Foto

Těmto lidem se u nás říká ezošmejdi a jsou opravdu nebezpeční. Bohužel se jim docela dobře daří. Lidská naivita /která se nevyhýbá ani jinak vzdělaným lidem / je nesmrtelná.

Foto

Áno, ľudia majú problémy, psychologov málo, fytoterapia postupne zaniká, kvalitné farbaceutiká nahrdzujú dr. Maxovia, kvalitu nahradzuje kvantita super výborných prípravkov a výsledkom je to čo píšeš. Maj pekný deň.

PC

Janka, napsala jste to naprosto skvěle. Přesně tak to vnímám i já.

Esoterika mi přijde jako jeden velký podvod, skoro bych řekl, že mi připomíná sektu. Lidé, kteří jsou v jejím vleku, se nechají velmi snadno manipulovat, ztrácejí schopnost kritického myšlení a racionálního dialogu, pričemž důvod je přesně v tom, jak popisujete ve svém blogu.

Měl jsem tu "čest" pár takových poznat a bylo mi jich upřímně líto. Jsou v zajetí tzv. "duchovního baypasu" - čili hlavou kdesi v oblacích, realita jde vsak zcela mimo ně. Jsou natolik přesvědčeni o své pravdě, že nepřipustí nejen jiný názor, ale ani jiný pohled, nad nímž by byli ochotni se aspoň zamyslet. Všichni okolo, kteří s nimi nesouzní, jsou dle nich ještě "na počátku své cesty, kdesi dole", zatímco oni jsou již takřka osvícení.

Jako příklad manipulace bych uvedl jednoho známého českého herce, který si na tom udělal byznys a tvrdě "rejžuje" na naivitě těchto, dle mého názoru ztracených a nešťastných duších.

P.S. Tím nepopírám schopnosti některých lidí vidět a vnímat věci mezi nebem a zemí, jenže ti se většinou už z podstaty věci na těchto schopnostech neobohacují, naopak lidem nezištně pomáhají. Takových je však minimum. Tito vzácní lidé nemají potřebu se ani zviditelňovat, natož pak obohacovat, jelikož by to bylo v přímém rozporu se samou podstatou duchovnosti.

Foto

Áno, súzniem s Vami, Pavle, je to proste biznys so všetkým čo ku tomu patrí. U toho herca, a nielen u neho, to už zaváňa manipulatívnymi technikami a keď sa jeho misia nezdarí, tak hold zvalí to na príslušného človeka a ten ide ešte viacej dole.

Foto

Máš pravdu Jani, esoterismus a s ním často zaměňovaný okultismus je pro uživatele duchovní berličkou a pro poskytovatele zdrojem příjmů a moci. Lidem bez sebedůvěry, nebo příliš líným myslet pomáhá s rozhodováním. Pomáhá i se svalováním viny za špatná rozhodnutí. Zdánlivě ulehčuje život, ale ve skutečnosti znamená život ve vleku, bez vlastní vůle.

Vašek

Foto

Áno presne tak som to myslela, ako si to napísal

Foto

Vďaka Filipe za návštevu i komentár. Želám príjemný deň.

MP

Zajímavé téma. Nemyslím si ale, že je možné odsoudit vše, čemu jsme z nějakého důvodu přiřadili nálepku "ezoterika" (ono to "nálepkování" je fakt hrozné - "izmy", "ství" a kdoví co ještě ). Zdravím Vás a přeji Vám hezké dny .

Foto

Áno, súhlas, téma je to veľmi roziahla, preto píšem, čo asi pod to zahrňujem. Nenazvala by som to nálepka, ale názov ako napríklad ovočný džemm, ktorý je uvarený z veľa ovocia. Je množstvo eshopov, ktoré ponúkajú tinktúry za velké ceny a ono to je len zafarbená voda... A kamarátka bola v kontakte s liečitelom, čo ju diagnostikoval cez telefon otázkami typu či jej vrže v kolenách...

Foto

Ďakujem Ti, Irenka, za prečítanie i milý komentár a prajem príjemný zbytok dňa.

JK

J48a35n 26K76y82š61k55a

9. 7. 2024 16:00

Dobre píšete, Janka, dobre. Pekný deň vám želám.

Foto

Ďakujem za návštevu a želám tiež pekný deň.

Foto

Šarlatánů je spousta, ale těch, co opravdu vědí jako šafránu. Navíc ti se tím nechlubí.

JK

J73a96n 10K83y16š63k38a

9. 7. 2024 15:56

Prosím o kontakt na "šarlatány, co opravdu vědí", Jene. Zaplatím dobře.

VF

Je to paradox.

Lidé, kteří se mi smáli, když jsem řekl, že věřím v Boha, museli vstávat tou správnou nohou, běda, když jim přes cestu přeběhla černá kočka, nebo když byl pátek třináctého...

Přeji prima den s Bohem.

Foto

Áno, ďakujem za návštevu i milý komentár. I vám prajem pekný deň s Bohom.

  • Počet článků 197
  • Celková karma 19,37
  • Průměrná čtenost 1097x
Študovala psychológiu a ekonómiu. Profesne sa pohybuje v ekonomickej oblasti.

Hovorí, že približne tridsať centimetrov z hlavy do srdca je najdlhšia púť, ktorá nás čaká na ceste životom.

Obľúbený citát:
"Úsmevy, ktoré rozdávaš, slzy, čo plačeš, všetko, čo dosiahneš, všetko, čo uvidíš, to bude tvoj život. Preto sa rozhliadni a vyber si svoju zem, kde budeš dlho žiť a vysoko vzlietneš." (Pink Floyd)

Seznam rubrik