Odbory na Bory (bližší určení: jižní okraj Plzně)

Aneb Pár klidně pronesených slov pro ty, co se nechtějí nechat klamat odborářskými prospěcháři, manipulátory a křiklouny, a přesto se rozbíhají a chystají k odrazu, aby chutě doskočili na odboráři pečlivě připravený špek. Pozor, uklouznutí na odborářském špeku škodí zdraví. A kdyby jen to.

 

Je lepší stávkovat v den řádné dovolené nebo se uvolnit ze zaměstnání na paragraf? V den řádné dovolené. Proč? Rozebereme si to a řekneme si, jaké důsledky absence zaměstnanců ve státní správě bude mít pro ně samotné, ale i pro jejich nadřízené, potažmo pro management dotčeného státního ústavu. Zatím jsme totiž pouze poslouchali rady typu „8.12. na úřady nechoďte“.

 

Pokud zaměstnanec čerpá řádnou dovolenou, automaticky jeho pracovní povinnosti zastane jiný, přítomný zaměstnanec. Roční pracovní doba pro zaměstnance je dána a s dovolenou, jakož i s nemocenskou, respektive s nemocností se kalkuluje při výpočtu nutného počtu zaměstnanců, aby se zvládla práce v množství a kvalitě dle předpokladu.

 

Pokud zaměstnanec nahlásí zaměstnavateli, že dle paragrafu a písmene, pro jednoduchost to nazvěme Stávka, bude absentovat, nepobírá mzdu a zároveň jeho práci musí zastat jiný zaměstnanec. Státní správa je totiž placená z daní lidí, kteří ve všední a řádný pracovní den samozřejmě mají právo za řádně odvedené daně do státní kasy na takto předplacené státní služby. Čili stávkující zaměstnanci nemohou chybět.  A chybět nebudou, i když fyzicky nebudou přítomni. Proč?

 

Čas od času se kontroluje popis pracovních míst a jejich odraz v praxi, jinak řečeno to, zda popsaná práce se provádí v daném rozsahu. Je možné, že vyplyne, že některá pracovní místa nadsazují pracovní čas, na jaký jsou popsána. Jednoduše řečeno, pracovní místo má popis práce a sedí na něm zaměstnanec plnou pracovní dobu, ačkoliv by stačila o 2 hodiny kratší pracovní doba. Z toho vyplývá, že najde-li se takových dvouhodinovek více, nějaké pracovní místo lze zrušit, případně, nelze-li slučovat činnosti, pak lze krátit pracovní dobu. Přece není účelné platit zaměstnance za to, že 2 hodiny z pracovní doby stráví u kávičky s kolegyní, lakováním nehtů, úpravě zevnějšku za rohem u kadeřnice a podobně.

 

Nebo se zjistí, že některé popisy pracovních míst popisují jedno stejné pracovní místo. Jinak řečeno, dvě pracovnice, které dělají totéž, polovinu pracovní doby proklábosí, druhou stráví užitečnou prací. Pak samozřejmě vyplyne požadavek jedno pracovní místo zrušit úplně.

 

Jestliže se tedy zjistí, že v den stávky se požadovaná práce odvedla bez problémů, lidem úředníci nechyběli a se státní správou byli spokojeni, pak lez úspěšně a správně přepočítat požadavek počtu zaměstnanců na zvládnutí práce. Management úřadů, obecních a jiných zklamal, protože sám neodhadl, že má nadbytečné pracovníky, a neřešil zjištěný stav nadbytku lidí v zaměstnaneckém poměru. Je na místě zkrátit odměny managementu a dát výstrahu pro příště, aby následné propouštění lidí z managementu kvůli opakovaným podobným zklamáním prošlo hladce.

 

Jestliže se zjistí, že díky stávce budou státní zaměstnanci chybět a klienti nebudou uspokojeni ve svých požadavcích na státní služby, předplacené odvedenými daněmi předem, je na místě potrestat management, který toto dopustil, čili je na místě zkrátit odměny managementu a dát výstrahu pro příště, aby následné propouštění lidí z managementu kvůli opakovaným podobným zklamáním prošlo hladce.

 

Jestliže zaměstnanci, kteří chtějí stávkovat, uposlechnou radu odborářů, aby nenahlásili předem svému zaměstnavateli, že míní absentovat kvůli stávce, je management naprosto z obliga a veškerá vina za problémy v zajištění potřeb klientů padá na hlavu samotných stávkujících zaměstnanců. Stávají se tak totiž absentéry bez opory v zákoně. Je na zaměstnavateli, aby s nimi řešil kárná řízení, upozornění, projednávání prohřešků a podobně a v případě opakování s nimi rozvázal pracovní poměr podle zákoníku práce. Pokud takto propuštění zaměstnanci později zjistí, že nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti, budou alespoň bohatější o životní zkušenost s odbory. Pokud management nemíní reagovat na taková porušování pracovní kázně, je na místě potrestat management, zkrátit odměny managementu a dát výstrahu pro příště, aby následné propouštění lidí z managementu kvůli opakovaným podobným zklamáním prošlo hladce.

 

Nyní se ptám, kdo doplatí na blížící se stávku, organizovanou odbory? Mně vychází, že především samotní státní zaměstnanci, jejich nadřízení, střední management, generální management a teprve ve druhé řadě klienti státní správy, což je široká veřejnost. Tolik k užitečnosti odborů v mých očích. Ať tohle téma převracím, jak chci, vychází mi stále jeden a tentýž výsledek. Odbory nepracují pro zaměstnance, ani pro státní zaměstnance, ani pro management státní správy, ale pro své výše postavené členy.

 

Ti totiž mají ze zákona vyhrazenou část pracovní doby na odborářské akce, a proto nemohou nikde chybět, ani svojí nepřítomností nemohou naznačit managementu, že jsou nadbyteční pro plnění funkce celé managementem řízené organizace. Naopak mohou vydělat na tom, kdy široká veřejnost jejich vydírání podlehne a přikývne tomu, aby odboráři postupovali v kariéře do vyšší politiky, respektive aby ti níže postavení byli i nadále placeni z peněz určených pro chod organizací, v nichž jsou zaměstnáni.

 

Aby nebylo mýlky, jsem pro, ať si každý říká, co cítí, ať demonstruje za to, co mu konvenuje. To, co mi vadí, je, že sama sebou vyvolená skupina odborářů pro svůj prospěch zneklidňuje, panikaří a zneužívá lidi, kteří neumějí vše domyslet do patřičné hloubky a souvislostí, že promyšleně a cíleně vydírá de facto svou hostitelskou společnost a že bezostyšně a bezskrupulózně manipuluje širokou veřejnost.

Poznámka k obrázku z perexu: Najdete jej nepokažen nápisem na tiscali.cz.

Autor: Jana Šimonová | pondělí 6.12.2010 10:48 | karma článku: 31,08 | přečteno: 3021x

Další články autora

Jana Šimonová

Jak sociální systém císaře pána zachránil moji babičku

Středoevropský sociální systém fungoval před 101 úplně jinak, než bychom si tipli. Přečtěte si příběh z roku 1914 o lidskosti, obětavosti a neokázalém a vřelém darování téměř ztraceného života vídeňskými lékaři moravské holčičce.

21.12.2015 v 1:05 | Karma: 25,58 | Přečteno: 356x | Diskuse | Společnost

Jana Šimonová

Padni, komu padni, na český způsob, aneb Kdo vládne, tomu nepadne

Jak jinak si lze přeložit fakt, že zatímco vydání ke stíhání opozičního politika a jeho spoluaktérů nezadrhlo déle než necelou hodinku uvažování paní Němcové, vydání ke stíhání paní političky za TOP09 Vlasty Parkanové drhne?

15.6.2012 v 11:41 | Karma: 25,94 | Přečteno: 4105x | Diskuse | Politika

Jana Šimonová

Co je a co není nelegální práce

Práce na černo, jinak také nelegální práce je stíhána, nově je stíhána tvrději a postihována vyšší pokutou. Proto se ale nemusíte bát požádat o pomoc na své firmě, či ve svém obchodě příbuzné. To nelegální práce není. Přesně řečeno – jedná se o výpomoc v rámci rodiny.

29.5.2012 v 21:26 | Karma: 24,86 | Přečteno: 1119x | Diskuse | Politika

Jana Šimonová

Na co české soudy, když stačí paní s kosou? Aneb Sláva průtahům!

Trestnímu stíhání kvůli miliardovým ztrátovým obchodům čelí již více než 12 let někdejší členové představenstva Komerční banky. S postupem času jejich řady ředí Zubatá, ta paní s kosou, kterou nelze podplatit, zkorumpovat, opít, ukecat, ani utopit v Orlické přehradě, nebo zavěsit někde v lese na strom nebo na trám v opuštěné stodole za účelem pozdějšího nalezení náhodným houbařem a prohlášením za sebevraha. Ta paní s kosou se běžně zdá být pomalá, leče někdy pracuje rychleji než české soudy.

28.5.2012 v 12:32 | Karma: 25,74 | Přečteno: 771x | Diskuse | Politika

Jana Šimonová

Je paní Šimůnková člověk na svém místě, rozuměj profesním?

Tato otázka mi přišla na mysl po přečtení myšlenak a slov paní Šimůnkové, uvedených v jejím tiskovém prohlášení k Břeclavské kauze.

26.5.2012 v 20:14 | Karma: 38,54 | Přečteno: 2257x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

23. června 2025

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

24. června 2025

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl

18. června 2025  11:03

Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...

O závazek USA vůči NATO se nemusíme bát, mírní Rutte na summitu obavy Evropy

24. června 2025  8:15,  aktualizováno  14:32

Evropští spojenci se nemusejí obávat, pokud jde o závazek USA vůči NATO, řekl v úterý v Haagu...

Bojíme se, že dostane infarkt. Čtyřletému Kubovi zachrání život drahá operace v USA

24. června 2025  14:13

Rodina malého Kuby z Olomoucka se strachuje o jeho život. Lékaři mu odhalili vzácné a vážné...

Nejvyšší soud opět zrušil rozhodnutí o zastavení stíhání lihového bosse Březiny

24. června 2025  13:55,  aktualizováno  14:12

Nejvyšší soud (NS) již podruhé zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který zastavil trestní...

Nepotěšili jste mě, zuří Trump kvůli porušenému příměří. Volal do Izraele

24. června 2025  13:13,  aktualizováno  14:08

Izrael a Írán porušily vzájemné příměří, které v úterý vstoupilo v platnost. Před odletem na summit...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.