Afghánistán: Bidenova mediální gloriola zhasla
Okolí amerického prezidenta Joea Bidena se „příliš bálo“ ptát se ho na klíčová rozhodnutí učiněná v období před stažením USA z Afghánistánu. Listu The Daily Telegraph (DT) to sdělily zdroje blízké administrativě. „Z rozhovorů s lidmi blízkými administrativě se podařilo sestavit obraz tvrdohlavého a defenzivního prezidenta, který se stále ohání svým zahraničněpolitickým umem, a personálu, který se příliš bojí mu klást otázky,“ napsal DT. „Lidé se prostě příliš bojí říct Bidenovi a Jakeu Sullivanovi (jeho poradci pro národní bezpečnost – pozn. Práva), že se mýlí. Jedna věc je potírat úniky informací, na což se Biden upnul, druhá věc je dopustit takovou chybu,“ upozornil zdroj.
Pamatujete na neustálé útoky amerického tisku na prezidenta Donalda Trumpa? Každý den vyšel nějaký článek, který „ z dobře informovaných zdrojů z okolí prezidenta“ napsal o tom, co hrozného Trump řekl. Naše média tyto zprávy ráda přejímala, protože obecně „jsou progresivní“ a když to napsal The New York Times, Tne Washington Post, tak to prostě musí být pravda. Mimochodem, právě v těchto dnech americká média hojně šíří informace o „úniku viru covid z čínské laboratoře“. Když to před rokem tvrdil Trump, byla to pitomost největšího kalibru a dnes je to pravda pravdoucí. A nezáleží na tom, že jedna Američanka, která tam v roce 2019 pracovala, tvrdí, že k tomu nemohlo dojít. Navýsost politická věc, že ano, kdy na pravdě nezáleží.
O tom, že je Biden neschopný politik, jsme se ostatně přesvědčili už v éře, kdy byl viceprezidentem v administrativě Baracka Obamy. Spolu s tehdejším ministrem zahraničí Johnem Kerryem doslova „zplodili“ smlouvu s Íránem, která Iránu umožnila rozšířit svou islaministickou politiku dál do zemí arabského světa. Trump od smlouvy odstoupil, aby Biden tuto smlouvu opět oživoval.
Pád Afghánistánu do rukou Tálibánu je náhle i našimi experty popisován docela realisticky. Četl jsem dokonce vyjádření jednoho z našich vysoce postavených vojáků v silách NATO v Afghánistánu, který tvrdí, že k cizím vojákům Afghánci žádné sympatie necítili a přirovnával to k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Tak takové máme u nás „chytré“ vojáky.
Dnes se referuje o evakuaci „spřátelených Afghánců“ a už začínají pronikat zprávy o tom, že například Francie si mohla v rámci evakuace dovézt i členy Tálibánu. Přitom onen exodus Afghánců není nic, čím bychom se měli chlubit. Nejvíce poškodí právě Afghánistán. To však nyní nevadí, protože pod vládou Tálibánu je pro nás Afghánistán tabu. Dokonce jsem zaregistroval premiéra Andreje Babiše, že s Tálibánem se jednat ani nebude. Prezident Miloš Zeman jde ve svých úvahách ještě dále a tvrdí, že se do Afgánistánu bude muset Západ zase vrátit. Jako by jeden výprask nestačil.
Co se NATO týče, generální tajemník i další členové velení v Bruselu by měli chodit „kanály“. Samozřejmě, zásadní odpovědnost padá na USA, nicméně i provedení v realizaci vedení NATO nestojí za nic. Tak končí akce, která byla důsledkem největšího teroristického útoku islamistů Al-Káidy na USA 11.9.2001. Za pár dní si USA budou připomínat již 20. výročí této bezprecedentní akce. Nicméně, připomínka bude ve stínu zpackaného stažení NATO z Afghánistánu, čímž končí operace, která byla na počátku nazvána „Operace trvalá svoboda“. Afghánistán je opět v rukách Tálibánu.
Jan Bartoň
Blažek – 6,5 roku v káznici??
Exministr spravedlnosti Pavel Blažek se podle žaloby dopustil nezákonné legalizace (praní) špinavých peněz a žaloba navrhuje 6,5 roku vězení. To je docela silná káva, že ano.
Jan Bartoň
Je počasí ve světě normální?
Požáry ve Španělsku, Francii a dalších státech jihozápadní Evropy mají ohromné rozměry. Vedra i u nás pak vzbuzují otázku, jak moc je současné počasí (ne)normální.
Jan Bartoň
Poválečný odsun Němců z Československa aneb o smíření
V letošním roce si připomínáme i odsun Němců z Československa po konci II. světové války. Ten se vyznačoval i pogromy, a i tyto události je nutné komentovat.
Jan Bartoň
Americké pády: Afghánistán – Ukrajina – Írán
Pokračující válka na Ukrajině a proti Íránu zasadily americké velmocenské politice těžké rány. Částečně nesou vinu „starci“ v Bílém domě.
Jan Bartoň
Béčko STAN jako pračka státních prostředků?
Všichni známe „Čapí hnízdo“, podnikání Radima Fialy a další „skandály“ těch „špatných“ politických stran. Nyní se ale dovídáme o tom, že kromě Dozimetru STAN má toto hnutí i zajímavou kauzu svého „Béčka“.
| Další články autora |
Aloha, namaste, salud! Znáte význam celosvětově známých frází?
Na dovolené, ve filmech i na sociálních sítích. Některé cizojazyčné výrazy používáme téměř každý...
Praha promlouvá ze zdí i chodníků. Vzkazy kolemjdoucích pobaví, překvapí i zamrazí
Stojíš na mým fleku! Nemusíte číst knihu, abyste se dozvěděli o městě víc, než je někdy zdrávo....
V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody
Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...
Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí
Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...
Obluda mezi nádražími. Tam, kde řezali sovětské vagony, zastaví metro D nad rybníkem
Pokud by se vyhlašovala anketa o nejošklivější nádraží v Praze, to v Krči by mělo určitě medaili....
Na Chrudimsku se srazil motocykl s autem, silnice uzavřená, zasahoval vrtulník
Nehoda motocyklu s nákladním autem u obce Perálec na Chrudimsku uzavřela silnici druhé třídy číslo...
V Liberci hasiči likvidují požár dvoupatrového domu v Nerudově ulici
V Liberci hasiči likvidují od dnešního podvečera požár domu v Nerudově ulici. S ohledem na jeho...
V centru Liberce hořel dům, z okolních budov se evakuovalo 15 lidí
Na libereckém Nerudově náměstí zachvátily plameny dvoupatrový dům. Podle zasahujících hasičů se...
V Karlových Varech hoří část lázeňských lesů nad Tuhnickou stezkou
V Karlových Varech hoří část lázeňských lesů nad Tuhnickou stezkou, informoval ČTK mluvčí krajských...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...
- Počet článků 2931
- Celková karma 24,74
- Průměrná čtenost 1963x



















