Evropa: Fašisté, kam se jen podíváte
Přerušení představení v Divadle na Provázku probudilo protifašistické aktivisty, kteří akci hnutí „Slušní lidé“ bez obalu označili jako fašistickou. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán za fašisty považuje SPD Tomio Okamury. I to je jeden z důvodů, pro které už nechce být dál za hnutí ANO v ministerské pozici, neboť, jak pravil, se s většinou poslaneckého klubu v názorech na SPD „rozešel“. Jako fašistická se mediálním mainstreamem již dlouho označuje Národní fronta Marine Le Penové. Vítěze nedávných parlamentních voleb v Itálii, ať už hnutí pěti hvězd M5S, nebo Ligu severu, hodně komentátorů italského vnitropolitického života označuje jako za „pohrobky Mussoliniho“. Ostatně, fašismus se zrodil právě v Itálii po první světové válce.
Benito Mussolini, zakladatel Italské fašistické strany, byl nejprve socialistou a vedl italský deník Avanti. Fašisté pak po skončení války soupeřili s italskými socialisty o vliv a moc a Mussolinimu se podařilo uchvátit moc již v roce 1922. Italský fašismus tak bezpochyby vycházel z idejí socialismu a vyzdvihoval nacionalismus. I fašismus si dával podobné cíle jako komunistická hnutí -například hnutím za „nového Itala“ - socialisty s národní tváří.
Z výše uvedeného vyplývá, že nadužívání pejorativního označení „fašistický“ akcentuje vlastně jenom jistou část zkušeností s fašistickými režimy. Fašistické bojůvky v Itálii - černokošiláči - totiž často terorizovali a lynčovali své odpůrce. Z tohoto pohledu pak jakýkoli fyzický útok či nátlak bývá některými politickými exponenty automaticky označován jako „fašistický“ a podobné hodnocení si vysloužili i aktivisté „Slušných lidí“ za přerušení divadelní hry.
Po roce 1927 byl v Itálii zaveden stát blahobytu. Bylo zavedeno povinné pojištění proti nehodám, nemocem, nemocem stáří, opatření proti malárii a tuberkulóze a stipendia pro děti, minimální mzda, placená dovolená atp. Původně byl Mussoliniho režim pro soukromé podnikání. Postupně však docházelo k socializaci hospodářství. Mussoliniho korporativismus se začal rozvíjet během velké hospodářské krize. Mussolini vyšel z Karla Marxe a tvrdil, že s nástupem korporativismu byla metoda kapitalistické výroby překonána. Dle Mussoliniho dokonce korporativismus překonával socialismus a vytvářel novou syntézu.
Fašisté a komunisté v tehdy jediném státě s komunistickou diktaturou na světě, SSSR, pak jakoby od sebe „opisovali“ v metodách politického boje s nepřítelem. Fašismus tak, jak vznikl v Itálii, byl bezesporu inspirován socialismem a Mussolini propagoval Marxovy ideje a snažil se pro „pracujícího člověka“ vytvořit ráj na zemi podobně jak se o to snažili komunisté.
Fašismus v Itálii a nacionální socialismus v Německu po roce 1933 je možné chápat i jako reakci na vznik SSSR, tj. uchopení moci ruskými bolševiky na čele s Vladimirem Iljičem Leninem a později Josifem Stalinem.
Není ale zřejmě vůbec žádnou náhodou, že tradiční evropské levicové i pravicové strany, které v západní Evropě a po pádu železné opony i ve východní Evropě vládly suverénně bezmála šedesát let, nyní v řadě evropských států prožívají „krizi důvěry“. Velmi patrné je to na pádu tradičních sociálně demokratických stran v řadě států Evropy. Začalo to pádem řeckých socialistů a vyvrcholilo porážkou socialistické levice v nedávných italských volbách. Právě požadavky hnutí M5S na zaručený příjem zřejmě vyvolávají v italských médiích poznámky o návratu k politice Mussoliniho.
Rovněž plány britských labouristů za prosazení "zásadních změn" směrem k socialismu jsou nebezpečím, před kterým nelze zavírat oči. A tyto plány přímo či nepřímo podporuje "korektní" Evropa, která asistovala při vztyčení obří sochy Karla Marxe v německém Trevíru na památku tohoto předního filozofa socialismu. Vždyť právě k němu vzhlížel s obdivem i Mussolini.
K pádu tradičních stran a k nástupu nových, tak zvaných „antisystémových stran“, přispěla velkým dílem i migrační krize, která zatím vyvrcholila v roce 2015 nekontrolovaným přílivem více než jednoho milionu běženců ze zemí jako Sýrie, Irák, Afghánistán a řady afrických států. V Německu tak došlo k výraznému vzestupu Alternativy pro Německo (AfD), kterou také řada komentátorů považuje za „fašistickou“ a paralelně k tomu k výraznému oslabení sociální demokracie.
Ztráty tradičních stran evropské pravice a levice však do značné míry souvisí i s politikou posilování integrace v EU ze strany bruselské byrokracie a politikou Německa a Francie - právě tyto dva státy jakoby bojovaly o to, kdo přijde jako první s dalšími nápady na evropskou integraci. Svým způsobem tragédií je i politika tak zvané „korektnosti“, která se vyhýbá ožehavým otázkám spojených s nekontrolovanou migrací a kritikou „protievropských stran a vlád“. Je zřejmě jen otázkou času než dojde na „lámání chleba“ v samotném centru evropské byrokracie - Bruselu. Blíží se celoevropské volby do Evropského parlamentu, které mohou vést k dalšímu oslabení vlivu tradičních evropských stran. V řadě evropských zemí včetně Česka zřejmě dále posílí „nesystémové“ a protiintegrační strany, zejména pokud budou jejich představitelé ostrakizováni jako „fašisté“ či nacionalisté. To bude jen vodou na jejich mlýn, jako jediných zastánců suverenity národního státu.
Přitom by stačilo relativně málo - přiznat barvu a začít provozovat zcela jinou, nekorektní, politiku. Obávám se však, že takoví politici v tradičních stranách nemají na růžích ustláno a proto skončí jako vůdci „antisystémových stran“, o kterých budou experti na všechno hovořit jako o fašistických.
Jan Bartoň
Ukrajina: Rýsuje se špatný konec války

Podle vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa je dohoda s Ruskem připravena a zbývá ještě uzavřít dohodu s Ukrajinou. Reakce čtenářů jsou až na vzácné výjimky nenávistné vůči Trumpovi a Putinovi.
Jan Bartoň
Cyril Höschl a nejen pandemie covidu

Úmrtí Cyrila Höschla přineslo i řadu komentářů, které si všímají jeho postojů k duševnímu stavu jednotlivců i společnosti, a zejména během pandemie koronaviru alias covidu.
Jan Bartoň
250 km/h není „bezpečná jízda“

Aféra europoslance Filipa Turka, který se chlubí tím, jak rychle jezdí po dálnicích, pokračuje. Turek svádí smrtelnou nehodu dalšího „rychlíka“ na média.
Jan Bartoň
Sebevražda matky zastřelené studentky

Komentáře sebevraždy Lenky Šimůnkové se nesou v podobném duchu jako vyšetřování celé tragické události z prosince 2023.
Jan Bartoň
Trump chce srazit vliv Číny

Tak zvaná „celní válka“, kterou rozpoutal prezident Donald Trump svým rozhodnutím o bezprecedentním zvýšení celních sazeb na výrobky z Číny, má pokračování.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Američané nevěří Trumpově ekonomické politice, podpora klesla na 37 procent
Americký prezident Donald Trump se od svého druhého nástupu do Bílého domu letos 20. ledna v...
Za výbuch v Íránu zřejmě mohly chemikálie k výrobě raketového paliva, mrtvých je už 18
Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar-Abbás vzrostl na 18, dalších...
Opět bez Trumpa. Prezident chyběl na tradiční večeři oslavující nezávislá média
Jako obvykle bez prezidenta Donalda Trumpa se konala slavnostní večeře ve Washingtonu, kterou...
Při dopravních nehodách ve Středočeském kraji přišli o život tři lidé
Tři lidé přišli v noci na dnešek o život při dopravních nehodách ve Středočeském kraji. Muž a žena...
- Počet článků 2794
- Celková karma 28,79
- Průměrná čtenost 2000x