Proč velké Rusko nikoho neláká a všichni dávají přednost „prohnilé“ EU?
... a pas některého ze členských států chce vlastnit snad každý na světě. Podobně to platí i pro státy. Naposledy se od Ruska k EU začala přiklánět Arménie.
Ruská ekonomika se propadá, sankce mají devastující dopady a technologické zaostávání zemi izoluje ještě více. Připočtěme k tomu invazi na Ukrajinu, která definitivně ukazuje, že Moskva je nespolehlivým partnerem. Místo ochrany přináší agresi a destabilizaci.
Není se tedy čemu divit, že sousední státy evropské části Ruska stále více tíhnou k Evropské unii. Buď již v EU jsou, nebo o členství usilují (kromě Běloruska). Nejnověji Arménie, dříve považovaná za jednoho z nejbližších spojenců Ruska, minulý týden oznámila zájem zahájit přístupové rozhovory s EU.
Podobný vývoj pozorujeme také v Moldavsku, které si záměr vstoupit do EU vetklo do ústavy pomocí referenda v říjnu minulého roku. Oproti období před ruskou invazí se Ukrajina také velmi jasně a intenzivně přihlásila k cíli stát se součástí EU.
K EU směřují i další státy, včetně Bosny a Hercegoviny, Srbska, Albánie, Severní Makedonie, Kosova nebo Černé Hory. Zájem přiblížit se Rusku ze států mimo EU naopak nevidíme takřka nikde s výjimkou Gruzie, proti jejíž proruské vládě nicméně již několik měsíců probíhají masivní občanské protesty.
Co by si vybral běžný občan? Život v Evropské unii, nebo život v Rusku?
Odpověď je zřejmá. Evropská unie nabízí vyšší životní úroveň, kvalitnější vzdělání, lepší zdravotní péči a širší pracovní příležitosti. Je symbolem demokracie, politické stability a ochrany lidských práv. Naopak Rusko omezuje svobodu a přináší nejistou budoucnost. Paradoxně i ti, kteří v EU obdivují Rusko a jeho „silného vůdce“, zůstávají raději zde, než aby čelili tvrdé realitě ruského života. To platí pro jednotlivce i pro celé státy.
Například Slovensko a Maďarsko, jejichž lídři Robert Fico a Viktor Orbán koketují s proruskou rétorikou, si dobře uvědomují zásadní význam členství v EU. Unie jim zajišťuje výrazné finanční prostředky, které podporují ekonomiku a rozvoj regionů. I když Maďarsko kvůli porušování zásad právního státu přišlo o část dotací, stále je pro něj členství v EU klíčové. Opustit unii by znamenalo nejen ekonomický propad, ale i ztrátu mezinárodního vlivu. Přes svou rétoriku si tyto státy nemohou dovolit vzdát se výhod, které jim EU přináší. Zeptejte se občanů Velké Británie, co si o odchodu jejich země z EU myslí.
Arménie, Moldavsko či Ukrajina jasně ukazují, že budoucnost leží v Evropě, ne na východě. Evropská unie je zkrátka symbolem budoucnosti, zatímco Rusko zůstává myslí i činy daleko v hluboké minulosti.
Jan Bartošek
Je lepší být připraven, než překvapen

Články v médiích mohou poslední dobou působit čtenářům hodně velký nápor na nervy. Možná se svět zbláznil a slovy klasika doba vymknuta z kloubů šílí...
Jan Bartošek
Prezident nutričním terapeutem národa

Je dobré žít v zemi, kde to s vámi prezident myslí dobře. Parafrází českého klasika všeho umění v takové by chtěl žít každý, tedy kromě... Hlavně když jde hlavě státu také o štíhlou linii občanů, a má na to recept, že?
Jan Bartošek
Máte pocit, že se společnost radikalizuje? Bohužel ano, a to včetně dětí

Radikalizace, extremismus, xenofobie, nenávist a násilí apod. Slovy definic: vyhraněné společenské postoje namířené proti základním (demokratickým) principům, nerespektující platné ústavní a zákonné normy.
Jan Bartošek
Měřeno spokojeností na tom české rodiny nikdy nebyly finančně lépe

Prý čísla ukazují, že se Česko v Evropě propadá, hlásal nedávný titulek v médiích...Ale jiný také, že oblíbený příběh o zbídačení Česka se míjí realitou... Tak jak to tedy je? Laik totiž vidí dvě protichůdná novinářská tvrzení.
Jan Bartošek
Transatlantická obranná spolupráce pokračuje

Narazil jsem v médiích na komentář Putin obnovuje ruskou sféru vlivu, který je velmi zajímavý a všem doporučuji jej vyhledat a přečíst.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Místo plechu raději tetra pak. Americké firmy se musí vyrovnat se cly na hliník
Americká cla na dovoz hliníku a oceli způsobila zmatek v americkém potravinářském a zpracovatelském...
Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil
Seriál Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to...
ANALÝZA: Trump vyhrál v Íránu válku, teď musí vyhrát i mír
Premium Donald Trump ukončil válku na Blízkém východě, tím se stal jejím vítězem, ale nyní ještě musí...
Lidé s vyšším příjmem si užijí delší důchod, ukázala studie
Vyšší příjem i vzdělání nemají vliv jen na výši důchodu, ale i na dobu, jakou lidé v penzi stráví....

Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?
Máte pocit, že během dne nemáte čas se ani nadechnout, natož si pořádně umýt ruce nebo osvěžit obličej? My to známe. Vlhčené ubrousky Babydream na...
- Počet článků 200
- Celková karma 9,52
- Průměrná čtenost 656x