Ještě Vrbětice. Není chyba tak trochu i u nás?

Ono nic není vyloženě černobílé. Malé zamyšlení nad tím, zda by neškodilo víc obezřetnosti a větší (profesionálnější?) ochrana zájmů ČR. 

 

Snad co svět světem stojí, spolu různé kmeny, rody a posledních pár set let i celé státy soupeří. Snaží se získat vliv, zdroje, informace, technologie  - a vždy je to na úkor někoho druhého. Špionáž se společně s prostitucí považuje za jedno z nejstarších "řemesel". 

Letmým pohledem do historie bychom našli stovky agentů, kteří se neštítili diverzních akcí, atentátů, provokací, propagandistických akcí, ani vražd a to na všech stranách jakýchkoliv barikád. Přičemž pohled na to, zda se jedná o hrdiny či zločince je vždy poplatný úhlu, ze kterého se na jejich činy díváme. Namátkou můžeme zmínit hitlerovského Naujockse a vraždu ing. Formise, kompromitaci sovětského maršála Tuchačevského, Richarda Sorgeho, Witolda Pileckiho, Kulhající dámu, Sidneyho Reillyho, Eliho Kohena, Kima Philbyho nebo u nás dobře známého Pavla Minaříka, který plánoval vyhodit do vzduchu sídlo rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Jsou jich desítky, stovky, tisíce. Ale úplně nejlepší agenti jsou ti, o kterých nevíme. Kteří svoji práci dělali tak dobře, že nezanechali stopy. 

Jen naprostý idealista by se mohl domnívat, že služebníci "pláště a dýky" (jak se špionům také říká) v dnešní době vyhynuli. Ano - technologický pokrok se výrazně projevil i v tomto oboru, to ale neznamená, že dýka patří do starého železa a plášť do šatníku. Základní principy a metody zůstávají stejné. Stále existují protichůdné geopolitické zájmy, stále existují nepohodlní lidé, stále existují vojenská a průmyslová tajemství, kterých by se někdo rád zmocnil. 

A dělící čáry se nevedou. Není rozdíl mezi demokratickými a totalitními státy, není rozdíl mezi spojencem a nepřítelem. Vzpomeňme třeba rok 2016, kdy se "provalilo", že americká rozvědka NSA odposlouchávala Angelu Merkelovou a italského premiéra Berlusconiho (viz odkaz pod článkem). Přátelé? Spojenci?

I když přeci jen bych zde (snad) jeden rozdíl dokázal vysledovat. Státy sdružené v EU a NATO a jejich rozvědky se nedopouštějí vražd a vědí, kde už jsou nepřekročitelné mantinely. Alespoň teda doufám, že to vědí. Nějak mi do té idealistické představy ale trochu nezapadá skutečnost, jak se západní země v čele s USA postavily k vraždě Džamála Chášukdžího na saudskoarabské ambasádě v Turecku. Kde je nějaké vyhošťování diplomatů, sankce apod.? 

Nicméně to jsem malinko odbočil. Stejně jako od nepaměti existují špióni, agenti a vyzvědači, tak úplně stejně od nepaměti probíhá boj proti nim a snahy eliminovat rizika, která jsou s jejich působením spojena. 

Každý stát, firma (v minulosti rod, kmen, klan atd.) se snaží chránit svá tajemství, zdroje a pochopitelně lidi. V posledních staletích k tomu existují přímo agentury, které to mají v popisu práce.  V Čechách např. BIS. Pokud dojde k podobnému incidentu jako nedávno ve Vrběticích, tak vždy to je vítězství jedné strany a zároveň prohra druhé. 

Vidím to tak, že jednou z prvořadých povinností státu je chránit zdraví a životy svých občanů. K tomu má stát řadu institucí jako např. již zmíněnou BIS, Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, ÚZSI, Vojenské zpravodajství atd. I laikovi je jasné, že tyto instituce musí nutně vědět o tom, že různé útoky (a je jedno jakého charakteru - jestli propagandistického, technologického nebo přímo fyzického charakteru) neustále probíhají. Jejich úkolem je tyto útoky předvídat, monitorovat a zároveň eliminovat tak, aby nedošlo ke škodám ať již na majetku, duševním vlastnicví nebo v krajním přpadě i životech. A tady vidím největší pochybení a zároveň řadu otázek. 

- jak je možné, že sklad vojenského materiálu (tedy kritické komodity) nebyl náležitě střežen a zajištěn? 

- jak je možné, že až po 7 letech si "někdo všimnul" podoby útočníků na videozáznamech? 

- jak je možné, že se v tom areálu jen tak prochází neprověření lidé s moldavským a tádžikistánským pasem? To tam snad vede turistická stezka nebo co? 

- a navíc podle zveřejněných informací tam asi běhali bez dozoru, když tam mohli nějak propašovat výbušný systém a vhodně jej umístit. Jak se jim to mohlo povést? Vždyť detekční rámy jsou dnes primitivní zařízení za pár korun. 

- nebo to umožnil někdo zkorumpovaný? A tací neprověření lidé hlídají sklady vojenského materiálu?

Těch otázek je celá řada a pochybuji, že se někdy dočkáme odpovědí. V každém případě je zcela bez diskuze, že takováto akce GRU na našem území je zcela nepřijatelná a jedná se o otevřený akt agrese, který si vyžaduje náležitou odpověď (teda pokud jsou dostupné informace správné a vše není úplně jinak, což nikdo z běžných lidí není schopen posoudit). Zároveň se ale jedná o zásadní selhání role státu a jeho bezpečnostních složek, protože s podobnými scénáři (byť by se zdály na první pohled zcela nepravděpodobné) prostě MUSÍ počítat a aktivně jim předcházet. 

Nebo si příště nějaký agent pošle z internetové kavárny zvací mail, s falešným somálským pasem a batohem na zádech se ohlásí na vrátnici v Temelíně. Následně budeme muset rovnou vyhlašovat dva nové tendry na dostavbu jaderné elektrárny. 

Zdroje:
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/americke-odposlouchavani-merkelove-a-dalsich-politiku-bylo-rozsahlejsi-342676
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vrbetice-prehledne-jake-jsou-dukazy-proti-rusum-a-co-se-vi-o-vybuchu-151419
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/dzamal-chasukdzi-ulice-turecko-konzulat-saudska-arabie.A181031_112053_zahranicni_kha

 

Autor: Jan Dočekal | neděle 25.4.2021 0:09 | karma článku: 31,42 | přečteno: 1040x