Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Církevní restituce – místo tečky vykřičník

Poslanecká sněmovna schválila návrh na zdanění církevních náhrad od roku 2020. Církvím se tak sníží příjmy o 19%, což je stávající sazba daně z příjmů. Ústavní soud to ale údajně „shodí“.

Na návrh KSČM schválila poslanecká sněmovna zdanění církevních náhrad za nevydaný majetek. Podle pravicové opozice jde o nelegální krok, který Ústavní soud „smázne“. Nevím, ale nezdá se mi to vůbec tak jisté a zřejmé. Podle Miroslava Kalouska údajně biskupové na Moravě slyšeli od zástupců ANO, že se zákon přijímá jen „na oko“ a že se počítá s tím, že právě Ústavní soud zákon o zdanění finančních náhrad pro církve zruší. Jeho přijetí v poslanecké sněmovně bylo podle stejného zdroje „úlitbou“ komunistům, aby podrželi menšinovou koalici hnutí ANO a ČSSD.

Vůbec nevylučuji, že je v ANO jistý proud lidí, kteří by takto mohli argumentovat. Nicméně, jen velmi naivní biskupové by této argumentaci mohli věřit. Zákon totiž nyní čeká odmítnutí v senátu, poté se o něm bude znovu hlasovat v poslanecké sněmovně (bude nutná „stojednička“) a pak nabude platnosti po podpisu prezidenta. Pak se zřejmě začne naplňovat výhružka Ústavním soudem, někdo musí sepsat kvalitní stížnost a soud se pak tím může zabývat. Že se to „stihne“ do konce roku není vůbec jisté. Je proto velmi pravděpodobné, že zákon o zdanění platit na počátku roku 2020 bude a soud ho projedná během roku 2020. Právě proto navrhovala pravicová opozice odklad účinnosti zákona na rok 2021.

Věcných argumentů je pomálu. ANO argumentuje tím, že hodnota náhrady za nevydané lesy a polnosti mnohonásobně překračovala tržní cenu půdy v době přijetí zákona o církevních restitucích. Proti tomu znějí argumenty o tom, že odhad ceny zahrnoval i ušlý zisk a další ztráty, které církvi (katolické) vznikly. V zásadě se ale jedná o dohodu mezi státem a církvemi, kde tyto argumenty nehrají příliš velkou roli. Jde totiž principiálně o něco zcela jiného – o ukončení financování církví ze státního rozpočtu po roce 2030.

Velmi zásadní argument zastánců nedanění církevních náhrad je tak zvaná „retroaktivita“. Jde o poměrně známý, i když ne zcela pravdivý argument. Co už vyplaceno bylo, se danit nemá, takže se o pravou retroaktivitu zcela jistě nejedná. Na druhou stranu, církve počítaly s příjmem, který od roku 2020 bude snížen o 19% a musejí proto upravovat své finanční plány. Velmi podobně se situace vyvíjela v oblasti podpory fotovoltaiky. I tam došlo k úpravě zákona, který definoval podmínky podpory ze strany státu a došlo k zavedení dodatečné srážkové daně z příjmu za vykoupenou energii z fotovolatických elektráren ve výši 26%. Tím samozřejmě některé projekty s úvěrovou podporou přišly „na buben“, protože příjmy po uplatnění srážkové daně skončily níže než náklady na úvěr a nebylo z čeho úvěry platit. Zavedení srážkové daně soudy vesměs hodnotily jako ústavně konformní i když „solární baroni“ argumentovali podobně jako církve tím, že stát změnil podmínky podpory. Tyto argumenty byly smeteny ze stolu tím, že podnikatelé musejí s podobnými zákonnými úpravami počítat, tj. rizikem podnikání.

Velmi se v souvislosti s daněním církevních náhrad diskutuje o tom, že někdejší zloději církevního majetku po roce 1948, tj. komunisté, dnes navrhují zákon, který má opět „okrást postižené“. Ono to není opět zcela přesné. Pro zdanění náhrad byla a je i ČSSD (opět to přiznal ministr kultury v ČT24 v pořadu Události, komentáře). Pro zdanění byl i premiér Andrej Babiš, a to právě na základě „předraženosti“ náhrad. Komunisté v tomto případě sehráli roli užitečného „idiota“, na kterého se lze v argumentační nouzi odvolat.

Bude tedy na dalším vývoji, co nakonec se záměrem zdanit církevní náhrady bude. Na jasnou „stopku“ u Ústavního soudu bych však být biskupy nespoléhal.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 24.1.2019 13:34 | karma článku: 35,79 | přečteno: 3204x

Další články autora

Jan Bartoň

Sucho – byly tu už roky, kdy se nechala Vltava přejít „suchou nohou“!

Aktuální stav vody na českých tocích je podnormální. Požádal jsem proto o spolupráci ChatGPT a připravil článek o tom, co se o suchu a nedostatku vody psalo v českých zemích přibližně od 10. století.

10.8.2026 v 8:00 | Karma: 27,34 | Přečteno: 1758x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Jan Bartoň

Blažek – 6,5 roku v káznici??

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek se podle žaloby dopustil nezákonné legalizace (praní) špinavých peněz a žaloba navrhuje 6,5 roku vězení. To je docela silná káva, že ano.

4.8.2026 v 8:00 | Karma: 25,10 | Přečteno: 610x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Je počasí ve světě normální?

Požáry ve Španělsku, Francii a dalších státech jihozápadní Evropy mají ohromné rozměry. Vedra i u nás pak vzbuzují otázku, jak moc je současné počasí (ne)normální.

3.8.2026 v 8:00 | Karma: 14,31 | Přečteno: 364x | Diskuse | Věda

Jan Bartoň

Poválečný odsun Němců z Československa aneb o smíření

V letošním roce si připomínáme i odsun Němců z Československa po konci II. světové války. Ten se vyznačoval i pogromy, a i tyto události je nutné komentovat.

29.7.2026 v 8:00 | Karma: 23,00 | Přečteno: 1241x | Diskuse | Společnost

Jan Bartoň

Americké pády: Afghánistán – Ukrajina – Írán

Pokračující válka na Ukrajině a proti Íránu zasadily americké velmocenské politice těžké rány. Částečně nesou vinu „starci“ v Bílém domě.

27.7.2026 v 8:00 | Karma: 26,15 | Přečteno: 1124x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Kolik toho víte o vesmíru?

Tento pozoruhodný pohled na Velkou rudou skvrnu a bouřlivou jižní polokouli...
vydáno 11. srpna 2026

Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Developer Morávek zůstává po nehodě v nemocnici, už je v péči českých specialistů

Vlivný olomoucký byznysmen a developer Richard Morávek.
14. srpna 2026  10:52,  aktualizováno  10:52

Na konci července měl vážnou nehodu, i po více než dvou týdnech se známý olomoucký developer...

V nejhorším stavu za posledních 40 let. Brněnské stromy extrémně trpí a usychají

Stromy při letošní vlně veder a nedostatku srážek trpí extrémním vysycháním a...
14. srpna 2026  10:52,  aktualizováno  10:52

Letošní vlna horka a nedostatek srážek způsobily na městské zeleni v Brně podle ředitele Veřejné...

Lanškroun kvůli suchu zakázal odběr povrchových vod

ilustrační snímek
14. srpna 2026  8:58,  aktualizováno  8:58

Městský úřad Lanškroun zakázal kvůli dlouhotrvajícímu suchu a velmi nízkým průtokům odběr...

Dřevěnice ve Valašských Kloboukách nabídnou valašská řemesla a lidovou muziku

ilustrační snímek
14. srpna 2026  8:56,  aktualizováno  8:56

Dřevěnice ve Valašských Kloboukách na Zlínsku se otevřou návštěvníkům. Lidé v historických...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2932
  • Celková karma 25,67
  • Průměrná čtenost 1963x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.
×