Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Soudruh Hitler by měl z ekonomiky Evropské unie radost

Srovnávání nacistického Německa s dnešní EU je velké tabu. Jistě to není oprávněné v oblastech politických svobod, lidských práv či dalších. V oblasti hospodářské politiky však nacházíme, bohužel, alarmující podobnosti.

Předně si pojďme opět ujasnit, že desetiletí omílaná nálepka nacismu jako krajně pravicového politického směru, kterou neustále papouškují téměř všechna média, je naprosto vadná. Velmi bych uvítal, kdyby mi byl někdo schopen alespoň jednou jedinkrát vyjasnit, co má být na nacistech (nebo na dnešních neonacistech) pravicového. Apriorní rasová nesnášenlivost totiž není ani levicová, ani pravicová. Je jen hloupá. A zbytek celého politického směru, všechny jeho prvky, prostě nemají s pravicovými principy nic společného.

O něco málo detailněji jsem zhoubnou levicovost nacismu argumentoval ve svém starém článku (odkaz zde). Ostatně, nenávist hitlerovské NSDAP ke komunistickému hnutí nevyplývala z odlišnosti ideologie či odlišnosti politického přístupu a prostředků, nýbrž z těžkého konkurenčního boje na téže straně politického spektra.

Ač je pro mnohé eurounijní zarputilce srovnávání těchto dvou režimů čirým a neslýchaným kacířstvím, je nutné si nalít čistého vína a položit oba systémy v oblasti ekonomiky a hospodářské politiky vedle sebe. Chápu však, že toho mnozí ve své zaslepenosti prostě nejsou schopni. Zde tedy nabízím velmi obecné srovnání styčných ploch obou ekonomických režimů.

Hitlerovské Německo se vyznačovalo korporátním socialismem, ve kterém mnozí výrobci a poskytovatelé služeb jen nebyli zbaveni vlastnických práv. Ti velcí byli státem, resp. stranou, protěžováni. Ovšem pouze v případě, že jejich podniky vykonávaly přesně to, co se od nich "politicky" očekávalo. V podstatě se tak jednalo o centrálně plánovanou ekonomiku, alespoň do značné míry. Dnešní EU, skrze dotační politiku, likvidaci či omezování produkce v konkrétních státech, podporu velkých korporací v neprospěch malých podniků skrze ohromnou byrokratickou zátěž, jednotnou typologii a označování výrobků či vražednou environmentální politiku, dělá v podstatě naprosto totéž.

Hitlerův plán na ohromný státní útvar a velký ekonomický prostor (jednotný trh) se na počátku čtyřicátých let stal skutečností. Jeho vnější hranice, pochopitelně i vlivem politické a válečné situace byly značně neprostupné. Ano, i EU dnes operuje na jednotném trhu, nikoliv však svobodném, tedy nikoliv otevřeném. Obrovské množství zboží mimo Evropský hospodářský prostor podléhá při dovozu značným restrikcím a clům. Podobnost obou jednotných trhů je tedy více než zřejmá.

Dalším, nikoliv nepodstatným, aspektem je zavedení jednotné měny (Říšské marky), která platila za druhé světové války na území nacistického Německa a v jeho okupačních zónách. Současně zavedené Euro, které není schopno reflektovat ani absorbovat ekonomické rozdíly jednotlivých ekonomik členských států, je stejně tak výsostně politickým projektem vládnoucí elity.

Dnešní Evropská unie nemá jediného hegemona, nicméně dominance německé ekonomiky, která do značné míry vykořisťuje své ekonomické „partnery“ (např. Řecko či ČR a další), není vůbec nepodobná tehdejší situaci hospodářského podrobení ekonomik okolních států.

Nacistické Německo diktovalo v rámci své politické a rasové doktríny lidem i to, co mají či nemají spotřebovávat. Dirigování běžné spotřeby podléhalo jasnému politickému nastavení. Dnešní EU v tomto principu postoupila mnohem dále a usměrňuje spotřebu jednotlivců zejména v rámci ideologie environmentalismu, zakazuje volné označování výrobků či zakazuje výrobu konkrétního zboží zcela.

Je udivující, že si dnešní situaci většina lidí vůbec neuvědomuje nebo nechce připustit.  Nedochází jim, že jsme východní socialismus před třiceti lety částečně vyhodili dveřmi a on se nám ze západu vrací oknem. Není to ale stejný socialismus, ostatně ani ten hitlerovský nebyl stejný, nicméně podobnosti jsou opravdu zarážející. Možná marně čekám na okamžik, kdy to lidem začne docházet. Moc bych si přál se ho ještě někdy dožít.

Autor: Jan Polanecký | pátek 8.11.2019 8:00 | karma článku: 40,80 | přečteno: 1757x
  • Další články autora

Jan Polanecký

Strašák brexit, Čaputová a nová EU regulace aut. Co mají společného?

Že nic? Mnohem více, než si můžeme myslet. V pozadí těchto zdánlivě nesouvisejících skutečností je jeden velký společný jmenovatel. Pojďme si to vše lehce rozebrat.

2.4.2019 v 12:00 | Karma: 38,84 | Přečteno: 1370x | Diskuse| Politika

Jan Polanecký

Policie v tomto státě vytváří zákony? To je jinak možné jen v totalitních režimech

Rozhovor ministra dopravy Ťoka pro Českou televizi o novém bodovém systému považuji za projev naprosté zvůle a arogance moci, maskované údajně dobrými úmysly. Co mi vlastně tak vadí?

28.3.2019 v 12:00 | Karma: 34,13 | Přečteno: 981x | Diskuse| Politika

Jan Polanecký

Studenti jako "užiteční idioti" eko-propagandy

Nedá mi to, abych se několika slovy nevrátil k nedávné studentské stávce za klima. Považuji ji totiž, mírně řečeno, za absurdní.

25.3.2019 v 12:00 | Karma: 47,74 | Přečteno: 10835x | Diskuse| Politika

Jan Polanecký

ODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovosti

Každý rozumně uvažující člověk vidí, že ODS už dávno přestala být pravicovou stranou. A to samozřejmě nejen kvůli současnému vyhazovu Václava Klause mladšího.

18.3.2019 v 12:00 | Karma: 40,12 | Přečteno: 1628x | Diskuse| Politika

Jan Polanecký

Nežilo se za bolševika svobodněji?

Pro mnohé občany a politiky je takové srovnávání předlistopadového a polistopadového režimu čirým kacířstvím. Nicméně, lidé v našem civilizačním okruhu čelí stále silnějšímu a maskovanému tlaku na osekávání svobody a soukromí.

11.3.2019 v 12:00 | Karma: 38,07 | Přečteno: 2275x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:20

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Vagony po nehodě u Klínce odklidí dopravce. Policie zahájila úkony trestního řízení

3. května 2024  11:11,  aktualizováno  15:17

Policie prověřuje čtvrteční vykolejení osobního vlaku bez strojvůdce poblíž Klínce u Prahy pro...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

  • Počet článků 153
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3635x
Prosazuji svobodu, kapitalismus a minimální vměšování státu do života jednotlivců. Bez politické příslušnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy