IZIP nemůže lékařům přikazovat zapisování do elektronických knížek

IZIP je projektem, a to sporným, jedné zdravotní pojišťovny. Elektronizaci zdravotnictví patří ano, elektronické knížce patří ne. O prospěšnosti vhodně zavedené elektronizace málokdo pochybuje. Prospěšnost projektu IZIP pro jejich protagonisty už byla prokázána, otázkou zůstává objem prospěchu a jeho přesná dělba na cílová konta.

 

To, že VZP nainvestovala částku převyšující 1, 5 ml. Kč do software, hardwaru a analýz, to je úlet jejího managementu. Argumenty o úsporách ze sledování, kolik kdo čeho předepisuje, či odebírá, nemohou obhajovat projekt IZIP.

Není pochyb o tom, že elektronizace je užitečná v mnoha směrech. Výstupy z elektronicky zaznamenaných dat mohou časem nabrat různé formy a různý směr, je možné nad daty dělat modely i z dat vyhodnocovat statistiky. Hodnota výstupů i statistik se samozřejmě odvíjí od hodnoty nasbíraných dat a od kvality sběru dat i dalších procesů i datových modelů, kterými tato data projdou.

Tento fakt ale nezakládá důvod k obhajobě projektu IZIP, i když do něj VZP nalila peníze, svěřené státem a řízené státním mechanismem jako povinné procentuální odvody z výdělků na péči o všechny pacienty podle jejich potřeb, tedy ne podle potřeb projektu elektronických zdravotních knížek.

Jestliže management VZP takovým způsobem dovolil odplout 1,5 mld. Kč na konta neznámé firmy a nadále pokračuje v udržování a dotažení projektu IZIP, jedná se o projekt ve prospěch několika vyvolených europoslanců, ředitele VZP a jejich úzké podnikatelské skupiny. Zároveň je vyvíjen nátlak na lékaře i pacienty ve smyslu vydírání jejich dat (pacientů i lékařů) a práce navíc (lékařů), z nichž si slibují sklidit užitek oni europoslanci, ředitel VZP a zřejmě jejich pár přátel z podnikatelské skupiny.

Výzva ČSSD přednesená opakovaně v tyto dny MUDr. Rathem k odvolávání několika konkrétních osob kvůli projektu IZIP, je jen zviditelňováním osobnosti MUDr. Ratha a strany oranžových šál.

Na místě by byl spíše požadavek urychleného vyšetření projektu, nalezení cílových kont a adresných osob, které na projektu chtějí vydělat, odmítnutí nátlaků na pacienty i lékaře stran podpory projektu IZIP, ale také nastavení opatření, která zamezí dalšímu financování tohoto projektu, dokud nebude vše kolem projektu IZIP transparentně podáno a přijato širokou veřejností pacientskou i lékařskou a také všemi zdravotními pojišťovnami.

Jestliže se prokáže jako opodstatněné tušení tunelu z konta VZP na konta osob, které pracovaly v neprospěch občanů a eráru ČR, ale ve prospěch svých kont, pak je třeba využít všech aktuálních zákonů k žalobám a odsouzením hospodářského deliktu a k vyhledání a navrácení peněz na zdravotní péči. Pojišťovně VZP by pak měly hasnout plány na pohlcení všech ostatních pojišťoven v ČR a měla by okamžitě skončit s činností jakožto zdravotní pojišťovna, tedy měla by přijít o licenci a projít si likvidací.

Europoslanci Cabrnocha a Ouzký převodem akcií do Švýcarska nejspíše kromě ukojení touhy po vlastních ziscích navíc otevřeli dveře možné arbitráži jakožto důsledku možného zastavení projektu. Proto je třeba prověřit, zda jejich krok převedení akcií byl lege artis.

Je možné, že vyvádění osobních dat o českých občanech, která promlouvají o zdraví národa, do zahraničí české právo nedovoluje. Je možné, že české právo nedovoluje vůbec takové soukromé podnikání s daty o pacientech, potažmo zdraví národa.

Nedovedu si představit, že by lékaři prodávali data o pacientech bez obav, že jim hrozí postih. Že si tohle dovolí dva europoslanci, to už si tedy představit dovedu. Ale nedovedu si představit, že by jim to mělo beztrestně projít.

Většina pacientů ani neumí domyslet, jak je možné jejich zdravotní data zneužít. Proto musejí důvěřovat lékařům, kteří dle svého uvážení do elektronických zdravotních knížek zaznamenali to nebo ono, pokud na spolupráci s tímto projektem dali. Pacienti taktéž musejí důvěřovat tomu, že zdravotní pojišťovny s jejich daty nakládají při nejmenším nikoliv v neprospěch pacientů, případně že s jejich daty neobchodují a neobohacují se na jejich sběru a vyhodnocování.

Co se týče zavádějících argumentací, že elektronické knížky zkvalitní lékařskou péči, tak to je stejně důvěryhodné prohlášení, jako na příklad tvrzení, že všichni zdravotníci ve jménu zlepšení zdravotní péče budou psát stejnými propiskami, nosit stejné boty a samozřejmě používat stejný SW a stejnou značku HW, ale i nasmlouvat si stejného mobilního operátora atp. Tomuhle by nikdo neuvěřil. Tak kdo se chce nechat nachytat na lži o prospěšnosti elektronických zdravotních knížek pro něho samého, ať již stojí v roli pacienta, nebo stojí v roli lékaře?

 

 

 

Autor: Jana Šimonová | středa 26.10.2011 15:55 | karma článku: 22,00 | přečteno: 798x