Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dáte si svatomartinskou husu?

Když jsem jako malý kluk pobýval u své babičky v Posázaví, tak jsem měl před těmihle velkými bílými opeřenci pořádný respekt. Moje prarodička je sice u chalupy neměla, ale občas jsem se s nimi setkával u jejích známých.

Však si to představte, malý pětiletý capart, měřící něco málo přes metr a proti němu mnohohlavé hejno hus, které na něj syčí, natahují krky, a když roztáhnou křídla, tak jsou pomalu větší než on. „Neboj se, Jeníčku, oni ti neublíží,“ uklidňovala mě babička, ale pro jistotu si stoupla přede mě, aby mohla včas zasáhnout, kdyby se některá z nich přece jen rozhodla zaútočit štípnutím. A když už babička stála přede mnou, pokaždé odněkud vyčarovala hrst lupení, aby je mohla hodit husám na přilepšenou.

Byla to právě ona, která položila základy mého kladného vztahu k těmto kejhajícím stvořením. „Jeníčku, v sobotu přijedou rodiče, bude akorát svatého Martina, Blaženka mi slíbila husu, tak si ji upečeme. Pomůžeš mi?“ Nu a já vykulil svá dětská kukadla, horlivě přikývnul a už se činil při všech těch přípravách. Ne, že bych byl v tom věku babičce v kuchyni moc co platný, ale bavilo mě to, vůně pečícího se ptáka mě nalákala a chuť posléze dočista fascinovala. Však jakpak by taky ne, když byla od babičky a já něco takového ochutnal poprvé v životě.

Léta běžela, babička odešla na pravdu boží a já měl najednou husí pauzu. Jak co do kontaktů s živými, v pražských bytech holt tihle opeřenci obvykle nežijí, tak co do konzumace, maminka je do našeho domácího jídelníčku nezařazovala. A v restauracích? Tam taky ne, s rodiči jsme je navštěvovali jen zřídka, takže vlastně ani nevím, jestli se na svatého Martina podávaly už tehdy. Čímž pádem jsem prakticky zapomněl, jak taková dozlatova upečená husička chutná.

Přesuňme se v čase ještě dál. „Honzo, jak letos oslavíme výročí, skočíme na svatomartinskou husu?“ Ptává se mě rok co rok v těchto dnech má současná, první a zároveň dlouholetá manželka. Ona se totiž kdysi dávno přeřekla u oltáře, respektive na národním výboru, kde se tehdy konávaly svatby. Budiž jí omluvou, že oddávající úředník poněkud mumlal a drmolil, ona nerozpoznala jeho klíčovou otázku a nejspíš se domnívala, že se jí ptá, jestli si to ještě nechce rozmyslet. Vyřkla tedy své osudové „ano,“ a když si vzápětí uvědomila svůj omyl, bylo už pozdě, neb onen úředník byl neoblomný. A jak to souvisí s husami? Jednoduše, stalo se to den před svatým Martinem.

„Jasně, že zajdeme,“ pravidelně odpovídám na dotaz ohledně oslavy výročí. Manželkám se přece neodporuje, zvlášť když jsou současné, první a dlouholeté, a už vůbec ne, pokud jde o návrh na způsob oslavy takového důležitého dne.

„Fajn, už se těším, jak si to pěkně užijeme. Zařídíš to, viď?“ A mám to, když neodporuje, tak zkrátka neodporuje.

Dlužno říct, že už jsme tímhle způsobem se Soňou zkonzumovali celou řadu svatomartinských hus. Vlastně takové malé hejno. Některé oslavy si byly podobné jak vejce vejci (husí samozřejmě), takže zapadly v paměti, jiné byly čímsi specifické, nezapomenutelné.

Na pražském Arbesově náměstí je hospoda, bohužel nemůžu říct která, abych jí nedělal reklamu. Stojí tam už drahně let a mně utkvěla v paměti, i když jsem ji tehdy navštívil jen náhodou. Za hluboké totality jsem si tam skočil na oběd, už nevím, jak se jmenovala, ale se svatým Filipem a Jakubem jako dneska to rozhodně nesouviselo. V klídku jsem si pojídal gulášek, popíjel desítku a najednou copak to slyším od stolu štamgastů. „Běž domů, Ivane, čeká tě Nataša, běž domů, Ivane, a už se nevracej...“ Protestsong proti ruské okupaci v roce 1968, a to tak, že v pravé poledne a pěkně nahlas. Za to se tehdy i zavíralo, ale ti odvážní kluci měli kliku, soudruzi zřejmě zaspali a nevyhmátli je.

Před pár léty jsem si v souvislosti s plánováním oslavy výročí, potažmo konzumace svatomartinské husy na tuhle hospodu vzpomněl, zajednal stůl i krmi a byl zvědavý, jak to tam po tak dlouhém čase vypadá. Nu, samozřejmě jsem to tam nepoznal, průměrný socialistický pajzl se přerodil v klasickou českou restauraci, která si váží svých hostů. Vyfasovali jsme mladou, pohlednou, usměvavou a výrazně plnoštíhlou servírku, která zřejmě usoudila, že jsme příliš hubení a potřebujeme to nějak dohnat. Nu, co vám mám povídat, obrovskou porci husičky s červeným zelíčkem a kombinací knedlíků jsme do sebe ještě jakž takž narvali, ale pozornost podniku v podobě přerostlé sladké tečky jsme si museli nechat zabalit s sebou. Tak, tak jsme se tehdy s funěním odvalili na MHD.

Loni se v těchto dnech konala jakási literární akce v Litoměřicích, byli jsme na ni se Soňou pozvaní a na svatomartinskou husu jsme jaksi pozapomněli. Tedy já jsem pozapomněl, má drahá polovice ne tak docela a hned po příjezdu do onoho malebného severočeského města pravila: „Ty, kocoure, támhle kousek za náměstím je pivovar, dneska je akorát jedenáctého, třeba se chytneme na husu.“

„Bohužel, je mi to strašně líto, ale jsme úplně obsazení, všechno je rezervované,“ zklamal nás číšník po vznesení příslušného dotazu. Zřejmě jsme se museli zatvářit příšerně zkroušeně a nešťastně jak dva šafářovy dvorečky, protože se na chvilku zamyslel, podrbal na hlavě a pak z něj vypadlo: „No, je šest hodin a tahle ta dvojka je zadaná až od sedmi. Jestli to stihnete, tak si sem můžete sednout.“ Dlužno dodat, že sice netuším, jak se to mohlo stát, nikdo nás nevyhnal a my jsme nakonec onen pivovarský lokál opouštěli hluboko po sedmé hodině večerní.

Sledujete televizní zpravodajství? No, promiňte, že se tak hloupě ptám, já samozřejmě taky ne. Nicméně někdy na začátku týdne, tuším, že v pondělí, jsem omylem vyslechl reportáž o svatomartinských husách. Redaktor v něm diváky varoval: „Všechny husy už jsou rozprodané nebo zamluvené, hlásí nám chovatelé, všechny stoly a porce hus jsou beznadějně rezervované, sdělují nám hospodští.“

Zhrozil jsem se, polil mě studený pot a najednou jsem nevěděl, jak své drahé polovici vysvětlím, že jsem to tentokrát prošvihnul a naše výročí se odbyde bez husy, a tudíž bez oslavy. S vidinou neodpustitelného manželského faux pas, odměněného dlouhodobou odlukou od stolu i lože jsem třesoucí se rukou uchopil telefon a téměř bez špetky naděje se zeptal: „Určitě volám pozdě, neměli byste ještě náhodnou dvě porce svatomartinské husy s volným stolem na sobotní večer?“

Servírka, tentokrát nikoli plnoštíhlá z hospody na Arbesova náměstí, nýbrž útloučká z nejmenované třípatrově hlubinné šenkýrny v Lidické mě už zná. Tihle lidičky mají fištróna na zákazníky, a bodejť by si mě nepamatovala, když tam jednou zavítám se Soňou, podruhé se starší dcerou a jindy s tou mladší. Koukla do knihy a konejšivým hlasem pravila: „Ale kdepak, vůbec nevoláte pozdě, na kterou hodinu byste tu rezervaci chtěl?“

Slyšeli jste tu ránu? Fakt ne? No, to se divím, ten šutr, co mi spadnul ze srdce, musel způsobit středně velké zemětřesení. Servírka zachránila mou manželskou čest, že bych jí za to ruce zulíbal. Slavnostně slibuji před váni i před bohem, že se ode dneška budu důsledněji vyhýbat televiznímu zpravodajství, které místo solidních informací šíří tak akorát poplašné zprávy.

A co vy, milí přátelé, taky si dneska jako správní Češi, Moravané a Slezané dopřejete tuhle tradiční skvělou krmi, třeba i doprovázenou svatomartinským vínem? Pokud vám ji upeče babička, věřte, že máte velké štěstí, protože právě ona ji umí nejlíp. Přeju vám dobrou chuť a příjemné pobytí ve společnosti vašich blízkých.

Autor: Jan Pražák | sobota 11.11.2023 7:07 | karma článku: 27,83 | přečteno: 854x
  • Další články autora

Jan Pražák

To je jenom náš Pepíček, toho my tu máme skoro pořád

„Je mi strašné vedro, nevadilo by ti, kdybych dneska vyměnila kávu s větrníkem za zmrzlinový pohár? A přidáš se ke mně?“ Zeptala se Maruška jednoho odpoledne minulý týden, když jsme se po práci sešli v naší oblíbené cukrárně.

16.7.2024 v 14:34 | Karma: 22,40 | Přečteno: 661x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 25,29 | Přečteno: 669x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 30,60 | Přečteno: 918x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 30,19 | Přečteno: 908x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,13 | Přečteno: 819x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Nejednat s Patrioty se nám vymstí. Babiš to doma využije, říká Vrecionová

18. července 2024

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) V europarlamentu vede tříčlenný klub ODS ve frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR)....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2154
  • Celková karma 27,54
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.