Rozdíl mezi nacionalismem a patriotismem podle Merkelové
V jistém ohledu slova německé kancléřky Angely Merkelové kopírují prohlášení francouzského prezidenta před německým spolkovým sněmem. I ten mluvil o rozdílu mezi nacionalismem a patriotismem.
Podle novinky.cz prohlásila německá kancléřka mimo jiné toto:
„Vzhledem k tomu, že k nám přišlo mnoho uprchlíků, položili jsme si otázku, jak můžeme tento problém vyřešit,“ uvedla Merkelová. V tomto kontextu je podle jejího názoru pakt o migraci nesmírně důležitý. Zdůraznila, že je právně nezávazný a nedotkne se německé „suverenity a svrchovanosti“.
Po kritice paktu ze strany Alternative für Deutschland (AfD) kancléřka prohlásila, že si někteří lidé myslí, že dokážou vše vyřešit sami a musí myslet jen na sebe. „To je ryzí nacionalismus, to není patriotismus. Patriotismus je, když v německém zájmu zahrneme i ostatní," uvedla.
Aby to bylo přehlednější, uvedu dále co o pojmech nacionalismus a patriotismus říká „internet“, či-li v tomto případě wikipedie.
Nacionalismus (z lat. natio, národ) jsou myšlenkové tendence, ideologie a politika zdůrazňující význam národa, tedy sounáležitost skupiny lidí, kteří obvykle (dle různé definice národa) sdílejí společný původ, historii, jazyk, kulturu a území. Z nacionalismu vychází myšlenka národních států, na které je do značné míry založeno dnešní uspořádání států světa. Z tohoto pojetí také vychází názvosloví používající pojmy národní a mezinárodní. Pod vlivem nacistického vypjatého nacionalismu se tento výraz začal používat také v negativním smyslu pro ideologii šovinismu, přesvědčení o výjimečnosti vlastního národa. Tento význam většinou nemívá odpovídající český výraz národovectví. Příbuzným pojmem je patriotismus, česky vlastenectví, který zdůrazňuje vlast (otčinu , něm. Vaterland, lat. patria), tedy rodiště či (u exulantů) zemi rodičů.
Z výše uvedeného lze konstatovat, že národní stát, alespoň v Evropě, je současnou realitou. Poslední velké otřesy ve směru ustavení národních států proběhly po rozpadu komunistického světa, tj. rozpadem SSSR a Jugoslávie. Většina evropských států je tak státem národním, v některých s výraznými národnostními menšinami. To je typické pro pobaltské státy, které byly součástí SSSR, a do těchto států se během času nastěhovalo hodně etnických Rusů. To je důsledek legální migrace v rámci někdejšího SSSR a i díky tehdejší oficiální sovětské politice, která upřednostňovala ruské etnikum na úkor menších a malých národů. Cílem byla rusifikace území, kam se etničtí Rusové stěhovali. Nebyla to tedy žádná „humanitární aktivita“, ale pokus změnit v dané republice SSSR národnostní poměry ve prospěch rusky mluvícího etnika.
Snaha vtělit světové migraci obyvatel světa jakýsi řád je jistě chvályhodná. Nicméně pokud navrhovaný text obsahuje tezi o tom, že migrace je základní lidské právo, měli bychom zpozornět. Jakákoliv obhajoba tohoto stavu je neakceptovatelná, i kdyby to bylo „nezávazné“, jak o tom hovoří Merkelová a u nás Jan Hamáček. Pokud někdo odejde z Česka do Francie a usadí se tam, jedná na základě práva Evropské unie, v němž je volný pohyb osob zaručen. Každý národní stát s tímto musel souhlasit, a to tolikrát kritizovaným schvalováním evropských směrnic v rámci národních legislativ.
Jestliže lidé utíkají před válkou a jsou v ohrožení života, ochranu by jim měly poskytnout podle mezinárodního práva státy, které s postiženou oblastí sousedí. Většinou to tak i funguje. Kromě válek však v mnoha regionech světa nefunguje ekonomika tak, jak by měla a lidé v těchto zemích trpí chudobou. Chtějí odejít primárně z důvodů ekonomických. To se nyní děje před zraky celého světa „kolektivní migrací“ ze zemí střední Ameriky přes Mexiko do USA. A v podobném rozsahu ne-li větším se snaží lidé odejít i ze subsaharské Afriky do Evropy.
Pakt o migraci, který veškerou migraci považuje za legální – protože je to základní lidské právo – je sice paktem právně nezávazným, nicméně po čase by se z něho stal úzus, kterého by se státy měly držet. Stejný status právně nezávazného paktu má i Deklarace lidských práv a jak bylo této deklarace využito při kritice komunistických režimů je všeobecně známo. Dnes právně nezávazný pakt o migraci by se během 20 let proměnil jako beranidlo proti státům, které by ho v dobré víře jako „nezávazný“ přijaly. Právě toho jsou si vědomy stále více vlády řady zemí světa, a proto již avizují, že tento pakt nepodepíší.
Problém tedy není v „hraní si“ se slovíčky nacionalismus a patriotismus. Jde o to, zda se západní svět, kde ještě naštěstí stále funguje ekonomika mnohem lépe, než jinde, dokáže imigraci postavit. Nejde samozřejmě imigraci zastavit úplně, jde vlastně jen o jedno. Aby si každý stát mohl zvolit, koho na svém území přijme a koho ne.
Jan Bartoň
Olomoucká výzva: Je ODS stále autentickou pravicí?

Před jistým časem se sešlo několik bývalých vlivných i méně vlivných členů ODS v Olomouci a vyzvali ke „změně stylu“. A byl tam i pán, který si přeje Spojené státy evropské – zajímavé,že.
Jan Bartoň
Útok Izraele na Írán

Izrael zaútočil na Írán a zasáhl cíle, které souvisí s možnou výrobou jaderné zbraně. Írán slíbil „tvrdou odvetu“, takže válka na Blízkém a Středním východě eskaluje.
Jan Bartoň
Obyvatelstvo Západu hloupne, alespoň podle vývoje IQ

Na iDnes.cz Premium vyšel velmi podnětný rozhovor s panem prof. MUDr. Pavlem Kalvachem , CSc. Zabývá se úpadkem západní společnosti, který se mimo jiné promítá i do výše IQ jednotlivců i celé společnosti.
Jan Bartoň
Blažkův dar se mění ve frašku

Petr Fiala tvrdí, že se náš stát mohl stát obětí praní špinavých peněz a že je to potřeba vyšetřit. A tak se vkrádá jednoduchá otázka: Kdo našemu státu vlastně vládne?
Jan Bartoň
Blažkova aféra vládě rozhodně nepomůže

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek přijal dar, který jeho ministerstvu doručil dobrodinec, respektive obchodník s drogami na internetu.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Dáváme vládě důvěru, řekl Rakušan. STAN nepodpoří snahu opozice shodit kabinet
Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance....
Fittipaldi dal nohu z plynu. Závodní legenda se stala tváří limonády od Kofoly
Prémiová citrusová limonáda Targa Florio, kterou v roce 2021 uvedla na trh společnost Kofola,...
Devítiletou dívku hledají ve Vltavě se sonarem, akci komplikují proudy na soutoku
Stále bezúspěšné zůstává pátrání po devítileté Nikole Adamcové, která v neděli odpoledne...
Bezdomovce soudí za útok nožem na známého. Ten přežil, ale později ho zavraždili
Olomoucký krajský soud začal projednávat pokus o vraždu mezi bezdomovci v Olomouci z loňského...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 2811
- Celková karma 27,48
- Průměrná čtenost 1995x