Trump chce srazit vliv Číny

Tak zvaná „celní válka“, kterou rozpoutal prezident Donald Trump svým rozhodnutím o bezprecedentním zvýšení celních sazeb na výrobky z Číny, má pokračování.

Americký Apple trápí nová cla, kterými má americká vláda již v prosinci zatížit dovoz z Číny. Mohla by se totiž dotknout i komponentů nutných pro produkci jeho výrobků včetně iPhonu. Prezident USA Donald Trump nicméně naznačil možné celní úlevy, které by firma mohla získat k již dosavadním výjimkám.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že výše uvedená citace je ze současnosti, není tomu tak. Jedná se o zprávu z 21. listopadu 2019. Proto je současná politika USA pod Trumpem tak stejná jako před šesti lety. Už tehdy se Trump pokoušel snížit výrobu součástek nejen do mobilních telefonů v Číně a dnes to zkouší znovu. Jeho ministr obchodu Howard Lutnick to tvrdí v současné chvíli jasně: Chytré telefony, počítače a některé další elektronické výrobky budou v USA podléhat samostatným clům, spolu s polovodiči. Tato cla by mohla být zavedena zhruba za měsíc nebo dva. Současná výjimka z cel pro tyto produkty je tak pouze dočasná. Řekl to v rozhovoru s televizí ABC americký ministr obchodu Howard Lutnick. Podle Lutnicka bylo nynější rozhodnutí o vyjmutí řady elektronických zařízení z cel pouze dočasným odkladem. Všechny tyto výrobky budou spadat pod polovodiče a budou mít speciální clo, které by mělo zajistit, že se jejich výroba vrátí na domácí trh.“Potřebujeme mít polovodiče, potřebujeme čipy, potřebujeme ploché obrazovky – potřebujeme, aby se tyto věci vyráběly v Americe. Nemůžeme být závislí na jihovýchodní Asii, pokud jde o všechny tyto věci,“ prohlásil v televizi Lutnick. Tyto produkty tak byly vyňaty z takzvaných recipročních cel, ale budou zahrnuty do cel na polovodiče, která podle něj přijdou brzy.

Podle médií se například až 75 % součástek do mobilních telefonů vyrábí v Číně. Pouze Apple si podle tohoto zdroje (2024) vyrábí mobilní telefony sám, ale součástky pro něj dělají také v Číně. Jiné firmy však postupují tak, že si nechají vyrobit celý telefon v Číně a pod svou značkou ho pouze prodávají. Současným králem je v tomto ohledu Motorola. Podle statistik jí 9 z 10 mobilů vyrábí nasmlouvaný dodavatel. Hned za ní je čínské Xiaomi, které takto získává 78 % svých mobilů. Na třetím místě je Vivo s 52 % mobilů dodaných externími společnostmi. Na opačném konci žebříčku stojí Apple, který si vše dělá sám. Za zmínku jistě stojí, že nejvíc těchto nasmlouvaných výrobců mobilů pro velké světové značky sídlí v Číně. Tyto poměrně neznámé firmy vyrábějí až 75 % veškerých telefonů. Není na tom nic špatného a jde o běžnou strategii velkých firem. Nicméně, právě tady zřejmě tkví i důvod, proč jsou si současné telefony tak podobné.

Přesto však Apple potřeboval celní výjimku už v roce 2019 a po šesti letech se nezměnilo vůbec nic a Apple si tak údajně „vydupal“ vyjmutí svého dovozu z Číny z vysokých celních sazeb a Trump mu vyhověl.

Obecně je však v mezinárodním obchodu, v němž se naprostá většina spotřebního zboží vyrábí buď v Číně nebo v dalších „levných“ zemích jihovýchodní Asie, něco velmi shnilého z pohledu politických zájmů Západu. Jak může Západ (USA) vyhrožovat Číně v případě jejího útoku na Tchaj-wan, když pro své potřeby dováží ohromné množství zboží z Číny a bez této výroby by se západní ekonomiky neobešly. V případě konfliktu by tak samozřejmě došlo nejen na zbraně, ale i na ztrátu dodavatelských potřeb západních firem. Naprosto tedy musím souhlasit s americkým ministrem obchodu, který cla na čínské zboží obhajuje s tím, že je opět nutné zavést výrobu součástek do USA. Západ je dnes totiž pod tak obrovským ekonomickým tlakem Číny, že se musí zcela vážně jednat o tom, jak změnit poměry ve světovém obchodu. Tak zvaná globalizace totiž nevedla k tomu, že by snad Čína akceptovala hodnoty Západu (jakkoliv to jsou způsobem tak zvané „liberální“ demokracie hodnoty poněkud „pokřivené“). Na levném zboží z Číny Západ dlouhodobě profitoval, ale Čína se už posunula dál. Dokáže dnes určovat trendy a má vysoce kvalifikované odborníky více méně na všechno.

Důvody celních opatření vůči Číně ze strany USA jsou tedy stále stejné jako před lety. Jen doba se poněkud posunula a dnes kromě oné retro války celní prožíváme i války skutečné na Ukrajině a Blízkém východě. O to je to horší, a proto směřuje politika USA k narušení „přátelství“ mezi Ruskem a Čínou. Západu a USA zvláště totiž tato situace závislosti na Číně dlouhodobě vyhovovat nemůže.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 14.4.2025 8:00 | karma článku: 15,48 | přečteno: 456x

Další články autora

Jan Bartoň

Ukrajina: Rýsuje se špatný konec války

Podle vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa je dohoda s Ruskem připravena a zbývá ještě uzavřít dohodu s Ukrajinou. Reakce čtenářů jsou až na vzácné výjimky nenávistné vůči Trumpovi a Putinovi.

25.4.2025 v 9:30 | Karma: 33,59 | Přečteno: 2886x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Cyril Höschl a nejen pandemie covidu

Úmrtí Cyrila Höschla přineslo i řadu komentářů, které si všímají jeho postojů k duševnímu stavu jednotlivců i společnosti, a zejména během pandemie koronaviru alias covidu.

23.4.2025 v 10:00 | Karma: 20,88 | Přečteno: 684x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

250 km/h není „bezpečná jízda“

Aféra europoslance Filipa Turka, který se chlubí tím, jak rychle jezdí po dálnicích, pokračuje. Turek svádí smrtelnou nehodu dalšího „rychlíka“ na média.

22.4.2025 v 9:00 | Karma: 31,67 | Přečteno: 2586x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Sebevražda matky zastřelené studentky

Komentáře sebevraždy Lenky Šimůnkové se nesou v podobném duchu jako vyšetřování celé tragické události z prosince 2023.

16.4.2025 v 8:00 | Karma: 35,00 | Přečteno: 4829x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Trumpovy „kotrmelce“ a jiné mediální výkřiky

Donald Trump oznámil vysoká dovozní cla a rozpoutalo se mediální šílenství. Náš prezident je nazval „brutální“ a vyzývá k jednotě. A dominují slova jako „chaos“, „kotrmelce“, „neznalost“ a anonymní nadávky.

10.4.2025 v 8:00 | Karma: 22,76 | Přečteno: 553x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Američané nevěří Trumpově ekonomické politice, podpora klesla na 37 procent

27. dubna 2025  9:52

Americký prezident Donald Trump se od svého druhého nástupu do Bílého domu letos 20. ledna v...

Za výbuch v Íránu zřejmě mohly chemikálie k výrobě raketového paliva, mrtvých je už 18

27. dubna 2025  9:36

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar-Abbás vzrostl na 18, dalších...

Opět bez Trumpa. Prezident chyběl na tradiční večeři oslavující nezávislá média

27. dubna 2025  9:06

Jako obvykle bez prezidenta Donalda Trumpa se konala slavnostní večeře ve Washingtonu, kterou...

Při dopravních nehodách ve Středočeském kraji přišli o život tři lidé

27. dubna 2025  8:28,  aktualizováno  8:31

Tři lidé přišli v noci na dnešek o život při dopravních nehodách ve Středočeském kraji. Muž a žena...

  • Počet článků 2794
  • Celková karma 28,79
  • Průměrná čtenost 2000x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.