Trumpova "dementní" cla a pár „detailů“ navíc
Václav Klaus v úvodu své krátké poznámky píše: Moje „nekritika“ Trumpa vychází z toho, že dnes, tedy i před Trumpovými cly, ve světě nemáme systém volného trhu a že v nepřehledném systému současného přeregulovaného světa (zásahy, které jsou v rozporu s trhem) posun jednoho dílčího parametru – jakkoli izolovaně kritizovatelný – nemusí znamenat celkové zhoršení výchozího stavu. Vím, že to bude apriorně označováno za politicky nekorektní názor, ale je to tak.
A další významný odstavec je tento: Cla jsou však v případě současné vysoce regulované ekonomiky jen vrškem ledovce (a jsou již do značné míry odstraněna či snížena systémem Světové organizace obchodu, WTO). Jednoduchá učebnicová teorie bere v úvahu jen cla a nikoli další formy státních zásahů a jen okrajově připomíná nejrůznější formy regulace dovozů, známé dovozní kvóty, a zejména nebere v úvahu voluntaristicky (a protekcionisticky) koncipované „standardy“ (hygienické, zdravotní, bezpečnostní, environmentální, pracovní, atd.), které jsou svými dopady neskonale významnější než cla samotná.
Osobně bych pak k tomu přidal další fenomény, které jsou primárně také politickými rozhodnutími, nicméně mají mnohem zásadnější dopad na světovou ekonomiku než cla.
Tím zásadním faktorem jsou ekonomické sankce. Ty jsou vlastně také svým způsobem „cla“. Pokud bychom na zboží podléhající politické sankci přidali nějakou vývozní přirážku (například 500%), ono zboží by bylo v zásadě neprodejné kdekoliv na světě i bez sankcí. Ekonomické sankce vyhlášené bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou proti Rusku po okupaci Krymu, k nimž se přidala také EU, mají na obchod s Ruskem mnohem fatálnější následky než cla. Ruští producenti zboží, které je na seznamu obchodních sankcí (ať už ze strany Západu nebo Ruska) si pochvalují, že zažívají pravé obchodní žně a nestačí uspokojovat poptávku. Rovněž tak sankce uplatňované vůči Íránu ze strany USA se musejí líbit čínským a ruským firmám, které v některých segmentech jsou schopny nahradit firmy ze Spojených států.
Politika tak má zcela zásadní a dominantní vliv na světový obchod a tvářit se, že ne, je nesmysl. Z mého pohledu je docela zvláštní, že existují malé nebo žádné celní překážky při dovozu spotřebního zboží z Číny. Pokud si Západ v minulosti od této vstřícné politiky sliboval, že pomůže po ekonomických změnách čínské reality změnit i realitu politickou, evidentně k tomu nedochází. V Číně stále existuje vláda jedné strany a centrálně řízená ekonomika, i když Čína povolila soukromé podnikání. Jestliže konkrétně dovoz z Číny do Spojených států převyšuje opačný vývoz do Číny několikanásobně, cla na čínské výrobky jsou ze strany USA logickým pokusem jak negativní saldo obchodu s Čínou alespoň trochu přiškrtit. Čína dokáže zareagovat díky vládě jedné strany rychle a efektivně a investice do americké ekonomiky poklesly během roku o více než 90 procent. S tím si samozřejmě americká ekonomika snadno poradí, nicméně ukazuje to, že diktatura je vždy mnohem rychlejší než diskuse uvnitř západních států.
Kritika cel ze strany Trumpa je často doprovázena argumentací, že se to mezi spojenci „nedělá“. Zavedení cel na straně dovozu z USA do EU je pak vysvětlováno jako odvetná akce. Politici a ekonomové se pak hrozí možné obchodní války. Obchodní výměnu však Evropa i USA při obchodu s Čínou dlouhodobě prohrávají už desetiletí a Trump zkouší tento desítky let trvající stereotyp změnit. Navíc, právě standardy, o kterých Klaus píše, jsou v zemích jako Čína a další asijské státy nastaveny mnohem benevolentněji než v EU či USA, nemluvě o ceně práce, a to také významně zlevňuje výrobu. Podobně jako v politice nulové tolerance k ilegální migraci má Trump nesmiřitelné odpůrce své celní politiky jak uvnitř USA, tak za hranicemi. Apologetové "volného trhu", který jak z výše uvedeného plyne zas až tak moc "volný" není, se například i v ČT24 o rozhodnutí Trumpa vyjadřují jako o "dementním". Sám Trump říká, že jen plní to co před volbami 2016 slíbil a věří, že ho američtí voliči podpoří i v podzimních volbách do Kongresu. Jakou má šanci , uvidíme.
Jan Bartoň
Francie: Izrael a Ukrajina – dvě války a dva postoje
Francie je mimořádně „pružnou“ zemí, co se ovlivňování mezinárodní politiky týče. Izrael vyzývá k příměří a Ukrajinu podporuje proti Rusku, peníze jsou ale rozhodující.
Jan Bartoň
95000 Kč pro Pavlovou
V tichosti, přerušené bulvárním Bleskem, se údajně připravuje novela zákona, která přizná manželkám prezidentů nárok na peníze od státu za „reprezentaci“.
Jan Bartoň
Piráti už nejsou demokratická strana?!
Je zřejmé, že po odchodu pirátů do opozice, se vztah „demokratických stran“ k pirátům promění tak, jako k ANO a SPD. Samozvané „demokratické strany“ zařadí piráty mezi strany „nedemokratické“.
Jan Bartoň
Piráti: Lepší opozice nastupuje!
Poté, co Jan Lipavský vystoupil ze strany, podal demisi a premiér mu jí s díky vrátil, se do poslanecké sněmovny vrátila „lepší opozice“. Bude údajně „tvrdá, ale konstruktivní“.
Jan Bartoň
Lipavský je výborný ministr…
Jan Lipavský nesouhlasí s odchodem z vlády a hodlá se zachovat tak, aby ve vládě mohl zůstat. Má údajně podat demisi, vystoupit z pirátské partaje a tím se zachránit.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Třetí pilíř penzijního pojištění mění svou tvář. Jaká je současná nabídka?
Penzijní spoření je na trhu už tři desetiletí. V čase se ale produkt notně proměnil. Penzijní...
ANALÝZA: Izrael čelí dilematu. Útočit, či neútočit na íránská jaderná zařízení?
Premium Po rozsáhlém íránském raketovém útoku na Izrael minulé úterý se ve světě čile spekuluje, zda by se...
Éra uhelného teplárenství v Česku končí, modernizace přijde na stovky miliard
Za dálkovým teplem v České republice, které je díky rozsáhlé infrastruktuře považováno za...
Šéf nás nutí vyřídit si živnostenský list, jinak nám dá výpověď. Jak se bránit?
Premium Práce na IČ se může zdát výhodnější, co se týká odměny. Na druhé straně zaměstnance chrání zákoník...
- Počet článků 2711
- Celková karma 32,04
- Průměrná čtenost 2013x