Čistky po bolševicku

Jedním z vedlejších důsledků války Kremlu proti Ukrajině jsou čistky mezi zastupiteli na všech úrovních správy v samotném Rusku.

I před válkou bylo běžné, že se zkorumpovaní politici a úředníci zbavovali kritiků z řad opozičních politiků, novinářů nebo občanských aktivistů vykonstruovanými trestními žalobami. Často to fungovalo, ale nebylo to jisté. Nejednou byla obvinění tak trapně hloupá, že soudci ani při nejlepší vůli nemohli oběť odsoudit.
Se zavedením paragrafu o diskreditaci armády se všechno stalo mnohem jednodušším. A ani tolik nezáleží na tom, co napíšete nebo řeknete. Arkadije Maksimova, zastupitele za komunistickou stranu z Legostajeva v Krasnojarském kraji, odsoudili k pokutě 30 000 rublů za to, že se na internetu podivil, proč Rusko používá písmeno V: "Nacisté je přeci používali v Německu, dokonce ji vidíme na Stirlitzovi v seriálu 17 zastavení jara." No, upřímně, ten si o to řekl.
Jiný komunistický poslanec v Krasnojarsku Igor Grinev byl odsouzen k pokutě 40 000 rublů za kritiku armády, že se stáhla z Chersonu. Přitom ani jeden z nich nevystoupil proti válce v Ukrajině.
To Konstantin Senčenko, městský zastupitel v Krasnojarsku za Spravedlivé Rusko, sice vystupoval proti válce, ale pokutu 30 000 rublů dostal za sdílení příspěvků jiných politiků a novinářů.

Řeklo by se, 30 – 50 tisíc rublů? To je toho. Podstatou problému však je, že za opakované porušení paragrafu o diskreditaci armády již lze reálně uložit trest odnětí svobody. Proto jedni mlčí nebo hlasitě deklarují podporu moci a jiní, jako třeba Senčenko, utíkají z Ruska, jako by jim za patami hořelo.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Jirků | čtvrtek 15.6.2023 10:40 | karma článku: 18,61 | přečteno: 406x