Pilotované kosmické stanice - Mir, rok 1988

Nový rok 1988 přivítala posádka Miru Vladimir Titov a Musa Manarov, kteří prožili na stanici jako základní expedice celý rok. V lodi Sojuz TM-4 startovali z Bajkonuru 21. prosince 1987 a na zem se vrátili 21. prosince 1988, po téměř 366 dnech pobytu na Miru.

V lodi Sojuz TM-4 s nimi startoval ještě Anatolij Levčenko, ale ten se po téměř osmidenním pobytu v kosmu vracel v Sojuzu TM-3 společně se členy předcházející základní posádky Jurijem Romaněnkem a Aleksandrem Alexandrovem.

V průběhu roku pokračovaly lety mezinárodních návštěvnických posádek, které létaly ke stanici v intervalech odpovídajících záruční době transportních lodí. Mezinárodní posádka tak byly "využívány" k dopravě čerstvých lodí pro základní posádku. Vedlejším efektem ovšem byl i fakt, že každá země, která své kosmonauty na Mir vysílala, uhradila část nákladů na let (a výcvik posádek). Výjimkou byl let bulharského kosmonauta, který kompenzoval neúspěšný sovětsko-bulharský let na stanici Saljut.

Právě bulharský kosmonaut byl v první návštěvnické posádce, která odletěla k Miru 7. června 1988 v lodi Sojuz TM-5. Velitelem letu byl Anatolij Solovjov, palubním inženýrem byl Viktor Savinych a funkci kosmonauta-výzkumníka zastával Alexandr Alexandrov, pilot bulharského vojenského letectva.
V náhradní posádce byli Vladimir Ljachov, Aleksandr Serebrov a bulharský pilot Krasimir Stojanov. Sovětsko-bulharská posádka pobyla na Miru sedm dní a 17. června 1988 se ve "staré" lodi Sojuz TM-4 vrátili na zem.

Od letu další návštěvnické posádky přestaly být posádky zaměňovány jako celkem a začaly se provádět přesuny kosmonautů mezi jednotlivými posádkami. Dne 29. srpna odstartovala z Bajkonuru kosmická loď Sojuz TM-6 s velitelem Vladimirem Ljachovem, kosmonautem-výzkumníkem Abdul Ahad Mómand, příslušník letectva Afghánistánu, a třetím členem byl lékař Valerij Poljakov. Náhradní posádku tvořili Anatolij Berezovoj, Mohammad Daurán Ghalám Masúm (Afghánistán) a German Arzamazov. Lékař Valerij Poljakov se zařadil do třetí základní posádky a zůstal na stanici Mir, Ljachov s Mómandem se v lodi Sojuz TM-5 vrátili 7. září 1988 po osmi dnech a dvaceti hodinách pobytu v kosmu na zem.

Čtvrtá základní posádka - Aleksandr Volkov a Sergej Krikaljov - ke stanici odletěla v lodi Sojuz TM-7 koncem listopadu 1988. Společně s nimi byl na palubě první francouzský kosmonaut Jean-Loup Chretién, který "tvořil" návštěvnickou posádku; náhradníkem mu byl Michel Tognini, který se do kosmu také později dostal. V době od 28. listopadu do 21. prosince 1988 pracovalo na Miru šest kosmonautů.

21. prosince 1988 se v lodi Sojuz TM-6 vrátili na zem dva ze tří členů třetí základní posádky (Valerij Poljakov zůstal na stanici a stal se členem čtvrté základní posádky) a francouzský kosmonaut Chrétien.

V průběhu roku 1988 se na stanici Mir uskutečnilo asi 2550 experimentů, které byly připraveny nejen v Sovětském svazu, ale značný podíl na nich měly i státy zapojené do programu Interkosmos a země, jejichž kosmonauti byli zařazeni do mezinárodních posádek. Velká část výzkumů byla věnována medicínským problémům a přispěla k tomu zejména účast lékaře Poljakova v základní posádce. Další velkou skupinou experimentů byly materiálové pokusy, zaměřené na růst krystalů v podmínkách mikrogravitace a na přípravu polovodičových materiálů, které svou kvalitou převyšují materiály připravené v pozemských podmínkách. Nelze pominout ani pozorování Země, které se zaměřilo na snímkování zemského povrchu (uvádí se, že během celé doby činnosti stanice Mir bylo ofotografováno 125 miliónů km2 povrchu), sledování oceánů a výzkum atmosféry, a astronomická pozorování.

Čtvrtá základní posádka pracovala na stanici do 27. dubna 1989 a pak se trojice Volkov, Krikaljov a Poljakov vrátila na zem, aniž byla vystřídána novou posádkou. Zavinilo to zpoždění výroby nových modulů, a proto stanice Mir na více jak čtyři měsíce osiřela. Nová posádka stanici Mir znovu osídlila od září 1989.

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] K. Pacner, A. Vítek: Půlstoletí kosmonautiky, Epocha, Praha 2008
[2] T. Přibyl: Příběh stanice Mir, Brno 2001
[3] http://www.lib.cas.CZ/space.40/

-----
Příště: Apollo 13 - úspěšný neúspěch; plánované zveřejnění: 9.4.2012.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Sedláček | sobota 7.4.2012 6:00 | karma článku: 11,03 | přečteno: 876x