Zase volil obecní blb - Lojza z kravína!

Jsou volby spravedlivé? Opravdu rozhodujeme zodpovědně o naší budoucnosti a mají všechny hlasy stejnou váhu? 

UPOZORNĚNÍ: Tento blog NENÍ žádným politickým programem žádné strany, ani jeho návrhem! Jde pouze a jen o úvahu a nezávislé tlachání! 

Takže:

Stručně o volbách - člověk k nim jde, dostane do ruky nějaký papír, kde něco zakřížkuje (případně zakroužkuje) a někam to hodí. A co to udělá? Co ten hlas zmůže - víme to? 

Máme různé systémy přepočítávání hlasů. Existuje většinový systém, poměrný systém, smíšený systém, existuje systém relativní většiny (USA), systém absolutní většiny (Francie), systém alternativního hlasování (Austrálie), blokové hlasování, ... Jsou systémy kandidátních listin, systémy jednoho přenosného hlasu, závislé a nezávislé kombinace, ....
Mandáty se přerozdělují podle D´Hondtovy metody, existuje Sainte-Laguëova metoda, Imperialiho metoda atd. atd. Jsou stanovena různá procenta volitelnosti třeba na 5% (proč ne 3%? Proč ne 10%?) - prostě zmatek! 

Proč to píšu? Inu proto, že absolutní spravedlnosti jednoduše nelze dosáhnout! Je to taková bramboračka - viz konec blogu :-) 

Následně kolem sebe neustále slýcháme různé rozbory, komentáře, statistiky, jako že pana A volil venkov, pana B volili lidé se základním vzděláním a pana C profesoři. Naproti tomu pana D volili ve městech, pana E homosexuálové a pana F rybáři a zpracovatelé kožek. 

Opakuje se to KAŽDÉ volby. 

Ale trochu nám uniká to, co je podstatné. V každých volbách se totiž primárně určuje způsob, jakým se nakládá s penězi vybranými na daních. Nic víc, nic míň! Ve volbách dáváme hlas pro to, zda:
- upřednostníme obranu státu zvýšením výdajů na armádu
- získáme jízdné v autobusu zadarmo, nebo nevytížené tratě zrušíme
- zvýšíme důchody nebo přispějeme mladým rodinám
- zrušíme poplatek 30,-Kč u lékaře nebo zavedeme i ve zdravotnictví spoluúčast
- zlepšíme školství nebo jej zpoplatníme
- podpoříme nezaměstnané a sociálně nepřizpůsobivé, nebo dávky snížíme
- zaplatíme náklady související s migrací
- necháme více peněz z daní lidem ať se sami rozhodnou, jak je použijí
- budeme dotovat nesmysly nebo spíš postavíme silnici, metro .... 
- zvýšíme nebo snížíme náklady na obsluhu státu (počet úředníků)
.. a tak dále.

Takto to vypadá jednoduše. Ale abychom mohli rozklíčovat jednotlivé položky, tak je nutné podrobně zkoumat volební programy jednotlivých stran (a navíc porovnávat, jak své sliby dodržovaly v minulosti!). Ale popravdě - kolik lidí to dělá? A má na to čas? 

Takže otázka zní - jak udělat volby objektivnějšími a jednoduššími? 

Už jsem napsal, že primárně jde o peníze. Tudíž se přímo vnucuje myšlenka omezit volební právo pouze na lidi, kteří do daňového systému přispívají a o jejichž peníze se především jedná. Toto je ale jednak složité na realizaci (budu chodit k volbám s daňovým přiznáním v ruce?), ale hlavně nedemokratické, resp. přímo protiústavní. 

Nabídnu jiný model: 

Občan příjde do volební místnosti a dostane na výběr: 
1/ Klasicky odvolí stranu, o níž se domnívá, že nejlépe naplňuje jeho představy o společnosti. 

nebo
2/ Dobrovolně se vzdá volebního práva a dostane jako kompenzaci např. 1.000,- Kč. 

Čeho by se tím dosáhlo a jaké to má důsledky? 

- rozhodně by nešlo o nic nedemokratického. Volba by vždy zůstala na tom kterém občanovi. Bylo by to čistě jeho svobodné rozhodnutí zda odvolí, nebo zda upřednostní finanční kompenzaci. Povinnost volit u nás není. 
- ve značné míře by se omezila "váha" hlasů lidí, kteří do systému nepřispívají, ale naopak z něj těží. Určité skupiny osob zcela jistě upřednostní krátkodobý prospěch před strategickým myšlením do budoucna.
- věřím, že zodpovědný člověk (i ve finanční nouzi) by svého práva volit využil.
- naopak si myslím, že lidé, kteří volí svého favorita "nekompetentně" třeba jen na základě sympatií podle fotky na plakátu, se o programy moc nezajímají a svého práva by se klidně vzdali. 
- zamezilo by se různému kupčení s hlasy, velrybaření apod. 
- i když by to znamenalo jednorázové zatížení rozpočtu republiky (tipnu si že třeba 2 mil. lidí by toho využilo, takže náklady by byly 2 miliardy) tak jsem přesvědčen, že ve finále by to pro státní rozpočet znamenalo přínos. 

Přiznám se, že to není úplně z mé hlavy, někde jsem to zaslechnul před pár lety. Ale - co si o tom myslíte??

Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno - teda vlastně, že ty volební systémy jsou pěkná bramboračka. 

Dobrou chuť :-)

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Dočekal | pondělí 22.10.2018 20:32 | karma článku: 24,01 | přečteno: 1785x