambory, takže si v poledne mohl každý vybrat, na které z těchto dvou lahůdek si pochutná. Tchýně prohlásila, že vaše svíčková není zase až tak špatná, což byl, mimochodem její nejvyšší možný stupeň pochvaly jídla, které sama neuvařila, a dokonce i Petr došel nad řízkem nenápadně k názoru, že vegetariánství asi nebude to pravé ořechové.

Žroutek je patronem domácí rodinné pohody, pokud je spokojený, jeho spokojenost se přenáší i na vás a na vaše nejbližší. Je jedno, jestli se ve vaší domácnosti více věnuje vaření žena či muž, důležité je, aby jídlo bylo dobré a chutnalo ostatním. Pak bude totiž chutnat i Žroutkovi a vy dozajista rádi oželíte trochu těch potravin, které kvůli němu musíte nakoupit navíc. Žroutek je zároveň posledním z nejběžnějších a v našich domovech nejrozšířenějších skřítků a jím také mé vyprávění o těchto tvorečcích prozatím končí. Starejme se tedy o ně a o jejich pohodu, berme je jako členy svých rodin a vězme, že oni, i když nám občas poněkud znepříjemňují život, nám naši péči rádi vrátí. Možná se občas někomu z nás podaří obměkčit i kamenné srdce Záškodníkovo.

Autor: Jan Pražák | neděle 24.7.2011 13:54 | karma článku: 10,79 | přečteno: 1139x
  • Další články autora

Jan Pražák

Oheň ve vlasech

Já vím, jsem potvora a s chlapy si jenom užívám. Jednou si začnu něco s tím, jsem s ním pár měsíců, poté ho pošlu k vodě a jdu do toho pro změnu s jiným. Odsuzujete mě? Možná na to máte právo, ale napřed si poslechněte můj příběh.

20.7.2024 v 7:07 | Karma: 17,35 | Přečteno: 325x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 24,59 | Přečteno: 812x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,56 | Přečteno: 695x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,69 | Přečteno: 935x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,19 | Přečteno: 914x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Šéf ruské obrany má příbuzné v Kyjevě. Posílá na nás bomby, tvrdí

20. července 2024  20:28

Ruský ministr obrany Andrij Belousov má na Ukrajině příbuzné, které mu nevadí bombardovat. Podle...

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

Pakt s Ruskem v troskách. Arménie míří na Západ, vyzbrojuje ji Francie

20. července 2024

Premium Jerevan v posledních měsících zintenzivnil vojenskou spolupráci s Francií. Po smlouvách, prodeji...

V Luhačovicích došlo k potyčce sedmi lidí, jeden z nich na místě zemřel

20. července 2024  19:35

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2155
  • Celková karma 27,23
  • Průměrná čtenost 1308x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.