Snad nás Pán Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčí
Mám-li být upřimný, začíná mít ten život v České republice takový lehce komický charakter. Hlavně v Praze. Máme nejvyšší životní úroveň v dějinách tohoto státu a zároveň, mám tedy jen pocit, ale jak známo, přes pocit vlak nejede, nejvyšší nespokojenost, tedy aspoň v mediích deklarovanou.
Takže z toho důvodu mi poměry přijdou komické. Navíc, přijde mi komické, že nová parta na pražském magistrátu, co se v předvolebních slibech dušovala, jak se vše zlepší, najednou říká, že nezlepší, průjezdnost Prahou se zhorší. Ve středu jsem jel na skupinu z Barrandova do Řeporyjí, což pokud se rozhodnu jít pěšky, mi trvá kolem padesáti minut. Teď jsem strávil v autobuse těch minut čtyřicet pět.
No, na odbočce stálo nepojízdné auto a kolona z jedné strany, kolona z druhé strany, řidič autobusu dvacet pět minut váhal zda projede, či neprojede. Nakonec projel, na nátlak svého dispečera, jak jsem vyrozuměl z probíhající komunikace mezi nimi. Nedodělaný pražský okruh, jak jsem se dozvěděl, ten opět musí počkat, než se spraví pražské mosty atd atd.
Údajně nám vládnou odborníci. Jen člověk neví, čeho jsou odborníky. Osm let už ODS není v Praze u moci a zdá se, že ti, co ji vystřídali, šli od deseti k pěti. Tak jsem zvědavý, jak se nám za vlády Pirátu a těch dalších obskurních sdružení, co se dostali k moci, bude v Praze žít.
Přívrženci bolševiků se najednou začali roztahovat. Asi poslední tažení bych řekl. Chcípající kobyla nejvíc kope. Ale naštěstí se znovu ozývají rozumné hlasy, kterým dochází, že ne každá novinka a každá reforma je k lepšímu. Někdy mám pocit že to je takové bolševické reziduum, které přetrvává. Ty věčné reformy.
Bolševik stále něco reformoval, zlepšoval a rozvíjel, až se stal tenhle stát rozvojovou zemí. Když jsou reformy jednou za padesát let, tak mají smysl. Ale každý rok jiná? Kdy před dvaceti devíti lety totálně zbankrotoval. Takže už by se mohlo přestat s bolševickým myšlením a vírou, že reformami se vše jednou pro vždy zlepší. Jak se ukazuje, nezlepší a možná by bylo dobré trochu zakonzervovat stav, kdy, pokud něco funguje, nesahat na fungující. Opravit, pokud to jde, co nefunguje a kdysi fungovalo a naposled postavit něco nového, co bude fungovat.
Takhle se choval každý sedlák. Věděl na co má, věděl, co se dá ještě použít a když nebylo zbytí, koupil, nebo pořídil nové. Ale kam já se selským rozumem. Ten už se dnes většinou nenosí. Samé moderní myšlenky, které nemají oporu v žádné zkušenosti. Stát, který má podle vyjádření svých představitelů stále víc peněz díky většímu výběru daní, stále nemá těch peněz dost a zadlužuje se víc a víc. A docela si myslím, že těmi reformami ty peníze zcela normálně vyhazuje oknem.
Ale chápu, jsem člověk, co je zvyklý utrácet jen na co má a nerozumím těm moderním pohledům, kdy se mne snaží přesvědčit mladíci, že žít na dluh je výhodné. Že je výhodné mít hypotéku na celý život. Mně, ale jak říkám, jsem jen prosťáček Boží, nic na té hypotéce chytrého a výhodného nepřijde, tedy pokud nebudu majitel banky. Tam ano.
Půjčit dva miliony, splatit čtyři, tomu neříkám zrovna výhodný obchod. Pro ty dlužníky. Ale jsem zřejmě zpozdilý. Nakonec, proč by developeři byty nestavěli na prodej, když vědí, že je lidé koupí. Ale asi bude muset zase přijít nějaká prasklá bublina a poměry se srovnají.
Kdysi dávno, jsem putoval po Řecku a tam zřejmě také nějaká bublina praskla, protože jsem viděl spoustu nedostavěných domů. Bylo to v době před tím řeckým pádem do propasti. V roce 2001. Zdánlivě levné peníze, aby pak zůstaly stát hrubé nedodělané stavby. A k tomu lidé s dluhy. Takových staveb v každém městečku bylo docela dost.
Jestli jsem se v životě něčeho opravdu bál, tak že se dostanu do dluhů, které nebudu moci splatit. A představa, že bych je měl nechat svým dětem, jako jediné dědictví, tak tedy nic moc. Ale znám docela dost lidí, kteří si s tím hlavu nelámou. Tedy do chvíle, než na ně dojde.
Tak nějak si tedy přemýšlím, o tom co se děje kolem mne. No třeba se zase vrátí rozum do zemí Koruny České a většina lidí pochopí, že není zlato všechno, co se třpytí a reklama prodává. A výhodná nabídka platí jen pro někoho. Jo jo.
Jan Jílek
My pony, rifle and me
Vždy, jak se napiji vody ze sklenice s citronem, uvědomím si, jak zhnuseně mi chutná voda samotná, když v těch vedrech na mě pořád povykují, „musíš pít, pít hodně v těch vedrech!”
Jan Jílek
Sladké je žít
Užívám si v poslední době nemocnic. Mám se tak skvěle, že mít se lépe, snad to ani nevydržím. Po operaci v únoru vše vypadalo nadějně, leč pak se tněco mírně zadrhlo, neboť nastala lokální recidiva nádoru.
Jan Jílek
Zbytečný pocit viny
Čas od času se na mne obrátí zoufalá matka, která má povedenou dceru, či syna. Feťačky, alkoholiky, gamblery. Ptají se jestli udělaly dobře, že svou ratolest vypakovaly z baráku.
Jan Jílek
Ukázka z rozepsané knihy "...a řekla jen.."
Tenhle příběh se nikdy nestal. Jen město Děčín a bývalá kavárna Grand jsou skutečné. Jakákoliv podobnost je čistě náhodná.
Jan Jílek
Nikdo nic za nikoho neodžije
Poslouchám, jak déšť bubnuje na okna a raduji se. Mohlo by pršet celou noc, celý den, celou noc a celý den. Ano vím, že někteří by plakali nad zkaženým víkendem, leč...
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Ženám s mateřstvím radí hlavně „ty internety“. Pomoct by mohla nová aplikace
Sociální sítě, články, blogy, média. Mohlo by se zdát, že získat odpovědi na otázky ohledně...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Černém, marketingovém řediteli e-shopu s hudebními...
Chybí „očaři“ i peníze a děti čekají celé roky. Brýle jsou v Ugandě pořád luxus
Od naší zpravodajky v Ugandě Co uděláte jako první, když se ráno probudíte? Nasadíte si brýle. Pokud to není váš případ,...
Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní
Chcete ušetřit peníze i čas a vybavit celou rodinu na hory? Řešením je návštěva Lyžebraní, kde na jednom místě najdete vše pro lyžování, běžkování...
- Počet článků 1219
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 718x