Hrdina
Mohl bych pouze napsat: Sláva věčná hrdinovi. Protože to on byl. Anebo nepsat nic.
Nebudu se zabývat nenávistnými komentáři těch, co to nechápou, ať už nechtějí, či nemohou, či jsou placeni, aby to neudělali. Přestože mne v negativním slovasmyslu inspirovali napsat tehle blog. Oni hrdinové nejsou.
Já taky nejsem hrdina. Jakkoli jsem ve válce byl, zbraň v ruce měl. Byla to válka občanská, krvavá a já tam hrál roli jednoho z těch, kdo ji měli deeskalovat co to šlo. Nebylo to lehké, i na zbraně zákonitě došlo, ale - povedlo se. Násilí, vraždění, znásilňování, drancování a ničení nakonec ustalo.
Přesto i proto jsem měl možnost v životě vidět tolik mrtvých a zraněných vojáků i civilistů, že bych to nikomu nepřál. A poznal jsem hrdiny. Vojáky, co za vlastní/národní věc v dobré vůli nasazovali své životy. Nevojáky, co před zdivočelými hordami nepřátel dokázali bránit vlastními těly své bližní. Dobrovolníky, kteří bez ohledu na strany konfliktu se snažili prosazovat lidskost a obyčejný soucit s trpícími. A zdravotníky. Na všech stranách zákopů.
Od té doby vím a uvědomuji si, že hrdinství existuje. A že hrdinstvím je leccos. I zabít jinou lidskou bytost může být ve válce - bohužel - hrdinstvím. Ovšem zachránit jiného člověka, jeho život, to je nejvyšší hrdinství. Už jen proto... zkuste si na chvíli představit šílenost bitvy... že zmáčknout spoušť či zapíchnout bodák do cizího těla je mnohem snazší (hrdinství), než zraněného odtáhnout desítky metrů daleko, mnohdy pod palbou, obvázat jej a předat doktorům.
Velký dík patří Taylorovi, hrdina to prostě byl. RIP
Jan Andrle
Názor
Svoboda slova je naše, nedáme si ji vzít. Zní ze všech stran spektra nejen politického, ale i občanstva. Od těch, kteří ji chtějí chránit, ale i těch, kdo ji chtějí zničit, myslím. (viz. V.Havel)
Jan Andrle
Stanice
Upozornění: Pointu blogu nejspíš pochopí jen znalec Liberce, konkrétně jeho MHD. A ten systém není jednoduchý, jde o dopravní podnik dvou měst, kromě nás i Jablonce nad Nisou.
Jan Andrle
Ajznbón (XXIII - Dobrý skutek)
Už jsem to tady jednou, myslím, psal. Aspoň jeden denně je dobrý pro hygienu vlastní psychiky. Budete se cítit líp.
Jan Andrle
52 : 18
Zní to při pohledu na mé já dnes neuvěřitelně, ale i Honzík kdysi sportoval. A byl dokonce členem klubů. Například házené Slavoj Suchdol. Ovšem největší slávy jsem dosáhl v týmu košíkové (dnes basketbalu) v Sokole Sedlec.
Jan Andrle
Volby
Není to jistě otázka života a smrti, ale důležité to je, ne že ne. Před nimi, během nich a po nich určite taky. A tak tedy jak jsme je prožívali.
| Další články autora |
Kolik toho víte o vesmíru?
Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...
Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!
Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...
V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava
V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...
Tichý zabiják neodpočívá ani v létě. Horko umí zamávat se zdravím, pozor na tlak
Léto je období, kdy máme konečně pocit, že se život zpomalil. Dny jsou delší, kalendář méně...
Tesco může v Česku změnit majitele. Ve hře je i polská Biedronka, ta ale míří jinam
Britští vlastníci Tesca zvažují prodej svých aktivit ve střední Evropě. Pokud by k němu skutečně...
Klicperovo divadlo v H. Králové zahájí sezonu festivalem Čekání na Václava
Královéhradecké Klicperovo divadlo zahájí novou sezonu tradičním měsíčním festivalem Čekání na...
Hygienici na jihu Moravy dosud zkontrolovali 84 letních táborů, dali dvě pokuty
Jihomoravští hygienici od začátku prázdnin do poloviny srpna zkontrolovali 84 dětských letních...
D7 u Loun stála kvůli muži stojícímu na mostě nad dálnicí, už je v péči záchranářů
Policie dnes kolem poledne na několik desítek minut zastavila v obou směrech provoz na D7 u Loun....
Olomouc čeká festival vojenských hudeb, ukáže i novou choreografii čestné stráže
Do centra Olomouce zamíří na konci srpna vojenské hudební orchestry nejen z Česka, ale i z...

Objevily jsme parádní herní kufříky, které naše děti zatím nepustily z ruky
Léto a prázdniny jsou v plném proudu, což pro nás maminky znamená jediné – vymyslet atraktivní program pro děti a přežít dlouhé cesty autem nebo...



















