Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Američtí demokraté žalují Trumpa za spiknutí se s Ruskem

Probíhající vyšetřování údajné tajné dohody mezi Ruskem a Donaldem Trumpem, které vede komise řízená Robertem Muellerem, stále nevede k cíli odvolat Trumpa. Proto nyní demokraté žalují Trumpa ze spiknutí  se s Ruskem.

Vyšetřování, které vede Robert Mueller, probíhá již déle než rok a američtí demokraté již evidentně nevěří, že toto vyšetřování skončí tak, jak si přejí. Zejména část demokratů, kteří v americkém Kongresu navrhli již na sklonku roku 2017 zahájit proces impeachmentu s Donaldem Trumpem a nezískali ani většinu svých spolustraníků, stále tlačí na to, aby byl Trump zbaven úřadu.

Demokratická strana nyní přistoupila k bezprecedentnímu kroku a zažalovala Rusko, volební štáb Trumpa a server Wikileaks za údajné spiknutí, které mělo za cíl poškodit kandidátku Demokratické strany Hillary Clintonovou a díky tomuto spiknutí proto Clintonová prohrála volby.

Během prezidentské kampaně v roce 2016 Rusko podniklo frontální útok na naši demokracii a ve volebním štábu Donalda Trumpa nalezlo vstřícného a aktivního partnera," komentoval pro The Washington Post žalobu šéf národního výboru Demokratické strany Tom Perez. "To představuje akt bezpříkladné zrady: kampaň nominanta na prezidenta Spojených států se spolčila s nepřátelskou cizí mocností, aby zvýšila jeho vlastní šance na zisk prezidentského úřadu," prohlásil Perez.

Podle amerického listu může být žaloba proti cizímu státu pro Demokratickou stranu oříšek, protože cizí země jsou podle amerických zákonů v mnoha podobných případech vůči žalobám imunní. Demokratický národní výbor, který je vrcholným orgánem strany, argumentuje tím, že na Rusko se ochrana nevztahuje, protože hackerský útok způsobil poškození privátního majetku strany s cílem "ukrást obchodní tajemství a provádět hospodářskou špionáž“. V žalobě demokraté požadují za útok hackerů mnohamilionové odškodnění.

Žaloba Demokratické strany přímo nežaluje amerického prezidenta, ale některé jeho blízké rodinné příslušníky.

Zatímco v českých reáliích se neúspěšní politici velmi rádi obracejí na Ústavní soud, aby řešil podle nich špatné zákony, které odporují Ústavě, Demokratická strana postupuje v duchu hromadných žalob na firmy, jako byly v minulosti tabákové koncerny či jako byl případ dieselových aut společnosti Volkswagen. V USA lze tak získat docela zajímavé finanční náhrady a ztráty koncernu VW díky této aféře byly poměrně velmi citelné.

To, čím je žaloba Demokratické strany mimořádná, je samozřejmě její jednoznačné zaměření na prezidentský úřad, který nyní zastává Trump. Zatímco déle než rok trvající vyšetřování Muellerovy komise nevedlo k žádnému odhalení, které by svědčilo a nějaké tajné dohodě mezi Ruskem a Trumpem, žaloba Demokratické strany o této dohodě vůbec nepochybuje a hovoří o ní jako o „spiknutí“. Demokratická strana obviňuje Trumpa z vlastizrady a ze „spolčení s nepřátelskou cizí mocností“.

Nedá mi to, ale musím konstatovat, že podobný slovník vrací USA do doby zahájení studené války mezi SSSR a USA. Tehdy šlo například o to nalézt viníka, který sovětům vyzradil konstrukci jaderné bomby. Ze spiknutí se s cizí mocností bylo i v „táboře míru a socialismu“ obviněno neprávem mnoho osob a řada jich byl i u nás popravena. Žaloba Demokratické strany prostě je projevem nové studené války mezi Ruskem a USA a tentokrát jí jednoznačně na americké straně rozpoutávají „liberální demokraté“. Je to pokus změnit volební výsledek pomocí soudní žaloby.

Prezident Trump v souvislosti s vyšetřováním Muellerovy komise (Mueller je údajně Republikán, ale podle Trumpa jsou členy jeho komise jinak samí politici Demokratické strany) povolal jako svého právního zástupce někdejšího starostu New Yorku Rudyho  Giulianiho, nyní úspěšného a věhlasného právníka. Guilliani zastupování Trumpa přijal a po celou dobu kampaně stál pevně za Trumpem.  Cílem je ukončit práci Muellerovy komise do „několika týdnů“.  Možná že právě blízký konec práce této komise, která na Trumpa nic nenašla, přiměl Demokratickou stranu k žalobě.  Vyšetřování by tak mělo pokračovat díky této žalobě.

Stojí jistě za úvahu, v jak naprosto odlišných světech žije na jedné straně americký prezident, který je dnes a denně pod palbou kritiky zleva i zprava, zatímco čínský vůdce si nechal posvětit neomezenou vládu a ruský prezident ve „volbách“ obdržel přes sedmdesát procent hlasů. Nicméně, hysterie v USA, kterou dnes jednoznačně živí americká levice, je nebezpečím pro celý svět.  Podle amerických médií Trump osobně rozhodl o tom, že žádné další sankce na Rusko nebudou uvaleny, protože ruská armáda na americký útok na Sýrii vůbec nereagovala. Údajně se sankce proti Rusko zvažovaly, ale pouze v tom případě, že by ruské jednotky naplnily hrozbu odvetných úderů. K těm nakonec nedošlo.

Je také známo, že Trump usiluje o setkání s Vladimirem Putinem na nejvyšší úrovni, ale právě díky palbě Demokratické strany na Rusko jako na „cizí nepřátelskou mocnost“ se tato schůzka odkládá. Zatím se ještě Rusko drží stranou. Nicméně, jeden chybně vyložený krok by mohl skutečně vést k válce, při níž není vyloučeno ani použití zbraní hromadného ničení. Zatím se převaha hysterického napadání protivníka odehrává více na americkém poli. Ale mohou přitvrdit i jestřábi na ruské straně a situace se nemusí vyvíjet příliš optimisticky.

Během karibské krize na počátku šedesátých let jsem byl ještě žákem základní školy. Jednou přišel můj otec domů a říkal, že přišlo nařízení natírat nákladní auta na khaki barvu. Po letech vyšlo najevo, že svět byl jen krůček o války mezi SSSR a USA kvůli raketám na Kubě. Rozhodně si nepřeji, aby se něco podobného dělo nyní. Považuji kroky politiků Demokratické strany za nebezpečnou eskalaci vnitroamerické politiky, která by mohl mít velmi negativní dopad na světovou politiku.

Autor: Jan Bartoň | sobota 21.4.2018 10:00 | karma článku: 37,68 | přečteno: 1831x

Další články autora

Jan Bartoň

Beneš – český nácek a škůdce Moravy

V pátek začne sjezd Krajanského sdružení Sudet a jakousi politickou „záštitu“ tomu dal český prezident Petr Pavel. Takzvaní „Moravští aktivisté“ pak obarvili ruce sochy Edvarda Beneše do ruda jako „vrahovi“.

21.5.2026 v 8:00 | Karma: 21,58 | Přečteno: 335x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Beneš nebyl Masaryk, ale za bolševismus v Česku není vinen

Velmi zásadní sdělení pana Pavla Kosatíka o prezidentu Edvardovi Benešovi , a sice, že by ho T.G.Masaryk „zabil, kdyby viděl, co se státem udělal“ , není nadsázkou, ale spíše velkým úletem Kosatíka.

18.5.2026 v 8:00 | Karma: 21,03 | Přečteno: 389x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

USA dostaly v Íránu „šach mat“ !

Podle jistého amerického odborníka Roberta Kagana prohrály USA válku s Íránem na celé čáře. Je to tvrzení velmi radikální, nicméně je v něm velká část, která popisuje situaci realisticky.

13.5.2026 v 9:00 | Karma: 15,24 | Přečteno: 323x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Babiš a Pavel – dva morální majáky naší politiky?

Pan Martin Zvěřina svým komentářem na lidovky.cz ukázal plasticky na to, co se dnes mezi „Hradem“ a vládou děje. Domnívám se, že tak jako vždy vše souvisí se vším.

12.5.2026 v 9:30 | Karma: 18,96 | Přečteno: 498x | Diskuse | Politika

Jan Bartoň

Útok Nerudové na Schillerovou: Proruská sebranka i náckové

Na CNN Prima News je podrobně komentován útok Danuše Nerudové na Alenu Schillerovou pod titulkem: Vládnete s proruskou bandou i nácky a projídáte budoucnost dětí.

7.5.2026 v 8:30 | Karma: 33,64 | Přečteno: 769x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
15. května 2026  10:19

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí

Len je považován za supermateriál. Látka se na slunci méně zahřívá a má...
15. května 2026

V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...

Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?

Myslitel od Martina Janeckého z výstavy PLEJÁDY SKLA 1946-2019
15. května 2026  15:30

Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...

Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství

Nástupiště Náměstí Republiky rovněž v roce 1985. Linka B pražského metra...
18. května 2026  14:14

Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...

Pět utajených pražských vnitrobloků: Zapadlé kavárny, kde se schovat před ruchem velkoměsta

Praha nabízí celou řadu možností, kde se ukrýt před hlukem velkoměsta a s...
19. května 2026  10:44

Kam si v hlavním městě zajít posedět na zahrádku, aniž by vás rušil neodmyslitelný hluk velkoměsta?...

Areál v Lipně nad Vltavou nabídne nová parkovací místa pro obytné vozy

ilustrační snímek
21. května 2026  13:44,  aktualizováno  13:44

Nová parkovací místa pro obytné vozy nabídne od léta rekreační areál v Lipně nad Vltavou na...

Plzeňské divadlo uvede premiéru muzikálu o básníku Heinrichu von Kleistovi

ilustrační snímek
21. května 2026  13:37,  aktualizováno  13:37

Komorní muzikál pro tři herce, inspirovaný posledními dny jednoho z nejvýznamnějších představitelů...

Bývalé ústavy sociální péče se v Pardubickém kraji mění na samostatné domácnosti

ilustrační snímek
21. května 2026  13:33,  aktualizováno  13:33

Velké ústavy sociální péče v Pardubickém kraji by měly do několika let zcela ustoupit rodinným...

Denně pod ní projdou tisíce turistů. Skrytou korunu na Karlově mostě v Praze neznají ani místní

Staroměstská mostecká věž u Karlova mostu
21. května 2026  15:15

Tento historický detail uniká téměř všem návštěvníkům jedné z nejpopulárnějších pražských památek....

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 2916
  • Celková karma 24,86
  • Průměrná čtenost 1967x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.