Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smířit se s nevyhnutelným

Rusové žijí v masivním propagandistickém uzavřeném ekosystému. Hrozí se představy porážky a děsivé budoucnosti v poraženém Rusku. Konstruktivní diskuse o poválečném životě zcela chybí.  

Skupina sociologů Laboratoř veřejné sociologie se od roku 2011 zaměřuje převážně na kvalitativní průzkumy. Jako jedni z mála provádějí od února 2022 pravidelná dotazování mezi odpůrci a podporovateli války Ruska proti Ukrajině.
Výsledky z prvních měsíců zveřejnili v červnu 2022 1) pod názvem Vzdálená blízká válka: Jak Rusové přijímají válečné události na Ukrajině. Před nedávnem vydali průzkumy ze zimních měsíců 2) - Smířit se s nevyhnutelným: Jak Rusové ospravedlňují válečné napadení Ukrajiny.
Zatímco v prvním představují rozdílný pohled odpůrců a podporovatelů, ve druhém z pochopitelných důvodů jsou zastoupeni již jen podporovatelé. V prvních dnech války byl u obou táborů nejčastější reakcí šok až odpor a odmítání uvěřit, že se to děje. Následně se však jejich cesty zásadně začaly rozcházet. Zatímco odpůrci odmítli přijmout válečný stav jako normální, podporovatelé podnikali aktivní kroky k normalizaci této nové situace.
Podle jednoho z autorů studie Maxima Aljukova netvoří většinu horliví zastánci války, ale pasivní schvalovatelé. Jejich podpora je spíše kompenzační mechanismus, kdy vy na jednu stranu chápete, že to, co dělá vaše země, je velmi špatné a na druhou stranu vidíte, že nemůžete nic ovlivnit. Představa sebe sama jako dobrého člověka vede k tomu, že pro udržení pozitivního morálního obrazu ve vlastních očích lidé začínají hledat argumenty, které mohou válku ospravedlnit. Lidé si často uvědomují rozsah katastrofy, ale pak čelí problému: Dobře, chápu, že Rusko spáchalo válečné zločiny, ale co navrhujete, abych udělal dál? Musím přijmout, že jsem agresor, ale nenabídnete mi způsob, jak se tohoto traumatu zbavit.
Stát stigmatizuje jakoukoli politickou diskusi zdola, a tak do hry vstupuje síla společenské konformity. Pokud budu chtít vystoupit proti režimu, pak budu mít problémy se svým sociálním prostředím a možná i se zákonem. Aljukov to vysvětluje: Dobře se to ukazuje v naší i jiných studiích. Lidé říkají: Nechci zastávat žádnou pozici, ale lidé kolem mi začnou říkat, že musím své vojáky podpořit, a já nakonec také zaujímám tento názor. To znamená, že paradoxem atomizované společnosti je, že když neexistují mechanismy pro kolektivní politickou diskuzi na místní úrovni, tlak kolektivu se zesiluje. To znamená, že lidé začnou myslet tak, jak si myslí, že myslí ostatní. Protože podpora režimu je vnucována jako norma a nesouhlas je zdiskreditován jako patologie, společenský tlak zvyšuje podporu režimu.
Sporadické pokusy postavit patriotismus na opozičních ideách narážení na široce rozšířený pocit politické apatie a beznaděje. Myšlenky, Rusko – to není jen Putin, tak nenachází žádnou odezvu. Rusové žijí v masivním propagandistickém uzavřeném ekosystému. Hrozí se představy porážky a děsivé budoucnosti v poraženém Rusku. Konstruktivní diskuse o poválečném životě zcela chybí. Nechybí však požadavek na „jistotu budoucnosti“. Někteří pasivní zastánci války připouští porážku Ruska ve válce s Ukrajinou, nebo spíše o takovém výsledku přemýšlejí na pozadí strachu z neznáma. Bojí se vyhlídky na porážku a strašlivé budoucnosti v Rusku, které válku prohrálo, proto jsou připraveni jít až do konce. Sociologové spekulují o nepravděpodobném: Co kdyby kontrapropaganda nebo opoziční média ukazovala reálné scénáře pro zlepšení života v Rusku po skončení války a vítězství Ukrajiny? Překládala blahodárné dopady mocenské změny v Rusku, a nejen děsila lidi krizí a reparacemi, kolektivní odpovědností, občanskou válkou či pronikání války na území Ruska? Lidé tak v Rusku nemají jinou alternativu než slavné vítězství nebo potupnou porážku. A přesto sociologové popisují, že poptávka po demokratické budoucnosti je v Rusku velká. Z průzkumů jim vychází, že lidé dávají přednost ekonomické stabilitě před rozšiřováním impéria.
Reálně je to však volba, kterou ruský národ nemá. Proto bude pasivně vyčkávat, jako to dělá už stovky let.
1) http://publicsociology.tilda.ws/war_report?fbclid=IwAR0mEI74Mn0xAdtZvTTKwt8wsFFRFnBMxZkNgSk_hb9gjJHnBOy8BnWxNsc2) http://publicsociology.tilda.ws/report2

Autor: Jan Jirků | sobota 13.5.2023 15:11 | karma článku: 8,59 | přečteno: 216x
  • Další články autora

Jan Jirků

Anna Roze: My o vás víme vše (překlad)

Novinářka Anna Roze popisuje iracionální představu Rusů, že oni nejlépe vědí, co si Zápaďané myslí a jak se na Západě žije, bez ohledu na skutečnost. Stejný projev Dunning-Krugerova efektu vykazuje značná část české společnosti.

6.8.2024 v 12:32 | Karma: 0 | Přečteno: 35x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Komunisté zradili komunismus, lid i lidskost

Pomiňme pokrytectví komunistických stran. Že hlásaly vodu a pily krev. Ale před Konečnou alespoň slovně prosazovaly rovnost, solidaritu a společné vlastnictví. S Konečnou přišla éra koryt a kolaborace s oligarchy, imperialisty.

1.8.2024 v 18:20 | Karma: 17,34 | Přečteno: 418x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Ukrajinci i v zahraničí pomáhají v boji s ruským agresorem

Málo co je vzdáleno pravdě tak jako představa, že Ukrajinky a Ukrajinci v zahraničí nepomáhají své zemi.

12.6.2024 v 17:22 | Karma: 12,84 | Přečteno: 253x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Stovky ruských špičkových šachistů změnily občanství

Od počátku agresivní války Ruska proti Ukrajině mezi těmi, kdo utíkají z Ruska, je i mnoho sportovců. Nejvíce těch, kteří změnili sportovní občanství, je mezi šachisty, okolo 200.

4.1.2024 v 10:46 | Karma: 16,48 | Přečteno: 357x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Je 1. 9. 1941 a Spojenci zastavili pomoc SSSR, válka prý trvá moc dlouho

Komu se zdá, že hrdinný boj Ukrajiny proti ruské agresi trvá už moc dlouho, měl by si oprášit dějepis ze základní školy. Co by se stalo, kdyby Spojenci po dvou letech války v Evropě zastavili pomoc Sovětskému svazu?

3.12.2023 v 9:49 | Karma: 27,60 | Přečteno: 661x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Válečná ekonomika dle ruského modelu by Česko vyčerpala velmi rychle

11. října 2024  19:30

Jak by to vypadalo, kdyby Česká republika zbrojila stejně jako Rusko? Tamější ekonomika plně...

Dostal i na výběr, jak ho popraví. Přesto odsouzenec v USA stále doufá v milost

11. října 2024  19:27

Ještě týden má na doslova životní rozhodnutí americký odsouzenec Richard Moore. Toho čeká 1....

Česko stále nejvíce znečišťují uhelné elektrárny. Emisí ale vypouští méně

11. října 2024  11:38,  aktualizováno  19:14

Za největšího znečišťovatele roku 2023 označily ekologické organizace Arnika, Hnutí Duha a...

Teploměr v zadku a vzducholoď Trump. Biografie Borise Johnsona šokuje i baví

11. října 2024

Premium Je to 772 stran čiré radosti ze čtení s podpisem Borise Johnsona. Blonďatý divoch, kdysi hvězdný...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 135
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1263x
Politicko-právní analytik. Project a Risk Manager.

Náruživý čtenář.