Kypr - začátek konce. Nevěříte?

Krádež peněz z bank na Kypru pod praporem "záchranného fondu Euroskupiny" odstartovala definitivní konec Evropské unie a eurozóny tak, jak je známe. Mnozí politici a ekonomové si to jistě (ještě) nemyslí. Ale to není důležité. Důležité je, co si myslí a bude myslet většina lidí v EU. Jejich názor se časem projeví. Jen je těžké odhadnout kdy. Naše vlastní historie nám to ukazuje.

Nejsem ekonom, politik ani bankéř - ale v mém oboru (marketing) pracujeme s veličinou, která v bankovnictví, politice a ekonomice hraje velkou roli. Jmenuje se důvěra. Díky ní vznikly a fungují banky. Díky důvěře jsou voleni politici. Podle důvěry se chovají finanční trhy.

Takže podle mě je to prosté:

Dnes nám politici a bankéři EU předvedli, že je možné vám ukrást peníze z bankovního účtu "legálně". Prolomili tak poslední tabu. A přišli o poslední zbytečky důvěryhodnosti. Politici i banky. A nejen na Kypru. Když to je možné dnes na Kypru, kdo je další na řadě?

Politici to samozřezjmě napravili. Musel jsem se smát, když jsem četl tento titulek: "O své peníze se nebojte, uklidňuje EU po „oholení“ vkladů na Kypru." (více zde)

Orwelovský název "haircut" neboli "sestřih" je jen krásnou třešinkou na tomhle smrtícím dortíku.

A všichni lidé v EU i jinde po světě si odnesli jasné ponaučení: Nikde v EU nejsou naše peníze v bezpečí. Bankéři s politiky dali vzniknout systému, který nefunguje. Hroutí se - a potřebuje peníze na přežití. Když budou politici chtít, seberou nám je. (Ostatně, německá vláda byla ochotná dvakrát zaplatit zlodějům bankovních dat za ukradené údaje o bankovních účtech ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku jen proto, aby jejich majitele mohla zdanit - více zde a zde.)

Takže konec. Konec důvěry. Konec ideálů - přišla drsná relaita. Kypr spouští jako sněhová kulička lavinu. Lavinu odlivu peněz a investic. Lavinu nechuti. Lavinu nedůvěry.

Myslíte, že to na fungování EU nic nezmění? Že je Kypr moc malá ekonomika na to, aby její zakolísání vyvolalo větší reakci? Že politici EU si stejně budou dělat co chtějí, zcela odtrženi od reality a kontroly?

Tak se mrkněte do naší vlastní historie. To samé jsme si (mnozí) mysleli před rokem 1989 - a tehdejší politici také. Že ten systém funguje bez ohledu na to, co si přeje většina. Že si politici dělají - a mohou dělat - co chtějí. Že zkusit něco změnit je těžké či nemožné. Nakonec se ale "něco" stalo. Starý systém zmizel, přišel nový. Je jedno, jaký na něj máte názor - důležitá je ta změna.

A ta přichází i v Evropské unii. Kypr ji nastartoval. Nevím přesně, jaká bude a kam nás dovede. Ale jedno vím jistě - EU bude za pár let úplně jiná, než ji dnes plánují ve svých drahých kancelářích draze placení politici, ekonomičtí experti a bankéři Evropské unie. Protože oni už ztratili to jediné, na čem opravdu záleží - důvěru a důvěryhodnost.

Pořád nevěříte? Odpověď nám dá budoucnost. Pojďme se nad tímhle názorem sejít za rok či dva. Uvidíme.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan NovákJan | pondělí 25.3.2013 8:59 | karma článku: 33,29 | přečteno: 1340x