Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč chtějí USA ovládnout Sýrii?

Co sledují Spojené Státy změnou režimu v Sýrii? Je jejich cílem jenom odstranění režimu Bašára Asada, nebo je Sýrie „nástupním“ prostorem Ameriky k dalším krokům v Eurasii? Bude následovat snaha Ameriky ovládnout Írán, nebo dokonce střední Asii? Jak to souvisí s Ruskem a Čínou, americkou strategií v Eurasii, teorii „řízeného chaosu“  a změnou režimů v islámském světě? To jsou hlavní témata tohoto článku.

Cílem tohoto zamyšlení není věnovat se mediálně prezentovaným důvodům, kvůli kterým chtějí USA v Sýrii zasáhnout (údajné použití chemických zbraní režimem Asada), ale geopolitickým souvislostem kvůli kterým chtějí USA ovládnut Sýrii. Pokud se na celou situaci budeme dívat z hlediska geopolitiky je jasné, že důvody o použití chemických zbraní Syrským režimem   jsou pouze zástupným důvodem, jelikož odstranění Assada  a vytvoření nového režimu v Sýrii má USA v plánu již dávno.  Nejde jen o to, že  Asadova Sýrie překáží americké koncepci „nového blízkého východu“ a vedle toho má také úzké a dlouholeté vazby k hlavním globálním konkurentům USA  - Rusku a Číně, ale především proto, že je klíčem k dalším krokům USA v Eurasii, které mají za cíl vytvořit pro americké geopolitické strategie v Eurasii vhodné podmínky.

 K akceleraci současných událostí okolo Sýrie mohla přispět rovněž i skutečnost, že situace v Egyptě se začíná vymykat původním plánům USA a jejich blízkovýchodní strategii, která zde sází na islamistické režimy, loajální, nebo alespoň nepřekážející zájmům Ameriky.

Sýrie je však pro dlouhodobou strategii USA důležitější než Lýbie či Egypt. Ovládnutí Sýrie je  totiž pro Ameriku klíčem, který ji otvírá další postup k potenciálnímu ovládnutí Íránu a následném vytvoření pro Ameriku geopoliticky výhodných režimu nejen na blízkém a středním východě, ale i ve střední Asii, kde by negativně ovlivňovaly situaci v Rusku i Číně a zastavili jejich mocenský vzestup.

V této souvislosti je velmi případné připomenout knihu amerického futurologa George Friedmana  „Příštích sto let“, ve které autor ačkoli je zastáncem americké politiky, tak právě na případě Eurasie a blízkého východu s odzbrojující upřímností odhaluje skutečnou strategii USA v této oblasti – vytvoření široké oblasti řízeného chaosu v Eurasii, která by zde zabránila jakékoli mocnosti konsolidovat se jako globální výzva Americe.

 Ovládnutí, nebo alespoň dominantní vliv na řízení událostí v Eurasii je důležité pro jakoukoli velmoc, která chce zůstat globálním hegemonem. Ostatně Americká globální politika se bez ohledu na geopolitické změny již od konce Druhé světové války řídí tímto axiomem – „kdo ovládá Eurasii, ovládá i svět“. Stačí si přečíst například knihy Z. Brzezinského, dlouholetého matadora americké zahraniční politiky a nyní hlavního poradce prezidenta Obamy. Je zajímavé, že právě Z. Brzezinski teorii směny sekulárních režimu na blízkém východě ve prospěch islamistických prosazoval již v r. 2004.

 V amerických strategických úvahách ohledně Eurasie jako klíčového mocenského prostoru se nyní prosazuje teorie „řízeného chaosu“ která je v současnosti pro Ameriku,  ocitající se v mocenské defenzívě a díky vzestupu Ruska a Číny se stále více slábnoucími možnostmi jak přímo řídit politiku v Eurasii strategicky velmi výhodná a bez geopolitických rizik pro samotné USA. Pokud by totiž vznikla Amerikou kontrolovaná široká zóna euroasijské nestability (například právě v podobě radikálních – nejlépe vzájemně soupeřících islamistických režimů) sahající od Severní Afriky přes blízký východ, Kavkaz,  střední  Asii, až k hranicím Číny, tak tím ohrozí především Rusko a Čínu (ale stejně tak například i EU) a velmi znesnadní jejich mocenskou konsolidaci. Samotné USA však díky své geografické poloze chráněné dvěma oceány by mohli bez větších bezpečnostních rizik pouze na dálku „moderovat“ situaci, zatímco eurasijské země a mocnosti by se periodicky potýkali s hrozbami a riziky nové euroasijské nestability. USA by tak získalo čas na konsolidaci  a   rozvoj i aplikaci teorií na novou mocenskou, politickou i ekonomickou přestavbu světa kde by zůstaly dominantní mocností.

Nicméně zpátky k Sýrii. Na následující rekonstrukci se podíváme, jak by se taková situace – pokud by USA ovládlo Sýrii, mohla během následujících let vyvíjet:

Ve skutečnosti je totiž hlavním motivem Spojených států nikoli pouze porážka režimu v Sýrii, ale vytvoření nástupního prostoru USA pro ovládnutí Íránu, a následné ovládnutí střední Asie, čímž by USA dosáhlo svého cíle vytvoření široké zóny „řízeného chaosu“ která znesnadní mocenský nástup eurasijských velmocí Ruska a Číny.

 Odstraněním režimu Asada by byl odstraněn polední Spojenecký režim Íránu na blízkém východě, který by usnadnil ať již silový nebo pomocí politických technologií postup Ameriky proti Íránu s cílem změny tamního režimu, tak aby byl výhodný pro USA.  Očekávané protesty Ruska a Číny by stejně jako v případě Sýrie pro USA neznamenali žádnou hrozbu, jelikož Čína a Rusko zatím nemají efektivní způsob jak čelit unilaterálním krokům USA na globální scéně.

Pokud by USA vyšla tato strategie, tak odstraněním  „Íránského faktoru“ by se USA podařilo ovládnout obrovský – z hlediska vlastních zájmů víceméně celistvý  prostor od Severní Afriky až k hranicím Indie.  Potenciální změna režimu v Íránu vyhovující Americe, by Spojeným státům velmi usnadnila cestu ke změně režimů ve střední Asii – tedy oblasti, která je klíčová pro vnitřní politiku i zahraničně-politické a geopolitické strategie hlavních globálních oponentů Ameriky - Číny a především Ruska!

Nutno připomenout že právě Írán sousedící bezprostředně se střední Asií zde nikterak nepodporuje islámský fundamentalismus v této oblasti ale naopak ho zde (ale i na Kavkaze) neoficiálně podporuje Spojenec USA - Saudská Arábie.

Právě v souvislostí se střední Asií, zejména s Kazachstánem, je zásadní skutečnost jak důležitou tato oblast hraje roli v plánu Ruska na budoucí Eurasijskou integraci, a jak se tohoto projektu Spojené státy obávají, jelikož by tento projekt významně posílil Ruskou mocenskou pozici nejen v Eurasii, ale i na globální scéně. Až hysterické obavy Ameriky s „Eurasijského svazu“ vedeného Ruskem potvrzují, že tento projekt by mohl vážně poškodit nejen euroasijské, ale i budoucí globální záměry USA.

Po ovládnutí Íránu by tak Amerika zaměřila svoje hlavní úsilí na změnu režimů ve střední Asii tak aby působili v neprospěch Ruska a Číny. USA poučené krachem „barevných revolucí“ by zde pravděpodobně vsadilo na modifikaci islamistických režimů zaměřených proti Rusku i Číně. Pokud by USA tato strategie vyšla, definitivně by tím pohřbili Ruskou ideu „Eurasijského svazu“ (pro kterou je střední Asie, zejména Kazachstán stejně důležitý jako například Ukrajina), a prakticky znemožnili budoucí mocenskou konsolidaci Ruska v Eurasii a navíc by Rusko bylo v mnohonásobně větší míře než nyní přímo ohroženo infiltrací radikálního islamismu nejen na Kavkaze, ale například i v muslimských republikách v Povolží uvnitř Ruska (Tatarstán, Baškortostán), včetně masové vlny uprchlíků ze střední Asie. S problémy by se potýkala i Čína, kde by změna režimů ve střední Asii destabilizovala rozlehlou muslimsko-turkickou Ujgurskou autonomní republiku na severozápadě Číny. Amerika by tak dosáhla svého strategického cíle.

Je důležité připomenout fakt, že pro Rusko a jeho „euroasijský“ integrační projekt je současná geopolitická konstelace ve střední Asii velmi příznivá, což se týká zejména klíčového Kazachstánu, který má vliv i na ostatní země střední Asie. Pokud se Rusku podaří uskutečnit Eurasijský integrační projekt (a zatím je to velmi pravděpodobné), tak přes Kazachstán integrovaný v Eurasijském svazu Rusko znovu ovládne celou střední Asii, aniž by muselo ostatní země střední Asie integrovat, vytlačí odtud USA, a pravděpodobně posílí svoji pozici na středním východě na úkor Ameriky. Rusko ovládající střední Asii by mělo mnohem více možností, jak zastavit například Americkou snahu ovládnout Írán. Tím spíše by Amerika při nejbližší vhodné příležitosti (po ovládnutí Sýrie a snaze ovládnout Írán) zaměřila svoji hlavní pozornost na radikální geopolitickou přestavbu střední Asie jako klíč k zastavení mocenského vzestupu Ruska a Číny.

Třebaže je možné označit tento scénář za příliš spekulativní, tak právě islámský svět díky své geopolitické poloze (od severní Afriky, přes střední Asii až k hranicím Číny, Indie a jihovýchodní Asie) a tudíž i možností ovlivňovat situaci Eurasijských mocností (od Indie přes Čínu, Rusko až po EU) se stal klíčem k současné nové americké Eurasijské strategii řízeného chaosu. Roli zde hraje i relativní slabost islámského světa (snad mimo Íránu) který na rozdíl od Ruska či Číny má mnohem slabší šance čelit novým strategickým experimentům.

 Připomeňme třeba fakt, že ovlivnit vnitřní situaci v Číně se USA prakticky nepodařilo. V Rusku a postsovětském prostoru pouze v 90 letech, ale v následujícím desetiletí nastal obrat a mocenská strategie barevných revolucí, která měla vrátit a posílit vliv USA v celém v postsovětském prostoru po konsolidaci Putinova Ruska, zde po počátečním úspěchu de facto ztroskotala, a s tím i v 90 letech pro Ameriku dominantní koncepce Ruska a postsovětského prostoru jako strategického centra pro ovládnutí Eurasie a tím dosažení trvalé globální hegemonie.

Pro USA ale nadále zůstává Eurasie klíčovým mocenským prostorem a Amerika tudíž hledá stále nové cesty, jak tuto oblast, jestli ne přímo řídit, tak alespoň ovlivňovat, tak aby zde „nevyrostl“ žádný globální vyzyvatel Ameriky. Současná „obsese“ USA islámským světem tedy nemá původ v „hrozbě terorismu“ ani „starostí o demokracii“ ale právě ve snaze upevnit svoji globální hegemonii, čí spíše nedopustit její ztrátu v současné globální situaci, která není pro Ameriku zdaleka výhodná.

Na rozdíl od Ruska a Číny se ale právě na blízkém východě nové mocenské strategie USA uplatnili velmi snadno, což rozhodlo o dominantní aplikaci americké eurasijské strategie – moderování situace v Eurasii prostřednictvím radikálních mocenských experimentů v islámském světě spolu s teorií „řízeného chaosu“. Sýrie se tak pravděpodobně stane dalším „kamínkem“ do mozaiky nové Americké eurasijské strategie.

Na závěr je dobré připomenout, co tato strategie znamená pro Evropu. Z pohledu „nepoučeného Evropana“ je možné říct,  „vždyť nás se to netýká“, což je ale fatální omyl. Pokud Spojené státy dosáhnou svého cíle a skutečně se jim podaří vytvořit „zónu chaosu“ v islámském světě, která bude ovlivňovat celou Eurasii, tak tento experiment zasáhne stejnou destruktivní silou Evropu jako Rusko i Čínu. Především, ze středomoří  - kde na jedné straně se v důsledku americké koncepce „nového blízkého východu“   formují neřiditelné a nebezpečné islamistické režimy (snad jen současný obrat v Egyptě vzbuzuje naději) a na druhé straně krizí zasažená jižní Evropa – se stane výbušná oblast sužovaná chaosem a nestabilitou, která bude ovlivňovat celou Evropu. Důsledky si určitě každý dokáže domyslet sám.

Bohužel Evropské mocnosti (jak ukázala například zásah proti Lýbii) setrvávají v iluzi, že účast na amerických mocenských dobrodružstvích jim přinese užitek, že i oni se budou moci podílet na novém „formování“ blízkého východu a Eurasie a alespoň trochu „oprášit“ slávu koloniální minulosti. Možná, že jim nějaké „drobečky od stolu ukápnou“, ale celkově v budoucnosti za to zaplatí vysokou cenu, a případné krátkodobé výhody z účasti na těchto vojenských dobrodružstvích převáží dlouhodobé negativní důsledky, už z prostého důvodu, že na rozdíl od Ameriky se nemohou „schovat“ za oceán a sledovat situaci, ale budou přímo vystaveny důsledkům dnešních experimentů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jan Miklas | pondělí 2.9.2013 11:57 | karma článku: 20,11 | přečteno: 1659x
  • Další články autora

Jan Miklas

Setkání s „Nočními vlky“ v Praze

Šel jsem přivítat motorkářskou skupinu „Noční vlci“ kteří 5. Května přijeli do Prahy aby se zde 6. Května poklonily památce Krasnoarmějců na Olšanských hřbitovech

7.5.2015 v 16:00 | Karma: 36,93 | Přečteno: 1875x | Diskuse| Politika

Jan Miklas

Vítání konvoje – aneb „vrtěti psem“

V souvislosti s příjezdem amerických „dragounů“ do Česka média spustili porci frenetické propagandy, za kterou by se ani Goebbels nemusel stydět. Kdyby tam nebyla hořká pachut tradičního českého patolízalství politických, kulturních i mediálních elit, bylo by to až legrační. Médiím se z prosté zvědavosti lidí, kteří se přišli podívat na vojenskou techniku a pro které vítání konvoje byla především atrakce, podařilo udělat monstrózní propagandistickou akci jak „Češi ukázali svoje postoje podporující NATO a USA“, což ale ve skutečnosti 80-90% lidí kteří se přišli podívat na konvoj je naprosto jedno, protože za jakékoli jiné politické konstelace bude pro tyto lidi ukázka jakékoli jiné vojenské techniky a doprovodných akcí zajímavá. Nicméně do tendenční jasně jednostranné propagandy našich médií, tito lidé zapadli skvěle. Připomíná to tak film „vrtěti psem“ aneb jak vytvořit virtuální realitu. Ale vezměme to popořadě:

31.3.2015 v 22:15 | Karma: 34,44 | Přečteno: 1847x | Diskuse| Politika

Jan Miklas

Je islám hrozba, nebo si západ sám vytvořil nepřítele ?

V současné době zesílila různá protiislámská hnutí, a iniciativy jak u nás tak v západní Evropě. Tyto iniciativy se nás snaží přesvědčit o ilsámské hrozbě a neslučitelnosti islámu s “našimi hodnotami” . Často tyto iniciativy slouží pro různá populistická a radikálně-pravicová hnutí, které mají své vlastní utilitární motivace jak se svézt na antiislámské vlně. S druhé strany zde máme fanatické multikulturalisty, kteří nás přesvědčují o opaku a snaží se prosadit ještě silnější imigraci z muslimských zemí do Evropy, a poukazují na to, že problém je pouze v xenofobii domácí evropské populace. Oboje dvoje skupiny stojící na opačných pozicích však nejsou schopni vidět a pochopit podstatu problému. Proč například v “multikulturní Evropě” soužití s islámem nefunguje, a například v zemích jako je Rusko, Kazachstán nebo Libanon a donedávna i Lýbie či Sýrie zde soužití s islámem – ať už je zde menšinový či většinový prvek – funguje, aniž by tyto země prosazovali západní teorii multikulturalismu ? Cílem této úvahy bude pobrobněji se podívat na tyto problémy.

1.2.2015 v 16:57 | Karma: 19,49 | Přečteno: 1525x | Diskuse| Společnost

Jan Miklas

Bojují proti Rusku, ale Ruští fašisté jim nesmrdí

O kom je řeč ? O příznivcích „Pražského majdanu“, kteří již od konce Srpna okupují Staroměstské náměstí a každého kdo je kritizuje označují za „kolaboranta“ a „Putinova pohůnka“. Příznivci „Pražského majdanu“ vsadili na mírumilovný image, s dramatickým poukazováním na vlastní „čisté a demokratické“ úmysly a naopak s poukazováním na „nízkost“ a „podlost“ svých odpůrců. Na svých stránkách „Prague maidan blog“ se s oblibou fotí s roztomilými blonďatými dětmi, vyrábějí srdíčka v barvách Ukrajiny, apod., a stále dokola opakují fráze o tom, že jejich spojení (potažmo spojení majdanu a ukrajinských politických elit) s radikální pravicí je pouze „ruská propaganda“.

29.10.2014 v 20:30 | Karma: 34,13 | Přečteno: 1965x | Diskuse| Politika

Jan Miklas

Předvolební kampaň ve stínu Bandery a pravého sektoru

Při procházce předvolební Prahou jsem narazil na kuriózní plakát kandidáta za TOP 09 do senátu Martina Bursíka, který je vyveden nápadnými černo-červenými barvami s nápisem “Stop Rusku”.

9.10.2014 v 11:25 | Karma: 34,15 | Přečteno: 1713x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2206x
Politolog se sympatiemi k Rusku. Zajímám se o globální politiku, geopolitiku, Rusko a postsovětský prostor, ale taky o celkové dění i aktuální témata.

Seznam rubrik