Nekupujte iPhone. Proč? Nemáte Mac.

Vyšel nový iPhone 6, vášnivé debaty nekončí. Je lepší Android, iOS, nebo Windows Phone? Já říkám zatím iPhone. Ale jedině s Macem. 

Píše se rok 2008, v té době u nás vládnou Gates, Finové a tuším Malajci. PC s Windows, Nokia s PC suite a Creativ Zen. Despotický otec (já) v těchto dobách okukuje fungování iPodu a rozčiluje se: “Sakra proč? Proč to nejde tak jak jsem zvyklý? Složky myší jen přetáhnout do iPodu. Tagy? Co to je za výmysl?”. Přesto podléhá. Něco za tím musí být. Všichni proklínáme špatně fungující iTunes na PC, hledáme alternativy jako Floola, MediaMonkey atd. Nic z toho nefunguje pořádně. Obrázky 100% nesedí a synchronizaci ještě neznáme. Stále se podivujeme nad tím, že světové prodeje a akcie Applu letí strmě vzhůru. iPhone 2G z druhé ruky dostal syn k vánocům. Apple v tu dobu nebyl u nás zdaleka tak populární. Rychlá WiFi byla jen ve Starbucks nebo v Mekáči. Kdo si ho koupil měl ho spíš na telefonování, do roku 2009 neuměl česky a za pár měsíců ho z výše popsaných problémů omrzel.

   Někdy v roce 2010 jsem zvedl telefon: “Nazdar Honzo, nechceš iBook? Je to hezké, ale ja nemám nervy se to učit od začátku a ještě v angličtině.” Váhám: “Zkusím to”. A nějak takto se dostal první počítač Apple do rodiny. Která generace po něm okamžitě chňapla, už ho nepustila a do dnes na Macu pracuje, není třeba zdůrazňovat. A ejhle. iTunes fungují zásadně jinak, rychlost i spolehlivost bezproblémová. iPod stačí připojit, iPhone zrovna tak. Všechna Apple zařízení dostávají zcela jiný rozměr. Základní úpravy v telefonu, detailnější a hlubší v Macu. Ale objevují se i problémy. Synchronizovaný iPod již nejde připojit k jinému zařízení o Windows ani nemluvě. Office nejsou 100% záměnné, o češtině si necháváme zdát a podepisujeme internetovou petici “za Český Mac”. Je potřeba se učit, chápat (dnes je to nesrovnatelně jednodušší). Vše je v tu dobu v angličtině. Citelně chybí Zoner. iPhoto nelze srovnávat, ale podle mého ani dnes Aperture na Zoner nemá. Uvidíme za měsíc. Na druhou stranu vše jde to velmi rychle, téměř vše má logiku. Vtip, spolehlivost, i rychlost celého systému je vynikající. Odpadá zkoumání, zda má Mac takový procesor, takovou ramku a kdesicosi. Pokud na počítač, nebo telefon lze legálně systém nainstalovat, funguje jak má. Vyjímkou byl iPhone 3G s jeho posledním líným OS.

   A je tu doba, kdy otec pracuje na PC a syn na Macu. Otec hledá alternativy, které  z PC udělají bezvadně fungující ideální systém, kde není třeba kodeků, ovladačů a dalších nesmyslů. Zkouším portable aplikace, které by snad měly fungovat odděleně od OS. Místo exploreru rychlý chrom, místo win media playeru výborný winamp a perfektní VLC (mmj výborný i na Macu), místo foto knihovny Zoner, nesmí se zapomenout na Avast. A řádně aktualizovat, záplatovat... Stále pokukuji po jeho iBooku: “Táto, nelez mi sem, máš svuj notes”. Zlomový rok byl 2011, kdy Apple přišel z oficiální podporou českého jazyka. Kupuji MacBook.

   Rozhodně to nejde samo a bez nervů :). Rychle však pochopíte, že základem celého systému je právě MacBook, tedy počítač od Apple. Vše, co Apple vyrobil, bylo především pro své zákazníky. Klady, i zápory měly svá opodstatnění. IPod, iPhone i iPad totiž nebyly nikdy vyrobeny jako plně samostatná zařízení, ale jako další “hračky” k Macu. A pokud chybí hlavni motor, jede se na půl plynu. Zda je to úmysl Applu? Ano, jistě že ano.

Logika:

Máš PC, kup si to, co k němu patří - WP.

Máš PC a chceš iPhone, smiř se s tím, že si kupuješ něco, co v základu patří k něčemu jinému.

Máš Mac, kup si iPhone, zapomeň na manuály a nic neřeš.

   Znáte někoho kdo má MacBook, používá WP, nebo Android? Asi se najdou, ale já neznám nikoho. Je velká škoda, že Google nepracuje na pořádném OS do počítačů. Bylo by určitě fajn mít k Androidu svůj kvalitní plnohodnotný systém. Chromium OS? Asi mě uživatelé Androidu ukamenují :), pro někoho možná dostačující, ale ještě to není pořádný OS. Jako vše od Googlu (nepočítám Chrome), celkem dobře fungující, lehce chaotické, často postrádající logiku, nezapadající do celku. Pardon :).

   Nedávno se mi ptal známý, co si má koupit za telefon a divil se, když jsem mu řekl, že iPhone ne. “Nejsi spokojený, sám ho používáš?” Po zkušenostech vím, že někomu poradit, aby si koupil iPhone, když pracuje na PC, není úplně ono. Ale tak je to přece ze vším, nebo ne?

   Závěrem malou filozofickou úvahu :). Díky Macu lidé pracují na věcech, které mají ulehčovat, urychlovat, neztrácejí čas a nepracuji na tom, jak zdokonalit chybování, zpomalování, nestabilitu, pády a pod. Ovšem právě díky tomuto je mnoho uživatelů Windows motivováno, aby do systému pronikli, odstranili závady, či nedokonalosti a tím vlastně zdokonalují sami sebe :). Co je na tom, mít něco jednoduchého, bez závad, problémů, jen s tím pracovat a nezajímat se jak to, že to funguje jak má? Ale pracovat na něčem, co je potřeba ladit, vrtat se v tom, vytvářet fóra, předávat zkušenosti a hlavně zapojovat hlavu, logiku, mozek! A tak mě napadá, že konec civilizace nastane příchodem dokonalých řešení.

   Úvahu berte samozřejmě sportovně a s nadsázkou.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Hajek | středa 1.10.2014 9:00 | karma článku: 11,40 | přečteno: 991x
  • Další články autora

Jan Hajek

SEX, ZBRANĚ, DROGY... A AUTOMOBILKY

20.1.2020 v 20:01 | Karma: 7,84

Jan Hajek

Jak bojovat proti terorismu?

20.8.2017 v 19:30 | Karma: 23,49

Jan Hajek

Závody kamiónů na dálnici D5

1.12.2013 v 18:30 | Karma: 26,57