Jan Ferenc
- Počet článků 149
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 754x
Seznam rubrik
Jan Ferenc
A dešťovou vodu chytat do lžiček!
Představte si les po kalamitě, třeba řádění orkánu. A jeho správce, který začne situaci řešit tím, že vyšle na mýtinu skupinu dětí sbírat polámané větvičky. Nějak podobně je to s ministerskými návrhy na řešení sucha.
Jan Ferenc
Ekodolary za petrodolary
„Co mají fosilní paliva společného s lidskými právy?“ ptá se Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha, ve svém článku v Lidových novinách (Fosilním palivům v Paříži odzvonilo, LN 11. ledna, str. 11).
Jan Ferenc
Co se má stát, stane se
Jak řekla, tak udělala Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ). A dějí se věci, před kterými varovala.
Jan Ferenc
Ideologií nezatopíš
Hovořili jste s předchozími vládami, které dopustily rozkradení Mostecké uhelné? Proč má vláda vyjít vstříc uhlobaronům a stát z toho nemá skoro nic? Proč se třetina elektřiny vyváží?
Jan Ferenc
Energetické mýty III
České uhelné elektrárny způsobují škody na zdraví obyvatel a životním prostředí za 51 miliard korun ročně.
Jan Ferenc
Energetické mýty II
Obnovitelné zdroje energie (OZE) zlevnily elektřinu. Udivující na tomto výroku není jen jeho nepravda, ale především to, že kromě ekologických aktivistů jej používají i vzdělaní vědečtí pracovníci z věhlasných univerzit.
Jan Ferenc
Energetické mýty I
V odborných kruzích i v lidových diskusích o budoucnosti české energetiky, zejména o limitech těžby hnědého uhlí, se pravidelně opakuje několik mýtů a zjednodušených informací vytržených z kontextu.
Jan Ferenc
Rozmarné léto rozhodování nepřeje. Co nás bude stát?
Kouření může zabíjet. Pití alkoholu tuto privilej od ministra zdravotnictví nemá, na flaškách to psáno není. Selektivním přístupem k původcům nemoci národa se inspiroval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Jan Ferenc
Happening byl úspěšný. A řešení?
Nebyl jsem na žádném čtvrtečním happeningu proti prolomení limitů. Ekologie je věda, beze sporu velmi užitečná, a snažím se o ní něco pochytit. Happeningy, blokády a šplh po fasádách ale za vědecké pracovní metody neuznávám.
Jan Ferenc
Douška k prohlášení akademiků proti prolomení limitů
„Ze 75 procent se na tvorbě polétavých prachových částic do velikosti deseti mikrometrů podílejí lokální topeniště. A srovnání 2300 dětí z různých okresů přineslo zjištění, že školáci z Teplic častěji trpí poruchemi učení.“
Jan Ferenc
Akademie věd: nejsme civilizovaná země
Na těžbě a spalování hnědého uhli je z hlediska ekologie a lidského zdraví málo povznášejícího. Avšak být vědcem, hledal bych argumenty vědecké, vyvážené a důvěryhodné. Akademii věd ČR se to nepodařilo.
Jan Ferenc
Teplo? Nic nového, možná až na podzim
Jen málo nového se letos dověděl návštěvník Dnů teplárenství a energetiky (DTE), které již tradičně pořádá Teplárenské sdružení ČR koncem dubna v Hradci Králové. Hnědé uhlí dochází a jestli nebudou zrušeny limity na rozšíření těžby, ocitne se během příštích 20 let asi čtyřicítka teplárenských podniků bez paliva. To je sice podstatné, ale ne nové.
Jan Ferenc
Krátké zprávy z ekologie
Ne každá elektrárna zabíjí. Hodina Země byl možná nácvik. Povrchová těžba uhlí je ekologický problém, ale možná stojí za to. To jsou mé tři postřehy z krátkých zpráv minulého týdne.
Jan Ferenc
Historicky vzato bylo uhlí nutností
Nelze nikomu zazlívat, že povrchovou těžbu hnědého uhlí v severních (a západních) Čechách vidí v souvislostech s budováním socialismu u nás. Největší rozmach těžby a největší zločiny na krajině a zdraví obyvatel skutečně spadají právě do této doby. Mám ale za to, že i kdyby u nás komunisti po válce nevládli, uhlí by v zemi nezůstalo.
Jan Ferenc
Diskutujme bez limitů
S limity se potýkáme nejen v severočeské uhelné pánvi, ale také na stránkách denního tisku. Pokusím se tyto limity překročit ve formátu blogu. Také si vzpomínám, podobně jako reportér Mladé fronty Dnes Josef Kopecký, na to, jak začátkem 90. let zaznívalo, že stavba Jaderné elektrárny Temelín ochrání severní Čechy. „Ročně se z České republiky vyváží tolik elektřiny, kolik odpovídá výkonu dnešního Temelína či spotřebě čtrnácti milionů tun uhlí na výrobu elektřiny,“ píše mj. J. Kopecký ve svém článku z 6. února.
Jan Ferenc
Zastaralý průmyslu už u nás téměř neexistuje, zelený je klička
Těžký průmysl není ani energetický, ani ekologický zločin. Potřebu udržení tohoto klíčového odvětví v české ekonomice překvapivě nedávno podpořilo i Hnutí Duha prostřednictvím svého energetického experta Jiřího Koželouha (v článku v e15). Je to posun vpřed, protože ještě na semináři v Poslaneské sněmovně na podzim loňského roku jeho tehdejší energetický expert Martin Mikeska označil tento průmysl štítivě za „špinavý“.
Jan Ferenc
Záhadné zdražování Pražské teplárenské
Od podniku, ve kterém má hlavní město Praha byť i jen malý majetkový podíl, nelze očekávat slušný vztah k zákazníkům. Pražská teplárenská zdražuje teplo pro domácnosti z důvodů vskutku záhadných. „Pražská teplárenská upravuje od 1. 1. 2015 ceny tepla,“ píše ve své tiskové zprávě Pražská teplárenská, a.s. (PTAS). Jak taková „úprava“ neupravených cen vypadá?
Jan Ferenc
Greenpeace proti ekologům (a Chvaleticím)
Severní energetická prodlouží životnost Chvaletic do roku 2030. Navzdory ekologům - pravil titulek deníku e15 jednou takhle v pátek. Marketing, jenž káže komponovat titulek přitažlivě pro čtenáře, zde zvítězil nad pravdivostí zprávy kontumačně. „Navzdory ekologům“ u nás ani v Evropě dnes nelze provozovat, stavět ani přestavovat vůbec nic.
Jan Ferenc
Tak zase zdražujeme teplo, co s tím naděláte
Teplárenské sdružení před pár dny vyslalo svým zákazníkům jednoduché oznámení: zase zdražíme, s tím nic nenaděláte.
Jan Ferenc
Bedřich Moldan snad jen neřekl všechno
Ve srovnání s dobou předlistopadovou se životní prostředí výrazně zlepšilo, píše prof. Bedřich Moldan v Lidových novinách (Nesmíme být spokojeni, středa 12. listopadu 2014). Věnuje tomuto tématu dvě třetiny svého článku, což je na ekologického aktivistu v tuzemsku v současné době mimořádně příznivý poměr. Jsme však environmentálně zaostalí, soudí B. Moldan.
Jan Ferenc
Desertec končí. Škoda, přeškoda?
Země přijímá 174 biliardy wattů sluneční energie. Kousek země o velikosti salátového záhonku (5 krát 5 metrů) by stačil k zajištění jednoho obyvatele planety obklopeného veškerou soudobou technikou. Celému lidstvu by stačila desetina souše. Kdybychom to dokázali. Nedokázali jsme však ani to, co bychom normálně dokázali. Bohužel nebo naštěstí?
Jan Ferenc
Klišé
Už 200 miliard korun stála státní podpora obnovitelných zdrojů. „Za peníze vyplacené na obnovitelné zdroje už by stát mohl postavit třeba 200 nových nemocnic. Alan Hejma, rádio Impuls,“ zaznělo nedávno éterem.
Jan Ferenc
Hájí nové energetické vize zájmy spotřebitelů, nebo jen bojují?
Energetika nikdy nebyla jednoduchým oborem. Ani pro vědu, ani pro podnikání. A od doby, co se do ní namontovala politika, je to s její srozumitelností a řešením zásadních věcí mnohem, mnohem horší než dříve. Nabízí podpory, dotace, restrikce, nové daně, výhody pro jedny, náklady pro druhé.
Jan Ferenc
Expert přišel opět s expertními informacemi
Čtenář by čekal, že když se někdo pojmenuje expertem, dalo by se s ním pohovořit na odborné úrovni. Pokusím se o to s Martinem Mikeskou, energetickým expertem Hnutí Duha. Jako laik.
Jan Ferenc
Stát podporuje masového vraha mužů
Po českých cyklostezkách se neslyšně prohání masový vrah, který už má na svědomí zdraví a životy desítek tisíc mužů. Počet jeho obětí rok od roku stoupá. A co je nejhorší, pomáhá mu v tom stát a veřejné rozpočty krajů, měst a obcí.
předchozí | 1 2 3 4 5 6 | další |