Pilotované kosmické stanice - mezinárodní posádky

Sovětská orbitální stanice Saljut 6, která byla vybavena dvěma stykovacími uzly, umožnila, aby se na její palubu kromě základní posádky podívaly i tzv. "návštěvnické posádky" (экспедиции посещения).

Vladimír Remek

A v rámci programu Interkosmos, do kterého byly zapojeny všechny tehdejší státy socialistického tábora, bylo rozhodnuto, že členy těchto posádek budou kosmonauti ze socialistických zemí. Vedle vědeckých cílů se tak plnil i politický cíl: ukázka převahy těchto zemí nad Západem.

Na začátku roku 1977 bylo sovětskými plánovači stanoveno, že na orbitální kosmickou stanici Saljut 6 budou vyslány dvě základní dlouhodobé expedice a čtyři návštěvnické, z nichž první bude ryze sovětská, a další tři budou mezinárodní. Vzhledem k předchozím aktivitám v rámci programu Interkosmos bylo rozhodnuto, že v prvních posádkách budou kosmonauti Československa, Polska a Německé demokratické republiky. Současně byly sestaveny posádky, které zahájily výcvik.
Do dlouhodobých základních posádek byli určeni: V. Kovaljonok s V. Rjuminem, J. Romaněnko s A. Ivančenkovem, V. Ljachov s G. Grečkem a L. Popov s V. Andrejevem. Z těchto čtyř posádek byly dvě hlavní a dvě záložní. Současně byla určena i první návštěvnická posádka ve složení V. Džanibekov a P. Kolodin a jejich zálohu tvořili V. Lazarev a O. Makarov.

V létě 1977 bylo zformováno šest mezinárodních posádek se zařazením kandidátů z ČSSR, Polska a NDR. Nastalo vyjednávání, která země bude mít čest být první, a spory byly poměrně dlouhé a vzrušené. Jednota nepanovala ani na sovětské straně, ale nakonec byl přijat výsledek, že jako první poletí československý kosmonaut, poté polský a jako třetí východoněmecký. Nemalou roli hrál i fakt, že Československo se účastnilo nejen všech projektů programu Interkosmos, ale podílelo se i na několika projektech sovětských.

9. října 1977 odstartovala transportní loď Sojuz 25 s kosmonauty V. Kovajonkem a V. Rjuminem, ale vinou chybné činnosti posádky se nepodařilo spojení se stanicí Saljut 6 a kosmická loď se po po dvoudenním letu vrátila zpět na zem. V důsledku toho byly ještě v říjnu "přeobsazeny" základní posádky tak, aby v každé z nich byl alespoň jeden kosmonaut se zkušeností z předchozího kosmického letu. Bylo vytvořeno pět dvojic základních posádek: Romaněnko - Grečko, Kovaljonok - Ivančenkov, Ljachov - Rjumin, Popov - Lebeděv a Zudov - Andrejev. Mezinárodních posádek se změna nedotkla, neboť už při jejich sestavování byl velitelem každé z nich určen sovětský kosmonaut s letovými zkušenostmi.

V prosinci 1977 odstartovala ke stanici Saljut 6 kosmická loď Sojuz 26 s kosmonauty J. Romaněnkem a G. Grečkem (záložní posádku tvořili Kovaljonok s Ivančenkovem). Po úspěšném spojení se stanicí do ní přestoupili a zahájili dlouhodobou expedici. V lednu se ke stanici Saljut 6 vydala první návštěvnická posádka tvořená sovětskými kosmonauty Džanibekovem a Makarovem.
Po jejich návratu bylo na začátku února 1978 potvrzeno složení první mezinárodní návštěvnické expedice. V hlavní posádce byli A. Gubarev a V. Remek, záložní tvořili N. Rukavišnikov a O. Pelčák. Termín letu byl stanoven na březen a délka letu sedm dní.

3. března 1978 odstartovala z kosmodromu Bajkonur kosmická loď Sojuz 28, která dopravila na stanici Saljut 6 první mezinárodní posádku. Československý kosmonaut Vladimír Remek se tak stal prvním kosmonautem z jiné země než SSSR nebo USA (a 87. kosmonautem celkově). Mezinárodní posádka pracovala na stanici do 10. března a poté se návštěvnická posádka vrátila zpět na zem. Krátce po ní ukončila pobyt na stanici i hlavní posádka a 16. března se také vrátila na zem.

V první polovině roku 1978 přijeli do Sovětského svazu kandidáti na kosmický let z dalších pěti socialistických zemí zúčastněných v programu Interkosmos. A v téže době bylo přijato vedením programu mezinárodních letů zajímavé rozhodnutí, že totiž další "interkosmonauti" odstartují v pořadí zemí podle ruské abecedy. Toto rozhodnutí se ovšem netýkalo posádek z Polska a NDR, která již byly připraveny ke svému letu.

V polovině června 1978 obydlela stanici Saljut 6 druhá základní posádka ve složení V. Kovaljonok, A. Ivančenkov. A už 28. června k nim dorazila návštěvnická posádka, kterou tvořili sovětský velitel P. Klimuk a polský kosmonaut-výzkumník M. Hermaszewski. Záložní posádka byla ve složení V. Kubasov a Z. Jankowski. Sovětsko-polský let trval sedm dní a kosmická loď Sojuz 30 s kosmonauty se úspěšně vrátila na zem.
Třetí mezinárodní posádka odstartovala k Saljutu 6 v kosmické lodi Sojuz 31 na konci srpna 1978 a do kosmu odletěli V. Bykovskij a S. Jähn; v záložní posádce byli V. Gorbatko a E. Köllner.

Na začátku roku 1979 vstoupil do organizace Interkosmos Vietnam a poslal své kandidáty na kosmický let do Moskvy. Díky dříve přijaté zásadě abecedního pořádku zemí ihned přeskočil tři jiné země, jejichž kandidáti již rok trénovali ve výcvikovém středisku. (Písmeno "v" v ruské abecedě je na třetím místě v pořadí.)

V dubnu 1979 odstartoval Sojuz 33 s kosmonauty N. Rukavišnikovem a bulharským G. Ivanovem. 11. dubna při přibližování k orbitální stanici ale došlo k poruše hlavního motoru lodi a spojení se stanicí muselo být odvoláno. Havarijní situaci se podařilo vyřešit a kosmická loď se s oběma kosmonauty vrátila na zemi. Vzhledem k mimořádné události během letu byl let následující návštěvnické posádka zrušen a kosmická loď Sojuz 34 odletěla ke stanici Saljut 6 v bezpilotním režimu. Náhradním bulharským kosmonautem byl A. Alexandrov, který se, jako jediný z náhradníků interkosmonautů, podíval do kosmu. V červnu 1988 na Sojuzu TM-5 navštívil stanici Mir.
K bulharskému kosmonautovi jedna perlička: jeho původní rodné příjmení bylo Kakalov a teprve krátce před kosmickým letem mu byla schválena změna příjmení s odůvodněním, že v některých slovanských jazycích má jeho příjmení pejorativní význam.

Mezinárodní posádky pokračovaly v misích ke stanici Saljut 6 i v roce 1980. Jako první se k ní vydali 27. května kosmonauti V. Kubasov a B. Farkas; záložní posádku tvořili V. Džanibekov a B. Magyari. Kubasov s Farkasem startovali v lodi Sojuz 36 a po sedmidenním letu se vraceli na lodi Sojuz 35, s níž ke stanici přiletěla čtvrtá základní posádka L. Popov a V. Rjumin.

V červenci 1980 byl členem mezinárodní posádky vietnamský pilot Phan Tuan, který se kosmického letu zúčastnil již po šestnáctiměsíčním výcviku - do oddílu interkosmonautů byl zařazen v dubnu 1979. Velitelem tohoto letu (na lodi Sojuz 36) byl zkušený sovětský kosmonaut V. Gorbatko, pro něhož to byl již třetí let do kosmu. Záložní posádku tvořili V. Bykovskij a Bui Thanh Liem (ten krátce po skončení kosmonautického výcviku, 1. září 1981, zahynul při havárii stíhačky MiG-21).

Dalším v pořadí interkosmonautů byl zástupce Kuby. Na lodi Sojuz 38 odstartovali 18. září 1980 J. Romaněnko a kubánský pilot A. Tamayo Mendez ke svému téměř osmidennímu letu. Záložní sovětsko-kubánskou posádku tvořili J. Chrunov a J. A. Lopez Falcon.

Další mezinárodní posádky na Saljutu 6 spolupracovaly s pátou základní posádkou složenou z kosmonautů V. Kovaljonoka a V. Savinycha, kteří na stanici pracovali od 13. března 1981. Už 23. března se ke stanici připojila kosmická loď Sojuz 39 s V. Džanibekovem a mongolským kosmonautem D. Gurragčá. Záložníkem Gurragči byl M. Ganzorin, který byl absolventem Kyjevského polytechnického institutu (obor tepelná energetika) a před zařazením do týmu kosmonautů pracoval v Institutu fyziky a techniky Mongolské armády - byl tak jediným členem týmu interkosmonautů, který nebyl vojenským pilotem. Po týdenním společném letu na stanici Saljut 6 se návštěvnická posádka vrátila na zem.

Necelé dva měsíce poté odstartovala poslední mezinárodní posádka z úvodní etapy programu Interkosmos. Na lodi Sojuz 40 se ke stanici vydali L. Popov a první rumunský kosmonaut D. Prunariu (záložníkem byl D. Dediu). Rumunský kosmonaut byl ve výcvikovém středisku od března 1978 a na svůj let tak musel čekat více než tři roky.

Krátce po skončení sovětsko-rumunského letu se na zemi vrátila i základní posádka ze Saljutu 6 a orbitální stanice osiřela. V červenci 1982 byla nevedena k řízenému zániku nad Tichým oceánem (zanikla po 1764 dnech letu). V té době už na oběžné dráze pracovala další sovětská orbitální stanice Saljut 7 a ve výcvikovém středisku se připravovali kosmonauti dalších zemí ke svým kosmickým letům.

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] P. Elsztein: Polska w Kosmosie, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1978
[2] M. Codr: Sto hvězdných kapitánů, Práce, Praha 1982
[3] P. Lála, A. Vítek: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá fronta, Praha 1982
[4] K. Pacner, A. Vítek: Půlstoletí kosmonautiky, Epocha, Praha 2008
[5] http://www.lib.cas.cz/space.40/[6] http://ruscosmos.narod.ru/KA/glavnaia/SALUT/okssalut.htm

-----
Příště: Nacistický raketový program; plánované zveřejnění: 23.1.2012.

Autor: Jan Sedláček | sobota 21.1.2012 6:01 | karma článku: 9,69 | přečteno: 924x

Další články autora

Jan Sedláček

NOAA zabránila SpaceX vysílat z oběžné dráhy

Agentura NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) zabránila přímému přenosu z druhého stupně nosné rakety Falcon 9, který v pátek 30. března vynášel na oběžnou dráhu deset družic Iridium-NEXT.

31.3.2018 v 8:01 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1174x | Diskuse | Věda

Jan Sedláček

Nárůst extrémních meteorologických jevů

Nedávno zveřejněná aktualizace studie evropské organizace EASAC o změnách klimatu z roku 2013 obsahuje upozornění na nebezpečné trendy množství extrémních meteorologických jevů v Evropě.

23.3.2018 v 8:18 | Karma: 13,12 | Přečteno: 774x | Diskuse | Věda

Jan Sedláček

Vzniknou Kosmické síly Spojených států?

V polovině března vyhlásil v San Diegu americký prezident Donald Trump, že by Spojené státy měly vytvořit novou vojenskou službu - Space Force (Kosmické síly).

21.3.2018 v 7:31 | Karma: 12,01 | Přečteno: 528x | Diskuse | Věda

Jan Sedláček

Satelitní navigace potřebuje alternativu

V minulých dnech proběhla sdělovacími prostředky zpráva, že vojenské kruhy v USA jsou znepokojeny závislostí armádních složek na satelitních technologiích.

17.3.2018 v 7:14 | Karma: 13,68 | Přečteno: 491x | Diskuse | Věda

Jan Sedláček

Ostrý test ruské raketové střely

Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém oznamuje úspěšný test leteckého a raketového systému Kinžal.

13.3.2018 v 7:58 | Karma: 17,46 | Přečteno: 707x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

6. června 2025  16:50,  aktualizováno  17:10

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...

Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci

6. června 2025  10:46

Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...

Írán v odvetě odpálil na Izrael stovku raket, po celé zemi zněly sirény

13. června 2025  18:19,  aktualizováno  14.6

Sledujeme online Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi 150 raket, uvedla izraelská média s odkazem na armádu. Po...

Zelenina na stánku, prodavač nikde. Lidé zaplatí sami, nebojí se farmářka

14. června 2025

Mladá farmářka Hana Sahulová Součková se rozhodla k ojedinělému kroku. Svou zeleninu a bylinky z...

„Chtěla jsi bydlet, tak bydlíš ve vile.“ Jak žije aktér bitcoinové kauzy Jiřikovský

14. června 2025

Premium Tomáš Jiřikovský, odsouzený provozovatel darknetového tržiště, nakupoval přes příbuzné luxusní auta...

Vstávat! Právě začala válka s Íránem. Jak se v Izraeli připravují na odvetu

14. června 2025

Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Ticho noci přerušily sirény a výzvy k úkrytu. Izrael spustil útok na íránský jaderný program,...

Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický
Dětský opalovací krém v tyčince? Přírodní, šetrný a super praktický

Když se děti chystají na sluníčko, potřebují víc než jen kšiltovku a dostatek vody. Kvalitní opalovací krém je zkrátka základ. Hledali jsme takový,...

  • Počet článků 556
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1050x
Důchodce z České Třebové, jehož dlouholetým koníčkem je kosmonautika a zejména její historie a historie souvisejících oborů (raketová technika, astronomie, astrobiologie). Ale sleduje i dění současné kosmonautiky - viz http://novinkykosmonautiky.blogspot.com/
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.