Soukromníci ve vesmíru

V minulém týdnu, ve čtvrtek 6. prosince, oznámila americká soukromá společnost Golden Spike Company, že má v plánu zajišťovat po roce 2020 lety na Měsíc. Cena jednoho letu bude 1,5 miliardy dolarů, tj. jedna letenka přijde na 750 tisíc dolarů.

Astronaut na MěsíciNASA

Zajímavé je, že společnost Golden Spike Company založili půl rokem (v květnu 2012 během konference na Havaji) inženýři a specialisté na kosmickou techniku, kteří dříve působili v NASA a mají tedy přehled o soudobém stavu kosmické techniky. Oznámení přišlo po několika týdnech neoficiálních informací o podobné aktivitě kolujících po internetu. Společnost v souvislosti s oznámením neuvedla žádné investory, kteří se na financování vývoje techniky pro let na Měsíc budou podílet. Jisté však je, že do podniku je zapojen milionář a dřívější prezidentský kandidát Newt Gingrich. Společnost předpokládá, že před zahájením provozu bude potřebovat investici ve výši 7 až 8 miliard dolarů.

Na tiskové konferenci zástupci společnosti uvedli, že jejich zákazníky nebudou soukromé osoby, ale spíše státy nebo velké organizace. Golden Spike chce postupovat stejným způsobem jako Sovětský svaz v osmdesátých a devadesátých letech, kdy si cizí vlády zaplatili cesty svých kosmonautů na orbitální stanice Saljut a Mir. Golden Spike předpokládá, že v průběhu desíti let vypraví 15 až 20 expedic.

Alan Stern, spoluzakladatel společnosti a předseda představenstva, řekl, že let na Měsíc bude zajišťován pro dvě osoby a dále uvedl, že Golden Spike už vedla jednání s několika zeměmi "jak na východ, tak na západ od nás". V rozhovoru pro novináře naznačil, že jedním ze zájemců by mohla být i Čína, ale v pozdějších vyjádřeních se objevilo, že díky embargu na vývoz pokročilé techniky do Číny, nebudou Číňanům letenky prodávány. Golden Spike nicméně předpokládá, že do měsíčního klubu se postupně zapojí řada zemí světa.

Golden Spike uvádí, že náklady na lety k Měsíci se mohou snížit díky použití stávajících raket, nebo raket jejichž vývoj se dokončuje. Zde mají zřejmě na mysli rakety Falcon společnosti SpaceX, nebo kolmo startující a přistávající aparát společnosti Masten Space Systems, či Paragon Space Development Corporation, která zhotovuje skafandry a systémy pro podporu životních funkcí.

K aktivitě společnosti Golden Spike řekl John Pike, ředitel GlobalSecurity.org, který posledních 20 let pracoval ve Federation of American Scientists, že Stern a jeho společnost nebude mít dostatek financí pro svůj rozpočet. Podle Pikea vývoj techniky (rakety, kosmická loď, přistávací modul, skafandry) pro projekt Apollo v šedesátých letech stál 18 miliard dolarů (v dnešních cenách) a není pravděpodobné, že by společnost dokázala vyvinout techniku za cenu o jeden řád nižší. A další potíž je s nosnou raketou. V šedesátých letech se stavěla raketa Saturn 5, která byla jediná, jež byla schopná vynést k Měsíci dostatečně hmotný objekt potřebný pro zajištění přistání na Měsíci a pro cestu zpět na Zemi. Taková raketa dnes není k dispozici - ať už "soukromá" nebo "státní". Pike se domnívá, že Golden Spike by byla schopná zajistil lety po oběžné dráze, ale ne na Měsíc.

Na námitky o nedostatečné nosnosti dnešních raket Golden Spike uvádí, že v jejich případě budou pro jeden let potřebné čtyři nosné rakety. První dvě vynesou na oběžnou dráhu kolem Měsíce přistávací modul a další dvě ponesou kosmickou loď s posádkou a raketu pro zpáteční let. Golden Spike sice neuvedlo konkrétní raketu, ale pro podobný model letu by stačily rakety třídy Falcon Heavy společnosti SpaceX; tyto rakety ovšem ještě neletěly.

Podle některých pozorovatelů je oznámení letů k Měsíci podobné dřívějším prohlášením firmy Planetary Resources, která hodlá těžit platinu a další vzácné kovy z blízkozemních asteroidů. U obou společností je ale sporné, zda se jejich úsilí obrátí v zisk a neskončí velkým krachem.

S použitím materiálů z:
http://goldenspikecompany.com/
http://www.wired.com/wiredscience/2012/12/golden-spike-announcement/

Autor: Jan Sedláček | pondělí 10.12.2012 6:00 | karma článku: 9,47 | přečteno: 611x