Vondra žádá rezignaci Vojtěcha
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prošel poměrně značnou zatěžkávací zkouškou během počátku virové pandemie v Česku. Vojtěch má dva tituly Mgr. - V letech 2006 až 2012 vystudoval právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (získal titul Mgr.). Na stejné univerzitě absolvoval i mediální studia na Fakultě sociálních věd (v letech 2006 až 2009 bakalářský stupeň a následně v letech 2011 až 2013 navazující magisterský stupeň, získal druhý titul Mgr.). V roce 2018 získal titul MHA – Master of Healthcare Administration na pražském Advance Healthcare Management Institute s.r.o. Ten se věnuje vzdělávání manažerů nemocnic a dalších pracovníků ve zdravotnictví. Tím, že u nich získal titul MHA se však tento institut nijak na svých stránkách nechlubí. Vojtěch by tedy měl být docela dobře seznámen s problematikou řízení českého zdravotnictví. Není sice lékař, jako řada jeho předchůdců, ale o českém zdravotnictví by něco vědět měl.
Alexandr Vondra, místopředseda ODS, v Událostech prohlásil (parafrázuji) že Vojtěch nezvládá svůj resort a měl by proto okamžitě rezignovat. Měla by to být Vojtěchova reakce na opětovné „přitvrzení“ opatření proti šíření viru COVID-19 v tomto regionu. Události se ostatně stavu nemoci věnovaly hodně podrobně a referovaly mimo jiné o tom, že v Česku je v současné době počet infikovaný stejný jako v dubnu během prvního nárazu infekce v Česku. Nicméně, zatímco v dubnu byl počet těžkých případů z celkového počtu infikovaných téměř 13 %, v současnosti jsou to asi 2 %. Vojtěch se brání tím, že o situaci rozhoduje místně příslušná KHS. Představitelka této krajské organizace naopak tvrdila, že opatření s ministrem konzultovali a ten podle ní požadoval co nejrychlejší zavedení. Něco tedy v komunikaci „zaskřípalo“ a reagoval i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podle něj by se měla „zlepšit komunikace“. To rozhodně.
Požadavek na rezignaci Vojtěcha byl vysloven v tom samém týdnu, co jiní opoziční politici požadovali rezignaci ministra dopravy Karla Havlíčka. Na dráze došlo během několika dnů k několika nehodám, z nichž dvě si vyžádaly i lidské oběti. Proti Havlíčkovi vytáhl bývalý ministr dopravy za ODS Zbyněk Stanjura. Ten byl ministrem pouze půl roku a za jeho ministrování se nic vážného nestalo. Nicméně, kritika se opět na Havlíčka snášela za to, že řídí dvě ministerstva a že dopravu zanedbává. Zde na rozdíl od situace ve zdravotnictví se Havlíčkovo dvojí angažmá v roli ministra občas jako klacek na ministra použije. Pokud by Havlíček přijal „politickou odpovědnost“ za dvě havárie na dráze v krátkém čase s obětmi na životě, asi by to bylo některými médii i oceněno, nicméně tím by to skončilo. Havlíček v jednom rozhovoru na ČT odpověděl i na „chytrou“ otázku moderátorky, zda by se lidé měli bát cestovat vlakem. Prohlásil, že ačkoliv se na silnicích stávají smrtelné nehody každý týden, naprostá většina řidičů nepřestane jezdit autem. Z hlediska „komunikace“ tak Havlíček bodoval více než Vojtěch.
Co se virové pandemie týče, téměř ve všech státech, v nichž došlo k rozvolnění opatření proti šíření viru, se počty infikovaných osob zvyšují. Stalo se to v Izraeli, v řadě států USA i v některých evropských zemích. Restriktivní opatření jsou však obyvatelstvem přijímána s mnohem menší chutí než na počátku pandemie. Vojtěch tak bude v následujících týdnech čelit dalším výzvám k rezignaci, pokud se infekce v Česku udrží na současném stavu a „nezmizí“, jak prorokovala například vedoucí mediálně proslavené laboratoře, která nejprve nedostala souhlas s prováděním testů. COVID-19 je dnes ve světě více méně otázka politického boje. V USA infekce velmi zkomplikovala situaci stávajícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Nezaměstnanost prudce stoupla až na 15 % a její návrat ke stavu před pandemií bude do listopadu velmi obtížné dosáhnout. Proto Trump tlačí na co nejrychlejší návrat americké ekonomiky do „normálu“ a proto jeho pravděpodobný soupeř Joe Biden hovoří o „nezvládnutí“ situace a snaží se Trumpa vykreslit jako strůjce obětí s virem. V USA dnes probíhá bezmála milion testů denně a nákaza se zjišťuje asi u 8-10 % odebraných vzorků. Naprostá většina lidí s virem však má buď bezpříznakový průběh infekce nebo jen s malými obtížemi. O to víc se v médiích straší tím, že je virus až desetkrát nebezpečnější než virus chřipky ve „vedlejších“ následcích.
Ministr Vojtěch by proto měl oné „komunikaci“ skutečně věnovat mnohem více času. Dnes už ani v Česku nejde o záchranu zdravotního systému. Je to vlastně „čistá politika“. Vojtěch by tak měl s hlavní hygieničkou věnovat mnohem více času způsobu informování o všech připravovaných opatřeních. Není dle mého soudu taktické vykládat do médií, že se situace v OKD lepší a po několika dnech oznámit přes KHS v Ostravě návrat restrikcí v Moravskoslezském kraji. A je těžko pochopitelné, že Vojtěch (za ANO) údajně neinformoval o připravovaných opatřeních ani hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (rovněž za ANO). Zdá se jakoby rivalita mezi vládními představiteli za ANO a „pouhými“ hejtmany za ANO bránila oné správné komunikaci. A ještě jedna věc platí v politice stoprocentně – staré úspěchy, třeba jen několik týdnů či měsíců, nikoho v politice natrvalo neudrží. I pro ANO platí, že se blíží krajské a senátní volby a podzimní utužování restrikcí, o kterých hovoří někteří epidemiologové, by nemuselo pro ANO přinést politické body. Ba právě naopak. Dle mého soudu nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky – to, co lidé ocenili v březnu a dubnu sotva ocení v září a říjnu.
Jan Bartoň
Dvě války, dva přístupy?

Rusko napadlo Ukrajinu a je agresorem, Izrael napadl Írán a je to přiměřená obrana? I tato argumentace je přítomná v diskusích čtenářů pod články o válkách na Ukrajině a v Izraeli.
Jan Bartoň
Olomoucká výzva: Je ODS stále autentickou pravicí?

Před jistým časem se sešlo několik bývalých vlivných i méně vlivných členů ODS v Olomouci a vyzvali ke „změně stylu“. A byl tam i pán, který si přeje Spojené státy evropské – zajímavé,že.
Jan Bartoň
Útok Izraele na Írán

Izrael zaútočil na Írán a zasáhl cíle, které souvisí s možnou výrobou jaderné zbraně. Írán slíbil „tvrdou odvetu“, takže válka na Blízkém a Středním východě eskaluje.
Jan Bartoň
Obyvatelstvo Západu hloupne, alespoň podle vývoje IQ

Na iDnes.cz Premium vyšel velmi podnětný rozhovor s panem prof. MUDr. Pavlem Kalvachem , CSc. Zabývá se úpadkem západní společnosti, který se mimo jiné promítá i do výše IQ jednotlivců i celé společnosti.
Jan Bartoň
Blažkův dar se mění ve frašku

Petr Fiala tvrdí, že se náš stát mohl stát obětí praní špinavých peněz a že je to potřeba vyšetřit. A tak se vkrádá jednoduchá otázka: Kdo našemu státu vlastně vládne?
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Každé auto prodané v USA může zdražit až o dva tisíce dolarů, zjistila analýza
Až o téměř 2 tisíce dolarů (asi 46 tisíc korun) může kvůli dovozním clům Donalda Trumpa zdražit...
OBRAZEM: Hollywoodská hvězda Malkovich vystoupí v pražském Divadle Hybernia
Americký herec John Malkovich v sobotu vystoupí v pražském Divadle Hybernia ve hře francouzského...
V hlavní roli švédský Argus. Ukrajinská obrana mistrně využívá nové schopnosti
V mytologii to byl stooký pastýř, který hlídal celý kontinent. Jméno Argus je také často synonymem...
Bělorusko propustilo Cichanouského. Jeho žena poděkovala Trumpovi
Běloruský opoziční lídr Sjarhej Cichanouski byl propuštěn z vězení, uvedla v sobotu na sociální...

Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me
Hledáte lahvičku, kterou si zamiluje každé dítě? Lahve z řady NUK Mini-Me jsou skvělé pro každodenní použití doma i na cestách. Mají moderní...
- Počet článků 2812
- Celková karma 27,96
- Průměrná čtenost 1996x