(Ne)blikači
Klasická situace- přijíždíte na křižovatku a před vámi je auto, jehož řidič či řidička náhle odbočí doleva či doprava bez ukázání směru jízdy. Velmi často jsem této situace svědkem tehdy, pokud auto pokračuje po hlavní silnici na křižovatce s dodatkovou tabulkou o tvaru křižovatky. Pokud je hlavní doprava, je to sice porušení předpisů, ale obvykle nehrozí žádné nebezpečí. Horší je, pokud je hlavní doleva a na vedlejší silnici proti směru jízdy řidiče na hlavní je vozidlo, které chce zabočit doprava nebo jet rovně. Neblikání si může vysvětlit tak, že onen řidič chce jet rovně jeho směrem a malér je na světě.
Další klasická situace – jedete za autem, které náhle jakoby bez důvodu brzdí a po několika okamžicích teprve ukáže znamení o směru jízdy a chce buď zajet k chodníku, nebo odbočí. V situaci, kdy nejedete v koloně, to může být docela nebezpečné, protože na náhlé zabrzdění řidiče před vámi nejste připraveni.
Autoškolu jsem absolvoval sice dávno, nicméně stále si dobře pamatuji, jak jsme byli v autoškole cvičeni, abychom před jakoukoliv změnou směru jízdy nejprve ukázali znamení o směru jízdy a teprve poté začali manévr. Tím dáme za námi jedoucímu vozidlu a jeho řidiči signál, že budeme brzdit a řidič má čas na to reagovat. Údajně se to tak učí i adepti na řidičák i dnes.
Nedávno jsem absolvoval školení řidičů, kteří na služebních cestách pro svého zaměstnavatele používají soukromá vozidla. Byli jsme seznámeni s novými úpravami dopravních značek a školitelka nám vysvětlila i časté omyly. Potom jsme se dostali právě k tématu odbočování a školitelka souhlasila i s tím, že se řidiči neobtěžují dát znamení o změně směru jízdy. Vysvětlovala to údajnou „vyježděností“, tj. stavem, kdy už řidič překonal úvodní „ostych“ a cítí se být jistý. S tím nesouhlasím, neboť pod pojmem „vyježděnost“ chápu to, že některé věci přejdou řidiči „do krve“ a stanou se „automatickými“.
O tom, že čeští řidiči jsou občas zvláštní sorta osob, svědčí naopak blikání doprava, pokud pokračujeme na křižovatce z hlavní silnice na vedlejší, která pokračuje rovně. V tomto případě je samozřejmě blikání zbytečné a často se vysvětluje tím, aby ten, kdo jede právě proti nám z vedlejší na hlavní rovně, věděl, že my jedeme na vedlejší. Je to tedy „ohleduplnost“, které by nebylo potřeba, kdybychom dávali znamení o změně směru jízdy tak, jak zákon požaduje.
A s blikáním či neblikáním souvisí i další častý hřích českých řidičů. Jedou po hlavní na křižovatku a zabočují doleva a nevidí, zda z vedlejší silnice k hlavní nejede auto. Je to častý případ křižovatek ve městech, pokud jsou u chodníků vysoké ploty. Přesto se onen řidič na hlavní cítí být „suverénem“ a tak zvaně to „řízne“. Pokud jede z vedlejší auto, malér je hotov. A začne dohadování, kdo to způsobil, které obvykle musí rozsoudit až policie.
A zcela se nedodržuje poměrně nové nařízení o tom, že při předjíždění cyklistů je nutné ukázat znamení o směru jízdy vlevo a po předjetí znamení o směru jízdy vpravo, i když cyklista jede za čárou označující pravou stranu vozovky. Toto dodržuje naprosté minimum řidičů nebo spíše nikdo. Zejména na „jedničkách“ jsou cyklisté v pozici ohrožených účastníků dopravy a někdy je i „obdivuji“, že se na kole po silnici vydají. Jak to bude po zavedení pravidla 1,5 m, si troufám také předpovědět. Nebude se dodržovat podobně jako ono nařízení o udávání znamení o směru jízdy při předjíždění. Osobně bych byl spíše příznivcem zákazu jízdy cyklistů po silnicích první třídy, nicméně chápu, že někde by to bylo pro cyklisty kruté.
Na silnicích jde při současné hustotě provozu skutečně o život. Tím, že dáváme ostatním řidičům včas vědět o tom, co chceme na silnici dělat, a to právě znamením o změně směru jízdy, přispíváme k lepší předvídatelnosti situace na silnici a tím i k vyšší bezpečnosti.
Jan Bartoň
Francie: Izrael a Ukrajina – dvě války a dva postoje
Francie je mimořádně „pružnou“ zemí, co se ovlivňování mezinárodní politiky týče. Izrael vyzývá k příměří a Ukrajinu podporuje proti Rusku, peníze jsou ale rozhodující.
Jan Bartoň
95000 Kč pro Pavlovou
V tichosti, přerušené bulvárním Bleskem, se údajně připravuje novela zákona, která přizná manželkám prezidentů nárok na peníze od státu za „reprezentaci“.
Jan Bartoň
Piráti už nejsou demokratická strana?!
Je zřejmé, že po odchodu pirátů do opozice, se vztah „demokratických stran“ k pirátům promění tak, jako k ANO a SPD. Samozvané „demokratické strany“ zařadí piráty mezi strany „nedemokratické“.
Jan Bartoň
Piráti: Lepší opozice nastupuje!
Poté, co Jan Lipavský vystoupil ze strany, podal demisi a premiér mu jí s díky vrátil, se do poslanecké sněmovny vrátila „lepší opozice“. Bude údajně „tvrdá, ale konstruktivní“.
Jan Bartoň
Lipavský je výborný ministr…
Jan Lipavský nesouhlasí s odchodem z vlády a hodlá se zachovat tak, aby ve vládě mohl zůstat. Má údajně podat demisi, vystoupit z pirátské partaje a tím se zachránit.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší
Premium Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské...
ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem
Premium Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské...
Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané
Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma...
Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky
Premium Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase...
Prodej bytu 5+kk, 144 m2, Montesilvano
Montesilvano, Provincia di Pescara, Itálie
4 964 700 Kč
- Počet článků 2711
- Celková karma 31,93
- Průměrná čtenost 2012x