V Národním muzeu só Starý pověsti český v hantecu!
mlata hajfisekweb
Tož ftruknite tam, nebo aspoň na stránky expozice na netovým válu
http://www.starepovesticeske.cz/hantec.php
Krátká ukázka vo tem, jak to bylo s tó Mlató hajfáčů:
Ctirad vesloval se svó sajtnó valdnó, když v tem zgóml betelnýho šnycla Šárinu, přihevtnutýho k holcně. Hajfáč chmuřil a nabonzoval, že ju tam heftly Vlastiny kamošky. Pak vytáhla lampu s jakósi bíló baldó a uspořádala pro celó sajtnu spářku. Když už byl Ctirad fest kóslé, nahlásila mu, aby jí špilnul zonku na valdnové roh. To byla však těžká habaďůra. Na ten signál tam hajfiska vtrukly a vysadily borcům těžkýho bubeníka, až z teho sokolící zagrébavali do sna. Ctirada pak ty labze mázly do kameňa na Děvín a tam ho casnovaly tak dlóho, až z teho natáhnul ráfy.
Když dal Přéma hantec s Velkým kilošem, tak vygóml tu serpentýnu. Ze startu vodlifroval maníky za Vlastó aby jí hókly, že Přema uznává, že je móka a že odfčil má vona dělat fýru Vyšecu a celý hródě. Vlasta poslala svoju sajtnu pro klíče vod gracny. Přema pro Vlastinu sajtnu ubóchl žranicu, a když se fšici spařili, tak je nechal fšechny zarépnót. To Vlastu vytočilo tak, že vlítla sama s kamoškama na gracnu. Ale borci nebyli měkký Sašové, hajfiskám rozhodili sandál a nechali sfajrovat i Děvín, sténě jak pozdijá jezuitský Žanka Husovýho.
Podle Dalimilskýho byl v tý mlatě vo Děvín i narychlovku dané do kupy Ctirad. Ten pak vosobně tu šmetynu Šárinu poslal čuchat diviznu vodspoda.
Tak savana hokna v práglu!
Slovíčka pro ty, co to moc nekóřijó:
Fósatý cajzlovský storky – staré pověsti české
Vencaplac – Václavák
fýra – šéf, vedoucí
valdna – les
hajfáč – dívka
fest kóslé – značně opilý
valdnové roh – lesní roh
máznót do kameňa – vsadit do vězení
rozhodili sandál - rozbili hubu
Honza Hlaváček
Štyngec
Už jako malé datel sem zgómnul, že když někdo veřejně pustí barvu, je to zavržení hodné počin. Můj životní souputnik Jara, přezdívaný v dospělosti nelichotivě rygól nebo štyngec, je teho živoucím důkazem.
Honza Hlaváček
Švejk v hantecu
Tak co, milí kalósci, už ste měli dneska pribiňáčka? Fčil vám hóknu do placu válku, jak by to vypadalo, kdyby Hašek lajfčil ve štatlu a napsal tam tu svoju legendární bichlu.
Honza Hlaváček
Volební válka pojede!
Už vod oltecovéch járů je jasné vál, že většina volebních válek skončí ve finálce levanduló.
Honza Hlaváček
Jak sem jezdil na gympl do Vanglu
Vanglácké gympl Žanka Blahoslavovýho má svoju tradicu. V sedumdesátách jařinách slóžil v neposlední řadě taky jako vodkládačka kantorskéch s nějakým škralópem a útočiště jungšálů, kerý v Brnisku z nějakéch důvodů do škol nevzali.
Honza Hlaváček
Jak sem přežil základku
Po uvodních incidentech s účou v první třídě mě byla jasná válka, že vod učitelskéch můžu čekat jenom samé voltr.
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?
Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát
Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...
3. den na MS v hokeji 2026: Švédové se střetlo s Dánskem. Jaké další zápasy nabídne dnešní program?
Mistrovství světa v hokeji 2026 pokračuje třetím hracím dnem. Do akce šli favorité turnaje včetně...
MS hokej 2026: Česko proti Slovinsku nenavázalo na výhru s Dánskem
Čeští hokejisté v sobotu večer na mistrovství světa nastoupili k druhému zápasu základní skupiny....
Češi vstoupili do MS v hokeji 2026 vítězně. Ve Fribourgu ovládli zápas s Dánskem
Česká hokejová reprezentace vstoupila do mistrovství světa ve Švýcarsku vítězně a zapisuje první...
2. den MS v hokeji 2026 ve Švýcarsku: Češi překvapivě padli, Slovensko oslavilo vítězství
Druhý hrací den mistrovství světa v hokeji 2026 nabídl šest zápasů základních skupin. Do akce šla...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...
- Počet článků 33
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1729x
Seznam rubrik
- Novodurový storky z mýho lajfu
- Fósatý storky z mýho lajfu
- Fópáčkový storky z mýho lajfu
- Kindošský storky




















