Domácí skřítkové 4 - Šramotík

Domácí skřítkové se dělí na dvě skupiny. Příslušníky té první můžeme nalézt doma docela všichni, bez ohledu na to, zda obýváme venkovský dům, městský byt nebo třeba jen malou chatku někde uprostřed lesů, případně naopak honosnou vilu. Do této skupiny patří i ti tři, o nichž jsem psal v předchozích kapitolách. Pokud by se snad někdo domníval, že když se odstěhuje daleko od civilizace a zařídí si tam obydlí bez elektřiny v duchu našich předků, nenastěhuje se k němu Elektrouch, tak by se hluboce mýlil. Dosáhne pouze toho, že jeho Elektrouch bude nadmíru znuděný a otrávený z nemožnosti vlastní seberealizace a ke svým hrátkám bude využívat každičkou příležitost, které se mu jen dostane. Běda pak člověku, který k takovému obydlí přijede autem. Už neodjede, neb s vybitým akumulátorem či aspoň důmyslně zpřeházeným zapojením všemožných drátů se prostě jezdit nedá. A bateriové elektrospotřebiče? Ty budou pro chudáčka Elektroucha vyslovenou lahůdkou.

Druhou, snad ještě početnější skupinou domácích skřítků jsou tací, o jejichž společnost se musíme nějakým způsobem zasloužit, protože si své hostitele pečlivě vybírají a nežijí jen tak s každým. Do této skupiny patří například Bujarník, který se obvykle s chutí přistěhuje ke skupině studentů, bydlících ve společném podnájmu, nebo třeba jeho pravý opak Prudérník, vyskytující se převážně v blízkosti lidí bez fantazie, jimž je cizí jakýkoli společenský život a zábava.

V této kapitole se seznámíme se Šramotíkem, droboučkým tvorečkem, milujícím například půdy starých domů, na kterých si po nocích vesele lupe a štráchá. Dalším jeho oblíbeným působištěm jsou třeba rozvody vody a ústředního topení, skýtající mu neomezené možnosti různých variací bublání a šplouchání. Jde v podstatě o skromnou bytost, která se díky své vynalézavosti dokáže zabavit všude, a proto se v našem třídění řadí do skupiny první, takže se s jeho projevy občas doma setkáváme všichni. Šramotík je tvor společenský, obdařený utkvělou představou, že jsme-li doma sami, musí nás nějak zabavit a zbavit nás tak nutnosti mrhání časem zbytečným spánkem. Dokáže vycítit strach člověka, který je výjimečně sám a před usnutím jej napadají nepříjemné myšlenky o bandě zlodějů, násilníků či dokonce strašidel a duchů. V takových tíživých chvílích se mu Šramotík svým lomozem v zahradě za domem, na půdě nebo v předsíni snaží říct: „Neboj se, člověče, jsem tady s tebou já, a když bude třeba, tak tě ochráním.“

Možná se vám někdy stalo, že když jste pozdě večer po náročném dni konečně ulehli do postele a slastně se začali propadat do spánku, nečekaně a navýsost nepříjemně vás z usínání vytrhl nějaký zcela reálně znějící zvuk nebo dokonce slovo. Vyletěli jste, polekaně se rozhlíželi, co že se to vlastně děje, ale na původce tohoto vyrušení jste nepřišli. Psychologové tento jev považují za normální a odborně jej vysvětlují postupným „vypínáním“ jednotlivých mozkových center v průběhu usínání. Nejsem psycholog, nevyznám se v různých halucinacích a pseudohalucinacích, ale mohu vás uklidnit, takhle nepříjemně vás ruší Šramotík. On vám chce prostě za každou cenu dát najevo svou přítomnost a vězte, že to pro něj mnohdy není vůbec jednoduché, neb promluvit lidským hlasem je pro skřítky opravdovým uměním. Buďte tedy k němu shovívaví, přeneste se přes všechny nepříjemné pocity, které vám občas působí svým nečekaným hlukem, a udělejte mu radost tím, že na něj občas promluvíte. Nejlepší příležitost k tomu budete mít, když budete doma sami, neb v té chvíli mu to přinese opravdové potěšení a navíc vás nikdo nebude podezírat ze sklonů k samomluvě.

Autor: Jan Pražák | neděle 3.7.2011 11:08 | karma článku: 14,96 | přečteno: 1132x
  • Další články autora

Jan Pražák

Oheň ve vlasech

Já vím, jsem potvora a s chlapy si jenom užívám. Jednou si začnu něco s tím, jsem s ním pár měsíců, poté ho pošlu k vodě a jdu do toho pro změnu s jiným. Odsuzujete mě? Možná na to máte právo, ale napřed si poslechněte můj příběh.

20.7.2024 v 7:07 | Karma: 26,03 | Přečteno: 1113x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,03 | Přečteno: 869x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,83 | Přečteno: 725x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,86 | Přečteno: 968x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,37 | Přečteno: 931x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Západ Bidenovi děkuje za práci. Zajímá nás výsledek voleb, vzkázal Kreml

21. července 2024  21:18,  aktualizováno  23:18

Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

Biden vzdal volby, vybral Harrisovou. Ta chce sjednotit národ a porazit Trumpa

21. července 2024  19:59,  aktualizováno  22:34

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

V Bulharsku zemřel český turista. Našli jej mrtvého na pláži

21. července 2024  22:25

U bulharského letoviska Primorsko v neděli zemřel Čech. Muž byl v Bulharsku na dovolené. Redakci...

Na koho Biden ukázal? Progresivní Harrisová podporuje Izrael i Ukrajinu

21. července 2024  21:45

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2155
  • Celková karma 27,58
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.