Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

LT

L67u92d69ě63k 19T32o78n50d77r

18. 2. 2025 10:24

Bohužel naprostá většina lidí žádnou skutečnou svobodu nepotřebuje. Chtějí raději "osvíceného diktátora". Člověka který povládne tvrdou rukou - ale bude zároveň "hodným tyranem", diktátorem, který "myslí a vládne pro blaho všech"... Já vím, že je to hloupost. Ale naprosté většině lidí taková představa vyhovuje. A pokud jim diktatura zajistí ekonomický blahobyt, nebude jim vadit. Je to děsivé, ale v budoucnosti nepřevládnou svobodné společnosti, ale společnosti typu čínské komunistické diktatury.

0 0
možnosti
MS

Tuto mentalitu vystihl geniálně Karel Čapek s ovcí: Třeba na porážku, jen když mne vedou!

A opačnou mentalitu píseň Oh, freedom, se kterou sklízel ovace za reálného šokializmu Spirituál Kvintet:

Before I'd be a slave

I'd be buried in my grave

and go home to my Lord

and be free.

0 0
možnosti
JK

J39a64n 95K73u11b73i75k

17. 2. 2025 22:08

to s tou ovci jsem neznal, fakt dobry. Capek by asi koukal, jak velky to stado dneska je.

0 0
možnosti
VF

A hernajs ......... toť otázka!

Otrok Rab postaví pyramidy.

Paní Svobodná napíše naučné knihy.

Na pradávné veselé estrádě zvolal básník "jsem horník, kdo je víc?" Z hlediště se ozvalo "Dvaja!" Ale já myslím, ať je člověk tím, na co má od Pána Boha naděleno víc.

0 0
možnosti
MP

Otrok Rab postaví pyramidy pro jiného a bude zahrnut v základech a zapomenut. Jako stavitel pyramid bude označen někdo jiný. Paní Svobodová napíše knihu, nebo vytvoří něco jiného a bude označena jako autorka a budou si ji pamatovat generace. Co je v tom případě víc?

0 0
možnosti
  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1191x
O legitimitě a dělbě moci,
o příbězích a hledání pravdy,
o svobodě, rovnosti a bratství,
Maners maketh man.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.
×