Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Léto ryšavého vlka – Morris L.West - recenze

V sedmdesátých letech vydávalo nakladatelství Odeon paperbackovou sérii knížek s ilustracemi Adolfa Borna  s názvem: čtení na dovolenou.

Díky tomu, že moji rodiče v té době tyhle knížky hojně odebírali, mám v jejich knihovně k dispozici nepřeberné množství kultury.

"Léto ryšavého vlka" nepatří zrovna do kategorie po níž sahám často - psychologicky laděný příběh se odvíjí pomalu a líně, jednotlivé postavy jsou důkladně propracovány, ale v knížce je hodně míst, kterým prostě odmítám věřit.. A to i přesto že ledacos ukazuje na autorovy vlastní zážitky. Posuďte sami:

Hlavní hrdina je spisovatel, trpící nočními můrami. Jako lék  si naordinoval dovolenou u svého přítele na jeho skotském panství. Čtenář s ním absolvuje cestu z přeplněného města do drsné přírody, kde jsou lidé závislí na rozmarech moře, neb se živí převážně rybolovem. Jak již bylo vyřčeno, mám tu podezření na autobiografické prvky, ale taky je dost dobře možné, že jenom autor potřeboval svého hrdinu dostat někam do nějaké cizí, uzavřené společnosti… a nebo naopak do uzavřené společnosti, o níž se chystal psát, potřeboval dostat hrdinu „z venčí“.

Na skotském venkově hlavní hrdina potkává druhého hlavního hrdinu: onoho ryšavého vlka, který dal celé knížce název. Je to je místní sympatický uličník žijící na hraně zákona. S ním absolvuje různá dobrodružství založená hlavně na soupeření mezi sebou ve stylu „našich furiantů“.

Ještě než se hlavní hrdina potká s druhým hlavním hrdinou, narazí na mladou doktorku, přijíždějící na záskok do místní nemocnice. Tohle už je tedy nutno brát opravdu s rezervou – co si budeme povídat, v reálném životě je to zařízeno tak, že chlap potkává krásné a inteligentní ženy, právě v okamžiku, kdy je beznadějně zadán, nebo jinak handicapován (myslím samozřejmě v otázce navazování milostných vztahů). Pokud je chlap osamělý a potřeboval by nějaké to povyražení jako sůl, tak na sukni nenarazí jak je rok dlouhý.

Na druhou stranu, když už člověk otevře nějakou knížku, musí s autorem uzavřít jakési spojenectví a na jeho hru přistoupit. Beru to tedy jako legitimní prostředek na zvýšení atraktivity příběhu, protože soupeření dvou mužů by nebylo celé, kdyby v něm nebyla sladká odměna v podobě přízně krásné ženy.

Hlavní hrdina se postupně dozvídá největší tajemství všech dalších aktérů příběhu. To je další z věcí, kde si člověk musí klást otázku, je-li možné příběhu věřit. Vedle hlavních hrdinů a hostitele je na skotském panství spousta osob a všichni hoří touhou prozradit to, co dvacet a více let dokázali tajit, zrovna někomu, kdo právě přijel z kontinentu. Zase nám nezbývá, než věřit autorovi, že hlavní hrdina má takový dar, kterým dokáže lidi rozmluvit.

Jinak děj plyne v poklidu. V dohledu není žádný vyslovený padouch, který by zasloužil dostat za uši, na desítkách malých příběhů se utvářejí psychologické profily jednotlivých postav, aby každý pochopil, proč na konci knížky každý jedná tak, jak jedná…

Zřejmě i autor si uvědomil, že tahle pasáž je poněkud nezáživná a tak, aby čtenář neusnul, vložil v pravidelných intervalech do úst svého hrdiny poznámky jako: „Kdybych jenom tušil, jak tragicky tohle léto skončí“… To je asi tak podobně jako citlivé, jako když sportovní komentátor komentuje záznam napínavého utkání a dvacet minut před koncem za stavu 0:0 už vykládá, jaké bude mít vítězství domácích vliv na tabulku…

Tady za podobných očekávání uběhnou dvě třetiny knížky a nic tragického se neděje.

A pak to přijde – konečně zápletka, či dokonce konflikt! Je sice dlouho dopředu avizovaný, takže čtenáře nepřekvapí víc než sněhulák v lednu v Krkonoších vedle chaty se školou v přírodě, ale je tam a zaplať pán Bůh za něj, protože poslední třetina knížky konečně dostává pořádné grády – dokonce i pro takové nedočkavce kteří nevydrží a přečtou si poslední stránku předem, se tam najde něco nečekaného (přiznávám se - přesně tohle jsem udělal).

Co říct závěrem: doporučit, či nedoporučit? Kdo ví - já se k ní možná po letech vrátím, ale asi ne k celé. Stačí těch posledních sto stránek. :-)

Autor: Karel Janďourek | úterý 20.12.2011 10:00 | karma článku: 6,33 | přečteno: 514x
  • Další články autora

Karel Janďourek

Opravdu byl Jan Nezmar Trpišovskému oponentem?

V posledních týdnech se přestalo dařit mé milované Slavii a opět se jí vzdálil mistrovský titul. Hodně fanoušků se nechalo unést kritikou a jejich terčem se vedle hráčů a trenérů stal především sportovní ředitel SKS Jiří Bílek.

2.5.2024 v 14:40 | Karma: 23,33 | Přečteno: 2444x | Diskuse | Sport

Karel Janďourek

Povinná školní četba, aneb pan Kaplan by zaplakal!

Dcera dostala jako povinnou školní četbu knížku „Pan Kaplan má třídu stále rád“. Upřímně jsem zajásal, trošku jsem i si zazáviděl.

11.1.2022 v 12:05 | Karma: 29,74 | Přečteno: 1340x | Diskuse | Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj po Covidu. Buďte opatrní, porazit jej nemusí stačit.

Nedávno jsem se rozepsal, jak jsem bojoval s Covidem. Nebylo to veselé čtení, ale na konci byl happy end. Byl jsem přesvědčen, že jsem vyhrál. Jak asi tušíte, byl to obrovský omyl.

11.3.2021 v 11:02 | Karma: 46,15 | Přečteno: 12147x | Diskuse | Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj s Covidem

Tak mně doběhl Covid. Respektive tedy já jsem mu neutekl. Patrně jsem se nakazil v práci, jeden den večer jsem začal kašlat a vyletěla mi teplota. Druhý den ráno testy potvrdily nemilý ortel: pozitivní.

25.2.2021 v 11:06 | Karma: 46,13 | Přečteno: 12567x | Diskuse | Společnost

Karel Janďourek

Literatura v pubertě, aneb "Harry Potter na rande"...

Dcera na přelomu roku objevila Harryho Pottera! Ne tedy, že by někde potkala přímo brýlatého kouzelníka s jizvou na čele, ale po sérii filmů, které šly každý pátek v TV, vzala tuto ságu na vědomí.

16.1.2021 v 13:01 | Karma: 16,05 | Přečteno: 493x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

18. července 2024  19:23

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky....

Amerika vyhlíží Trumpův projev. Do hry může vstoupit i budoucí první dáma

18. července 2024

V pátek brzy ráno SELČ zakončí Donald Trump svým proslovem čtyřdenní nominační sjezd Republikánské...

Ministr obrany chce polní nemocnici pro děti z Gazy, Netanjahu nápad zamítl

18. července 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl návrh ministra obrany Joava Galanta zřídit v Izraeli...

Pět let za blokování dálnice. Jste fanatici, řekl soud ekologickým aktivistům

18. července 2024  18:50

Britský soud ve čtvrtek poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu)...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 128
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1510x
Člověk velice všímavý a ještě více upovídaný

Seznam rubrik