Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šojdrová navrhuje přijmout sirotky (nebo spíše dětské migranty?)

Michaela Šojdrová, europoslankyně za KDU-ČSL, chce apelovat na ústavní činitele s tím, aby schválili koncept přijetí sirotků ze Sýrie. Podle Šojdrové jich má být padesát a pro svůj návrh nezískala ani souhlas své strany.

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se chce obrátit na manželky premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana Moniku Babišovou a Ivanu Zemanovou kvůli možnému přijetí 50 syrských dětí. V neděli také vydala prohlášení, kde situaci a svůj postoj vysvětlila. ”Pokud budeme na všechny žádosti o pomoc s řešením uprchlické krize odpovídat jen „ne, nepřijmeme jediného uprchlíka“, budeme Evropě a celému světu pro smích, uvedla v neděli Šojdrová. Současně navrhuje, aby nebylo možné, že by za dítětem do ČR přišli rodinní příslušníci. Pokud by chtěli péči převzít, dítě by odjelo z Česka.

Premiér Andrej Babiš návrh Šojdrové odmítl. Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze. A hlavně Česko je solidární, od roku 2015 jsme do různých zemí kvůli migraci poslali 2,5 miliardy, pomáháme na místě v Sýrii lékaři i experty, v Česku jsme ošetřili 2500 pacientů včetně řady syrských dětí. Já jsem šel do politiky hlavně proto, abych se staral o české občany. A když už jsme u těch sirotků, proč zase někdo pomíjí válku na Ukrajině? Tam nejsou? Tak proč bychom se měli starat právě o Syřany?

To, co začalo návrhem Šojdrové na přijetí sirotků ze Sýrie, dostalo po jejím „vysvětlení“ poněkud jiný náboj. Šojdrová totiž uvedla, že by „ za dítětem nesměli přijít do Česka rodinní příslušníci“. Tomu naprosto nerozumím. Pokud má dítě „rodinné příslušníky“, nemohou to být náhodou také jeho rodiče? V takovém případě by se o sirotka jistě nejednalo. Navíc je známo, že spousta „mladistvých“, kteří přišli do Spolkové republiky Německo, o svém věku záměrně lhalo. Dokonce se uvažovalo nebo dokonce stále ještě uvažuje, že by se oněm „dětem“ udělaly testy, které by měly prokázat, jak jsou staré.

V rozhovoru pro lidovky.cz připomíná Šojdrová i pomoc řeckým uprchlíkům po konci II. světové války, kdy se v Řecku rozhořel konflikt mezi komunisty a prozápadní vládou. Po porážce řeckých komunistů do tehdejšího již komunistického Československa přišlo asi 12000 řeckých emigrantů. Šojdrová o tehdejší řecké emigraci hovoří jako o lidech, kteří „utíkali před tamější diktaturou“. To je naprosto zcestný výklad a například  wikipedie uvádí, že „po porážce komunisty organizovaného povstání v roce 1949 se Řecko orientovalo na západní demokracie a v roce 1952 se stalo členem NATO“. I v Řecku se komunisté po II. světové válce pokusili o převrat, ale nebyli vojensky podpořeni Stalinovým SSSR a prozápadní politické skupiny s podporou Velké Británie a Západu obecně komunistické povstání potlačily. Řecká emigrace do Československa té doby byla tedy většinou komunisticky orientovaná a českoslovenští komunisté jen plnili Stalinovy rozkazy.  Dávat proto za příklad právě přijetí emigrantů z Řecka po roce 1948 k současné řecké situaci, kde po uzavření „balkánské trasy“ skončily timsíce migrantů a Řecko, které je na své území pustilo, si s nimi dnes neví rady, je zavádějící.

Šojdrová naprosto pomíjí skutečnost, že údajní „sirotci“ vůbec sirotky být nemusí, že někde existují jejich rodiče. Víme moc dobře, že téma „slučování rodin“ je v Německu velmi silné a že na základě právě tohoto právního aktu dovolila Spolková republika Německo příchod dalších rodinných příslušníků. Představa Šojdrové, že do Česka nepustíme případné rodinné příslušníky a v takovém případě by dítě bylo vráceno rodičům mimo Česko, je další zcestnou ideou paní europoslankyně. To by nám europarlament dal, Česko by se ocitlo na pranýři a s podáním prstu bychom nakonec museli dát celou ruku. Tak to zatím v europarlamentu a Evropské komisi chodí.

Další zcestnou ideou jsou východiska Šojdrové, která vychází z toho, že Velká Británie se rozhodla přijmout asi 380 dětských migrantů a počet padesáti vyšel Šojdrové prostým porovnáním počtu obyvatel Británie a Česka. Šojdrová vůbec nebere v úvahu, že v Británii žije velmi početná muslimská komunita například z Pákistánu a Británie má proto s integrací muslimů o několik řádů více zkušeností. A přesto, jak víme, i v Británii se už stalo několik islamistických teroristických útoků!

A na závěr ještě krátká poznámka k výzvě Šojdrové o více lidskosti v přístupu k imigrantům. To je alfa a omega současné oficiální evropské politiky. Před zasedáním EU v Salzburgu během současného rakouského předsednictví proběhly rakousko-německé konzultace. Německo vyjádřilo podle zpráv nesouhlas s tím, aby si Evropa dávala maximální hranice pro počet přijímaných imigrantů za rok a rovněž tak i nesouhlas s podmínkami, které Rakousko navrhuje pro právo na azyl na území EU. Současně se objevují další zprávy o přestřelkách mezi Itálií a Lucemburskem. Na schůzce ministrů vnitra se do sporu dostala Itálie a Lucembursko. Lucemburský ministr vnitra tvrdil, že Lucembursko po válce přijalo italské imigranty, aby „měli práci a mohli posílat peníze na děti v Itálii“ a použil dokonce výraz, který se v diplomacii nepřipouští. Nechápe pan ministr z Lucemburska, že italští imigranti po válce byli kulturně a společensky blízcí lucemburské společnosti a že ilegální imigranti- mladí muži ze subsaharské Afriky - do Itálie a Evropy nepřicházejí proto, aby na své děti posílali peníze, protože oni doma žádné děti nemají a chtějí si naopak děti „udělat“ až v Evropě?

Michaela Šojdrová jen potvrdila, že pokud v otázce migrace převáží u českých europoslanců ochota akceptovat bruselská oficiální stanoviska, pracují proti zájmům nejen své mateřské země, ale Evropy jako celku. Jak Šojdrová přiznala, pochopení pro svůj názor nalezla ve své straně jen u „jednotlivců“. I většina ve vedení lidovců si totiž je vědoma toho, že pokud má mít tato strana vůbec šanci na prosazení svých kandidátů do nového europarlamentu po volbách v příštím roce, jsou podobné návrhy jako ten Šojdrové naprosto kontraproduktivní a snižují vyhlídky na úspěch ve volbách.

 

 

 

Autor: Jan Bartoň | pondělí 17.9.2018 8:00 | karma článku: 45,41 | přečteno: 4744x
  • Další články autora

Jan Bartoň

Francie: Izrael a Ukrajina – dvě války a dva postoje

Francie je mimořádně „pružnou“ zemí, co se ovlivňování mezinárodní politiky týče. Izrael vyzývá k příměří a Ukrajinu podporuje proti Rusku, peníze jsou ale rozhodující.

7.10.2024 v 8:08 | Karma: 38,83 | Přečteno: 2804x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

95000 Kč pro Pavlovou

V tichosti, přerušené bulvárním Bleskem, se údajně připravuje novela zákona, která přizná manželkám prezidentů nárok na peníze od státu za „reprezentaci“.

4.10.2024 v 13:00 | Karma: 36,06 | Přečteno: 1351x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Piráti už nejsou demokratická strana?!

Je zřejmé, že po odchodu pirátů do opozice, se vztah „demokratických stran“ k pirátům promění tak, jako k ANO a SPD. Samozvané „demokratické strany“ zařadí piráty mezi strany „nedemokratické“.

4.10.2024 v 8:00 | Karma: 31,04 | Přečteno: 745x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Piráti: Lepší opozice nastupuje!

Poté, co Jan Lipavský vystoupil ze strany, podal demisi a premiér mu jí s díky vrátil, se do poslanecké sněmovny vrátila „lepší opozice“. Bude údajně „tvrdá, ale konstruktivní“.

2.10.2024 v 8:00 | Karma: 35,12 | Přečteno: 2791x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Lipavský je výborný ministr…

Jan Lipavský nesouhlasí s odchodem z vlády a hodlá se zachovat tak, aby ve vládě mohl zůstat. Má údajně podat demisi, vystoupit z pirátské partaje a tím se zachránit.

29.9.2024 v 10:00 | Karma: 32,00 | Přečteno: 1091x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru

4. října 2024

Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...

Česko bude znovu členem Rady OSN pro lidská práva, rozhodlo Valné shromáždění

9. října 2024  18:08,  aktualizováno  18:32

Česko bude v příštích třech letech znovu členem Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Ta monitoruje...

S digitalizací by měl vládě pomoct nestranný odborník, prohlásil Pavel v Brně

9. října 2024,  aktualizováno  18:20

Pro prosperitu Česka jsou důležité inovace, na kterých se shodnou představitelé koalice i opozice,...

Brněnské nádraží řeší problém s trakčním vedením, vlaky nejezdí nebo mají zpoždění

9. října 2024  12:44,  aktualizováno  18:01

Kvůli problémům s trakčním vedením na nádraží v brněnských Židenicích je ochromený provoz na...

Už žádné popíjení na ulici, známá tokijská čtvrť omezuje alkohol

9. října 2024

Popíjení alkoholu na veřejnosti v nočních hodinách v tokijské nákupní a zábavní čtvrti Šibuja...

  • Počet článků 2711
  • Celková karma 31,89
  • Průměrná čtenost 2013x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články