Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Kůrovec Babiš a stydlivý Kalousek

Poslanecká sněmovna podpořila vládní návrh na rozšíření vojenských  misí.  Během debaty vyčítala zejména ODS, že návrh předkládá vláda bez důvěry. Babiš na tuto výtku zavtipkoval o kůrovci.

Rodící se vládní koalice ANO a ČSSD byla a je závislá na podpoře od KSČM. Komunisté před časem pohrozili, že v případě, že by vláda ve svém programu neškrtla plán na rozšíření zahraničních vojenských misí, komunisté by takovou vládu nepodpořili.

Vládní návrh schválil Senát PČR a nyní se o něm jednalo v poslanecké sněmovně. A jak je v české poslanecké sněmovně obvyklé, nehovořilo se příliš k věci.  Podobně jako v případě bodu „aféra novičok“, se zejména opozice snažila vládní návrh kritizovat proto, že návrh předkládá vláda bez důvěry. Předseda ODS nakonec ale návrhu na rozšíření misí slíbil podporu své strany. Lubomír Zaorálek, bývalý ministr zahraničí, na obranu návrhu z dílny Babišova kabinetu dokonce prohlásil, že se „nejedná o nový návrh“ a ten je jen pokračováním politiky minulé vlády.

Na Fialova slova reagoval Babiš. „Mluvili jsme s kůrovcem a potvrdil nám, že když budeme mít důvěru, přestane požírat naše lesy,“ řekl. Jeho slova vzbudila nevoli pravicové opozice. „Je mi za vás hanba,“ řekl předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. „Styďte se,“ vzkázal Babišovi předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Babišovo vystoupení označil za zpupnost. „Je to vaše osoba, vaše trestní stíhání, kvůli kterému tady ještě nemáme vládu s důvěrou,“ prohlásil. Babiš nabádal ke schválení misí jako celku. Pozastavil se nad tím, že poslanci podle něho nedebatují o nich, ale o vládě v demisi. „V porovnání s vámi jsou komunisté demokraty,“ vzkázal mu Bartošek. Rovněž TOP 09 vadilo, že návrh dala vláda v demisi, nyní ale tato strana změnila názor. Karel Schwarzenberg (TOP 09) podotkl, že ač mu jde kabinet „na nervy“, každá vojenská akce dopadne podle toho, jak byla připravena, a armáda může chystat jen schválené akce. Pro mise chtějí hlasovat i poslanci KDU-ČSL a značná většina pirátských poslanců.

Z výše uvedeného je více než zřejmé, že česká opozice setrvává na tvrdošíjném odporu k Andreji Babišovi. Na jedné straně například Jan Bartošek prohlásí na ČT24, že „respektuje výsledek voleb“, aby vzápětí přednesl nějakou další invektivu vůči Babišovi. K poznámce Babiše o tom, že „mluvil s kůrovcem“ lze dodat to, že se pokusil situaci „odlehčit“, ale ani to mu u pravice nepomohlo. Okamžitě mu vyčetli „zpupnost“ a Bartošek dokonce prohlásil, že komunisté jsou proti anoistům „demokraty“. Miroslav Kalousek pak Babiše peskoval, aby se styděl.

„Nedělal jsem si legraci z vojáků a ze zahraničních misí. Reagoval jsem na další zdržování opozice, která nemluvila jako již tradičně k tématu. Místo misí řešila fungování vlády. Proto jsem řekl, že jsem volal kůrovce,“ sdělil Novinkám Babiš.

Obávám se, že česká pravicová opozice jen sklízí plody své dehonestační kampaně vůči Babišovi.  Naservírovala Babišovi jako spojence ČSSD ve stádiu klinické smrti a KSČM v podobné situaci. I pravicová opozice nese tak svůj díl viny na tomto vývoji a na složení budoucí vlády. Možná, že i proto  by se mohla a měla trochu stydět i ona.

Autor: Jan Bartoň | pátek 1.6.2018 12:53 | karma článku: 33,98 | přečteno: 1390x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Jan Bartoň

Útok Nerudové na Schillerovou: Proruská sebranka i náckové

Na CNN Prima News je podrobně komentován útok Danuše Nerudové na Alenu Schillerovou pod titulkem: Vládnete s proruskou bandou i nácky a projídáte budoucnost dětí.

7.5.2026 v 8:30 | Karma: 33,12 | Přečteno: 689x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Sudetoněmecké sdružení – zcela „nevinné“ jednání „in Brünn“

V souvislosti s jednáním Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Brně jsem nelenil a vytáhl stanovy tohoto sdružení platné od roku 2021. Je to docela zajímavé čtení.

6.5.2026 v 9:12 | Karma: 29,46 | Přečteno: 525x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Varování z Kolumbie aneb Karel Marx by měl velkou radost

Seriózní média si téměř vůbec nevšimla toho, že se v Kolumbii uskutečnila první „vážná konference“ o současném kapitalismu a využívání fosilních paliv. Pouze PRESS1 uvedl tuto zprávu na hlavní straně.

1.5.2026 v 9:30 | Karma: 15,58 | Přečteno: 359x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

35 let ODS – je co slavit?

V Praze na Ladronce slavila ODS 35. výročí svého založení. Počasí účastníkům přálo, a i já jsem se tu potkal s několika známými. Logická je ale otázka – je vlastně co slavit?

27.4.2026 v 8:00 | Karma: 25,89 | Přečteno: 1075x | Diskuse | Společnost

Jan Bartoň

Veřejnoprávní rozhlas a televize: Smyslem by měla být otevřená diskuse

Zrušení televizních a rozhlasových poplatků je řediteli ČT i ČRo označováno jako „konec veřejnoprávní služby“ obou institucí. Diskuse se vede zcela chybným a zavádějícím směrem.

24.4.2026 v 8:30 | Karma: 34,82 | Přečteno: 1424x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Strahovská Devastation Tour. Historie kopce odchází, unikátní vily jdou k zemi, jiné už mají namále

Ulice Tichá. Na jejím konci je malá Devastation tour.
3. května 2026

Při touláním Prahou lze narazit na architektonickou minulost města. Na tu dávnou i relativně...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

Při pádu ze střechy se dnes na Táborsku zranil padesátiletý muž

ilustrační snímek
9. května 2026  18:15,  aktualizováno  18:15

Jihočeští záchranáři dnes pomáhali muži zraněnému při pádu ze střechy v obci Choustník na Táborsku....

Vyšehrad otevírá novou sezonu. Návštěvníky čekají tajné kasematy i královské památky

Železniční most pod Vyšehradem
9. května 2026  18:43

Pražský Vyšehrad zahajuje novou návštěvnickou sezonu ve velkém stylu. Národní kulturní památka...

vydáno 9. května 2026  17:14

Včera, 8. 5. 2026, jsem z pražských Košíř sledoval letadla přistávající na vedlejší dráze 12/30 na...

vydáno 9. května 2026  17:13

Včera, 8. 5. 2026, jsem z pražských Košíř sledoval letadla přistávající na vedlejší dráze 12/30 na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2912
  • Celková karma 26,30
  • Průměrná čtenost 1969x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.