Bůh opatruj náš mateřský jazyk

„Babí, proč ten mašinfíra furt houká?“ „To není mašinfíra, ale strojvůdce a nehouká furt, ale pořád, aby mu nikdo nevběhl na koleje před vlak. A mluv česky, nejsme v Německu.

Když jsem byl malý kluk, podivoval jsem se nad tím, proč starší generace tolik lpí na správné české mluvě, různé dekly, špunty, kšefty a podobně mi totiž připadaly nadmíru zajímavé. A nešlo jen o slova jako taková, též o jazykové prvky. Když jsem se zeptal, proč nemohou být ta krásná jablíčka otrhána, tak mi maminka odpověděla, že ještě nejsou zralá a zároveň mě napomenula, abych se příště raději zeptal, proč je nemůžeme otrhat.

Postupem času, když jsem se začal setkávat s napředováním, perestrojkou, chozrasčotem a podobnými rusizmy, jsem své prarodiče a rodiče začínal chápat a uvědomil jsem si, že naše mateřština, ač krásná a nesmírně košatá, je zároveň velmi zranitelná. Zdaleka totiž není jazykem světovým a s tím, jak se naše země postupem času ocitá ve sférách vlivů různých velmocí, přejímá výrazy a prvky z jazyků těchto zemí. Chápu, že žádný jazyk nemůže ustrnout na mrtvém bodě a musí se nějakým způsobem vyvíjet, ale některé z forem tohoto „vývoje“ mému českému uchu skutečně vadí. Na mnohá slova, přejatá z angličtiny, jsem si zvykl, připadají mi jaksi světově univerzální, ale někdy je toho na mě trochu moc. Proč nám například musí stavět domy developeři, nestačili by nám obyčejní stavitelé?

„Byl diskutován problém s nefunkčním rentgenem stomatologického oddělení a paní doktorka Nováková zmínila nabídku jeho opravy od firmy XY.“ Takhle nějak by mohla vypadat věta ze zápisu hypotetické porady v nejmenované nemocnici. Kdyby si zapisovatel dal trochu záležet a vyvaroval se dnes tolik oblíbeného, zřejmě z angličtiny přejatého, avšak poněkud za uši tahajícího spojení čtvrtého pádu se slovesy „diskutovat“ a „zmínit,“ dala by se celá věta postavit jinak a vůbec by nevadilo, že pár jejích slov není českých: „Diskutovali jsme o problému nefunkčního rentgenu na stomatologickém oddělení a paní doktorka Nováková se zmínila o tom, že firma XY nám nabízí jeho opravu.“ Řekněte sami, nezní to trochu líp?

Nejsem učitel, tím méně češtinář, ale na našem jazyku mi záleží a hezky postavená česká věta mě dokáže potěšit. Věřím, že nejsem sám a mám k vám jednu prosbu. Pokud budete k tomuto mému článku chtít něco říct, nediskutujte ho, klidně ho zkritizujte, ale diskutujte o něm.

Autor: Jan Pražák | sobota 20.8.2011 14:07 | karma článku: 23,29 | přečteno: 1181x

Další články autora

Jan Pražák

Nevěra

„Tatínku, já bych si moc přál brášku. Nebo ségru. Ostatní děti ve školce mají sourozence, jenom já žádného nemám. Ale radši toho brášku, abych měl parťáka,“ odpověděl jsem svému tátovi na otázku, co bych chtěl k pátým narozeninám.

22.4.2025 v 14:34 | Karma: 21,78 | Přečteno: 428x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Srážka s hulvátem

„Jauvajs...“ Spíš než pravověrné a procítěné citoslovce bolesti to bylo jenom takové potlačované syknutí. Jeho autorkou byla Maruška, která pozvedla šálek kávy pravou rukou, hned ho zas položila a k ústům si ho donesla levačkou.

19.4.2025 v 7:07 | Karma: 24,68 | Přečteno: 746x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Sláva babičkám

„Mami, jak ty to děláš? Tebe ty děti poslouchají jako hodinky, kdežto já s nimi mnohdy nedokážu hnout. Včera se obě tak zasekly, že do školky jsme dorazili o půl deváté a já pak měla co dělat, abych stihla poradu v práci.“

15.4.2025 v 14:34 | Karma: 27,57 | Přečteno: 625x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Radosti a strasti hodinového manžela

„Nedáte si kafíčko?“ „Mohla bych vám něco podržet?“ Neustále mi v přiléhavých a vyzývavě průsvitných domácích šatech něco nabízela rozvedená paní Procházková, zatímco jsem se vrtal v její porouchané automatické pračce.

12.4.2025 v 7:07 | Karma: 31,22 | Přečteno: 2666x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Maminka

„Haničko, zapamatuj si mě takovou, jaká jsem teď, protože za pár let to se mnou bude k nevydržení,“ řekla mi moje maminka v době, když se jí blížila sedmdesátka.

8.4.2025 v 14:36 | Karma: 29,53 | Přečteno: 796x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Nedostatku elektřiny má zabránit urychlení výstavby paroplynových elektráren

23. dubna 2025  5:25,  aktualizováno  9:50

Přímý přenos K rychlejší výstavbě paroplynových elektráren má pomoci novela energetického zákona, kterou...

Trať u Husopečí může být průjezdná od června. Hladík chce prodloužit stav nebezpečí

23. dubna 2025  6:30,  aktualizováno  9:49

Krizový štáb ministerstva životního prostředí znovu řešil následky velké únorové havárie nákladního...

Trump znovu uklidňuje trhy, popřel záměr odvolat šéfa Fedu Powella

23. dubna 2025  9:47

Americký prezident Donald Trump popřel, že by chtěl odvolat šéfa americké centrální banky (Fed)...

Velký požár skládky u Rynholce zaznamenala i družice z výšky 36 tisíc kilometrů

23. dubna 2025  9:39

Požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku, který vypukl v pondělí v...

  • Počet článků 2234
  • Celková karma 29,03
  • Průměrná čtenost 1314x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.