Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anna Roze: My o vás víme vše (překlad)

Novinářka Anna Roze popisuje iracionální představu Rusů, že oni nejlépe vědí, co si Zápaďané myslí a jak se na Západě žije, bez ohledu na skutečnost. Stejný projev Dunning-Krugerova efektu vykazuje značná část české společnosti.

Odkaz na původní článek: Odkaz


Rusové jsou přesvědčeni, že dobře rozumí západním reáliím. Já jsem žila 25 let v Německu, ale krajané často odmítají uvěřit, že mnohé detaily místního života chápu lépe než oni.


Jsem zvyklá na to, že mé vyprávění, mé znalosti, mé hodnocení jsou buď úplně ignorovány, nebo ostře napadány. Naučila jsem se nemluvit o tom, jak jsou v Německu uspořádány veřejné instituce, protože vím, že reakcí bude pokus dokázat, že v Rusku není všechno tak špatné a dokonce lepší. Kdyby se mnou polemizovali Putinovi stoupenci, bylo by to snazší. Ne, většina mých diskutérů jsou lidé odsuzující režim a hlásící se k „liberálním hodnotám“.


S přibývajícími léty rostl počet těch, kteří si stěžovali na „špatný Západ“, a jejich argumenty byly podloženy iracionální jistotou o správném chápání všeho, co se děje v demokratických zemích. Toto pochopení však bylo postaveno na předsudcích, na absenci zvídavosti po jiných zemích, na aroganci a domýšlivosti.


Jednou jsme pozvali novinářku z liberálních ruských médií, aby se šla podívat na volební místnost v Německu. Souhlasila, ale za pět minut se ponořila do svého smartphonu a poslouchala naše vysvětlování jen na půl ucha, nervózně pokukujíc po východu. Neptala se, nezajímala se o detaily. Mé německé známé to velmi překvapilo. Mě ne.


Po začátku agrese v Ukrajině bylo ještě těžší mluvit s bývalými přáteli, spolužáky a známými v Rusku. Ne že by najednou začali obhajovat režim. Putin pro ně stále byl viníkem ruských problémů a válku všichni jednohlasně odsuzovali.


Ale za každým slovem zaznívaly staré komplexy a křivdy, jako by nejdůležitější bylo ospravedlnit se před jakýmsi vysokým soudcem nebo si stěžovat na těžký osud. Moji známí Rusové neprojevovali soucit s opravdovými oběťmi agrese. To, že jsou v Ukrajině denně zabíjeni lidé kvůli Rusku a s jejich tichým souhlasem, jsou ničena nejen města, ale i základy existence občanů suverénní země, jim připadalo jako jakési pozadí, ne podstata toho, co se děje. Důležitější bylo zdůraznit, jak nespravedlivě Západ „špatně smýšlí o Rusku“.


Teze „NATO nemělo přibližovat své hranice“, „Američané připravovali Ukrajinu na válku 20 let“, „Ukrajinci si za to mohou sami, že nás provokovali“ zaznívaly v rozhovorech s Rusy hned po slovech o odsouzení války a Putina. Bylo zvláštní slyšet stížnosti na sankční tlak, na negativní reakci západních soukromých podniků, leteckých společností nebo bank vůči Rusům. Jako by jejich země nadále normálně koexistovala se zbytkem světa. Jako by se Rusko nerozhodlo silou měnit státní hranice v Evropě a zabíjet lidi.


Bývalý ruský přítel, který byl kdysi mým politickým spojencem, mi najednou napsal: „Nikdo u vás nechce pomáhat Ukrajině, to jen evropské politické špičky tančí podle taktovky USA,“ jako by citoval propagandistickou brožuru. Ani jsem se s ním nechtěla hádat. Věděla jsem, že když řeknu o 65% podpoře Němců pro dodávky zbraní na Ukrajinu, odpovědí bude, že tato data jsou zmanipulována. Věděla jsem, že diskuse vůbec nebude možná, protože pro něj bylo důležité ne vyslechnout, co chci říct, nepřemýšlet nad mými argumenty, ale znovu a znovu opakovat soubor svých postojů. Byl si jistý, že všechno chápe lépe než já.


Přesvědčení Rusů, že dokonale znají západní společnost, nelze zlomit ani argumentem o tom, že jim chybí znalost jazyků nebo každodenní čtení západních novin, sledování diskuzí v televizi a rádiu. „My všechno víme“ nebo „my všechno chápeme lépe“ zaznívá v každé debatě. Tento způsob myšlení lze interpretovat i jako pokus ospravedlnit svůj způsob existence v podmínkách kruté války a společensko-politické katastrofy.


Zajímavé je, že podobné názory nutně nevycházejí z každodenní konzumace propagandy z „bedny“ nebo jiných zdrojů vymývání mozků. Vznikají na základě pěstované sebejistoty z dob sovětské moci, přesvědčení o jedinečnosti a velikosti státu, kterému prý všichni závidí a který západní svět touží zničit. (V přesvědčení o tom, že česká cesta je nejlepší a že všemu rozumíme lépe než celý svět, jsme my Češi Rusům podobní, jako máme podobnou zkušenost života v diktatuře. Pozn. překladatele)


Tímto přístupem k životu se Rusové zásadně liší od mých západních známých, otevřených novým věcem a hledajících diskusi a konfrontaci názorů. Nikdo z nich se nechlubí svou informovaností, nebojí se názorovných rozdílů, naopak, radují se, když ve sporu vznikají.


V Rusku mi diskutéři nejprve říkali, co si myslí a vědí o životě v Německu, aniž by se zajímali o můj názor. V Německu se mě nejprve ptali, co mohu říct o Rusku. Vždy jsem viděla ochotu změnit svůj názor v průběhu rozhovoru.


Západní člověk se nebojí sporů. Z výměny názorů vzniká diskuse, která se stává základem pokroku. Když se arogantní blokáda cizího názoru stává principem nejen stoupenců autoritářství, ale i liberálních intelektuálů, šance na společenské změny mizí. Během války je to ještě zřetelnější: popírání cizí pravdy a v důsledku toho blokáda diskuse, je jedním z důvodů absence protestu uvnitř Ruska. Pokud chybí potřeba diskuse, jak se lze sjednotit pro protest?


Když po začátku války do Německa začali přijíždět ruští přesídlenci, většinou moskevští intelektuálové, já a moji němečtí přátelé jsme byli překvapeni jejich kritikou zdejších reálií – částečně oprávněnou, ale často vycházející z neznalosti. Rozčilovala je zpoždění vlaků, fronty u lékařů, absence školních bufetů nebo administrativní složitosti. Při každém setkání hovořili o své nespokojenosti, jako by jim byl slíben ráj na zemi a ideální životní podmínky. Navíc Západu vyčítali obstrukce při otevírání bankovních účtů právě Rusům, což neodpovídalo skutečnosti, protože soukromé banky uplatňují stejná pravidla na všechny klienty.


Nespokojenost se Západem v kruzích tzv. „liberálů“ vychází také z přesvědčení o své nadřazenosti a z věčné ruské křivdy, že nebyla akceptována. To je také součástí sovětského chování – podezření k jinému je nezbytné pro přežití.


Ale jaký může být dialog s člověkem přesvědčeným, že je lepší než všichni ostatní? O čem mluvit s lidmi, kteří nechtějí nic slyšet, ale jsou připraveni jen vyprávět o své interpretaci západních reálií a vše srovnávat s Ruskem?


Nesnesitelná pýcha, nafouklé sebevědomí ovládly mysl celého národa. Děsí mě, když tyto rysy vidím ne u Putinových přisluhovačů, ale u lidí, kteří se hlásí k liberálnímu pokroku.


Arogance, nedostatek zvídavosti, nároky na vševědoucnost a nedůvěra vyvolaly touhu dokázat své nadřazené postavení násilím – napadením sousední země.


Lze najít mnoho předpokladů pro takový vývoj národního vědomí a jeho vyvrcholení v imperiální agresi. Tento komplex se v blízké době pravděpodobně nepodaří překonat. Ale je těžké smířit se s pokusy Rusů ospravedlnit tento modus vivendi. Zbývá jen možnost jej pojmenovat a varovat před jeho zhoubností.


Anna Rozé – berlínská novinářka, korespondentka Rádia Svoboda v Německu


Copyright (c)2024 RFE/RL, Inc. Used with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1250 Connecticut Ave NW, Ste 450, Washington DC 20036

Autor: Jan Jirků | úterý 6.8.2024 12:32 | karma článku: 0 | přečteno: 35x
  • Další články autora

Jan Jirků

Komunisté zradili komunismus, lid i lidskost

Pomiňme pokrytectví komunistických stran. Že hlásaly vodu a pily krev. Ale před Konečnou alespoň slovně prosazovaly rovnost, solidaritu a společné vlastnictví. S Konečnou přišla éra koryt a kolaborace s oligarchy, imperialisty.

1.8.2024 v 18:20 | Karma: 17,34 | Přečteno: 417x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Ukrajinci i v zahraničí pomáhají v boji s ruským agresorem

Málo co je vzdáleno pravdě tak jako představa, že Ukrajinky a Ukrajinci v zahraničí nepomáhají své zemi.

12.6.2024 v 17:22 | Karma: 12,84 | Přečteno: 252x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Stovky ruských špičkových šachistů změnily občanství

Od počátku agresivní války Ruska proti Ukrajině mezi těmi, kdo utíkají z Ruska, je i mnoho sportovců. Nejvíce těch, kteří změnili sportovní občanství, je mezi šachisty, okolo 200.

4.1.2024 v 10:46 | Karma: 16,48 | Přečteno: 356x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Je 1. 9. 1941 a Spojenci zastavili pomoc SSSR, válka prý trvá moc dlouho

Komu se zdá, že hrdinný boj Ukrajiny proti ruské agresi trvá už moc dlouho, měl by si oprášit dějepis ze základní školy. Co by se stalo, kdyby Spojenci po dvou letech války v Evropě zastavili pomoc Sovětskému svazu?

3.12.2023 v 9:49 | Karma: 27,60 | Přečteno: 661x | Diskuse | Politika

Jan Jirků

Co kdyby USA dnes poskytly Ukrajině stejnou pomoc jako kdysi SSSR?

V rámci programu Lend-Lease dodaly USA Sovětskému svazu v boji proti nacistickému Německu pomoc v dnešní hodnotě cca 150 miliard dolarů. Kdyby Ukrajina dostala jen čtvrtinu této pomoci, byl by agresor už dávno poražen.

8.10.2023 v 15:21 | Karma: 19,66 | Přečteno: 587x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Ukrajina vyšle na bojiště nový dron, Černá vdova ponese těžké nálože

11. září 2024  16:13

Ukrajinské ministerstvo obrany ve středu schválilo vojenské využití dronu domácí provenience s...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Nechtěl jsem vraždit, řekl muž. Za postřelení hosta před barem mu hrozí 20 let

11. září 2024  16:09

Robert Kulena, který loni po rvačce před barem v centru Prahy postřelil jiného člověka, u soudu...

Do pár let budeme nejstarším krajem v zemi, upozorňuje lídryně Pirátů

11. září 2024  16:04

Před čtyřmi lety šla do krajských voleb na čele kandidátky Pirátů jako politický nováček. Teď je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 135
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1263x
Politicko-právní analytik. Project a Risk Manager.

Náruživý čtenář.