Kosmonautika - proč?

V roce 2011 vzpomeneme 50. výročí letu prvního kosmonauta do vesmíru. Setkal jsem se s názorem: "K čemu je nám to dobré?", což mi připomělo výrok rakouského, potažmo českého, vzdělance 19. století Josefa Jana Litrowa "...k čemu je dobrá cesta na Měsíc. Doposáváde jsme bez toho spokojeně žili..."

Ve svém blogu bych se chtěl věnovat povídání o kosmonautice - od fantazií (člověk již od pradávna toužil po letu k nebesům) přes vývojové peripetie (jednou jsi dole, jednou nahoře) až k praktickému využívání jejích výsledků. Přestože si to ani neuvědomujeme s kosmonautikou se v běžném životě setkáváme na každém kroku. Při cestách autem nebo při turistice využíváme sítě navigačních družic, meteorologické družice přispívají k přesnějším předpovědím počasí a telekomunikační družice umožňují spojení mezi lidmi po celém světě.
Další široce využívanou oblastí je televizní vysílání; jen málokterý dům v našem okolí není vybaven anténou pro satelitní příjem a přímé přenosy z událostí po celém světě jsou dnes již samozřejmostí.
Podívejme se do našich domácností: suchý zip, který původně sloužil kosmonautům k přichycování předmětů v beztížném stavu (dnes na Mezinárodní kosmické stanici spatříme spíš lepicí pásky) se stal běžnou součástí našeho oblečení a díky kosmonautice se teflon dostal z laboratoří na nádobí a žehličky.
V péči o dlouhodobě nemocné a při jejich rahebilitaci se uplatnily pozantky získané sledováním zdravotního stavu při a po dlouhodobých kosmických letech. A systém monitorování základních životních funkcí vyvinutý pro astronauty v rámci amerického programu Apollo se dnes používá na jednotkách intenzivní péče.
Ve výrobě protéz končetin se v dnešní době využívá izolační pěna původně vyvinutá pro raketoplán.
Ze solárních článků, které byly nejdříve využívány na kosmických objektech, se v dnešní době získává "čistá" energie na Zemi (až nám to přináší potíže...).
V neposlední řadě se musím zmínit také o dálkovém průzkumu Země - sledování stavu životního prostředí, snímkování pro topografické a jiné účely, ale také pro potřeby získávání zpravodajských informací.
Kosmonautika je dnes oborem, který v sobě soustřeďuje a využívá poznatky z mnoha dalších věd. Zejména se jedná o astronomii, fyziku, chemii, techniku, biologii a řadu dalších oblastí lidské činnosti, včetně literatury. Jen pro připomenutí: řadu osobností kosmonautiky a raketové techniky na přelomu 19. a 20. století přivedla k zájmu o kosmonautiku právě četba románu Julese Verna "Ze Země na Měsíc". A tak, přestože první umělé těleso překonalo zemskou přitažlivost teprve v říjnu 1957 a kosmonautika vstoupila do fáze skutečného pronikání do vesmíru, má tento obor bohatou historii.
V následujících článcích se tedy budu věnovat historii kosmonautiky. Hlavní linií, jíž se hodlám držet, je historie raketové techniky, ale pokusím se neopominout nejdůležitější události z astronomie, fyziky a pozornost budu věnována také dalším, pro pronikání člověka do vesmíru, rozhodujícím okamžikům.

Autor: Jan Sedláček | středa 1.12.2010 20:17 | karma článku: 13,75 | přečteno: 1894x