Není čas na evropský puč?
Augusto Pinochet proslul mimo jiné i tím, když prohlásil, že „každou demokracii je zapotřebí vykoupat v krvi“. Přitom, jak už to tak bývá, se ke spiklencům přidal na poslední chvíli a vyšel z převratu jako chilský diktátor rozhodující o životě a smrti milionů.
Článek Lubomíra Stejskala Není puč jako puč obsahuje mnoho názorů vybízejících k odpovědím. Podstatné z jeho článku jsou dle mého tyto věty: Jak patrno, nejsem apriori proti každému puči, byť vedenému proti vládci vyšlému z demokratických voleb. (Koneckonců demokraticky vyšli z voleb v Německu 1933 jako vítězové nacisté v čele s Hitlerem.) Demokracii nelze omezit na způsob výběru vládců; demokracie je něco víc – způsob života, politická kultura, respekt k civilizačním hodnotám, úcta ke svobodě, respekt k jinak smýšlejícím a k menšinám. Neplatí-li to, je puč cosi jako nutné zlo.
Domnívám se, že přijmeme-li na chvíli to, že v některých okamžicích může být puč něco jako „nutné zlo“, zamysleme se touto optikou nad situací v Evropě. Evropská unie prochází těžkým obdobím, zcela se rozpadl koncept utváření názorové jednoty dialogem mezi všemi státy EU. Zvítězila představa, že pro „operativnější“ rozhodování je nutné změnit rozhodování konsensem na rozhodování většinou (o tom víme své, zejména ministr vnitra Milan Chovanec!). To je smysl Lisabonské smlouvy.
Místo operativnějšího rozhodování dnes vidíme nesmiřitelné postoje mezi státy EU. Jsou takové státy, jako Slovensko, které jednoznačně odmítlo kvóty na imigranty a žene je k evropskému soudu. Podle některých politologů, i amerických, již koncept EU dávno nefunguje a EU se rozpadla, ale zatím o tom ještě „neví“. Státy EU se přestaly starat primárně o bezpečnost svých občanů, ale ženou se za tím, aby pro ně vylobovaly co největší výhody. Typické je to v případě Řecka, které kašlalo vytrvale na ochranu svých hranic a vyrobilo milion imigrantů v Německu, které je přijalo a nyní neví co dál. Řecko ale vytrvale dojí státy eurozóny a stojí eurozónu bratru 300 miliard EUR.
Na ulicích evropských měst teče krev civilních obětí islámského teroru. Státy se radí, posilují bezpečnost, povolávají zálohy a zálohy záloh a teror nemá konce.
Není toto právě typická situace proto, aby nastal „armádní puč jako nutné zlo“, který vyřadí neschopné či všehoschopné evropské politiky a začne fakticky s nepřítelem západní civilizace - islámským terorismem - účinně bojovat?
Je totiž dle mého naplněna podmínka, která je ve stati Lubomíra Stejskala uvedena - je ohrožen způsob života, politická kultura, respekt k civilizačním hodnotám, úcta ke svobodě, respekt k jinak smýšlejícím a k menšinám, a to v Evropě. Jinak smýšlející menšiny jsou totiž Evropané v moři přistěhovalců a jejich právo na respekt k „jinak smýšlejícím menšinám“ je ohroženo.
Nenastal tedy čas, aby věc vzala do svých rukou armáda a naše neschopné evropské politiky vypráskala?
Jan Bartoň
Dvě války, dva přístupy?

Rusko napadlo Ukrajinu a je agresorem, Izrael napadl Írán a je to přiměřená obrana? I tato argumentace je přítomná v diskusích čtenářů pod články o válkách na Ukrajině a v Izraeli.
Jan Bartoň
Olomoucká výzva: Je ODS stále autentickou pravicí?

Před jistým časem se sešlo několik bývalých vlivných i méně vlivných členů ODS v Olomouci a vyzvali ke „změně stylu“. A byl tam i pán, který si přeje Spojené státy evropské – zajímavé,že.
Jan Bartoň
Útok Izraele na Írán

Izrael zaútočil na Írán a zasáhl cíle, které souvisí s možnou výrobou jaderné zbraně. Írán slíbil „tvrdou odvetu“, takže válka na Blízkém a Středním východě eskaluje.
Jan Bartoň
Obyvatelstvo Západu hloupne, alespoň podle vývoje IQ

Na iDnes.cz Premium vyšel velmi podnětný rozhovor s panem prof. MUDr. Pavlem Kalvachem , CSc. Zabývá se úpadkem západní společnosti, který se mimo jiné promítá i do výše IQ jednotlivců i celé společnosti.
Jan Bartoň
Blažkův dar se mění ve frašku

Petr Fiala tvrdí, že se náš stát mohl stát obětí praní špinavých peněz a že je to potřeba vyšetřit. A tak se vkrádá jednoduchá otázka: Kdo našemu státu vlastně vládne?
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Trh padá, investor se hroutí. Při výprodeji akcií přibývá předpisů antidepresiv
Investování může být pěkně stresující záležitostí. Zvlášť když se trhu zrovna nedaří a ceny akcií i...
Když je v Šanghaji léto, a tudíž peklo. Teploty však nejsou to nejhorší
Premium Od naší spolupracovnice v Číně Letní počasí v Šanghaji je podobně nepředvídatelné jako u nás doma. Od června do srpna trpí...
Letadlo plné miminek. Poslední americká operace ve Vietnamu začala tragédií
Seriál Duben 1975. Saigon sežehla spalující horka, Jižní Vietnam balancoval na hraně porážky, vojska...
Z alpských svahů až na rok do hibernace. Jak vypadá cesta jihotyrolského jablka
Premium Jižní Tyrolsko je největším pěstitelem jablek v celé Evropě, čemuž odpovídá i fakt, že každý desátý...
- Počet článků 2812
- Celková karma 27,96
- Průměrná čtenost 1996x