Kolik stojí asteroid

V lednu loňského roku oznámila americká společnost Deep Space Industries (DSI), že vyhodnocuje plány na těžbu nerostů z planetky, která proletí v blízkosti Země. Pro svoje hrubé výpočty použila DSI planetku 2012 DA14 a vyšlo jí, že hodnota asteroidu bude v řádu desítek až stovky miliard dolarů.

Podle těchto výpočtů tvoří pět procent hmotnosti planetky využitelná voda (ovšem odhadovaná hmotnost planetky se pohybuje v širokém rozmezí: od 16 tisíc až k jednomu miliónu tun). Získaná voda by mohla být rozložena na kyslík a vodík a tyto komodity by mohly být prodány jako raketové palivo. DSI odhadla, že zisk z "vytěžené", resp. upravené vody by mohl představovat asi 65 miliard dolarů.

Další významnou část hmotnosti planetky tvoří kovy, a to zejména železo a nikl. DSI ve výpočtech uvažovala, že lehce dostupné kovy by mohly tvořit kolem deseti procent celkové hmotnosti planetky. Kovová surovina má být zpracována do formy prášku, který by byl použit na "výrobu" dalších těžebních a zpracovatelských strojů pomocí 3D tiskáren. Tímto postupem se sníží náklady na dopravu strojů ze Země k planetce.

Zpracované kovy by mohly být následně dopravovány na Zemi nebo na kosmické stanice. Navíc nepatrná gravitace by mohla být využívána pro výrobu některých výrobků nebo nových slitin, jejichž produkce na Zemi se setkává s obtížemi. DSI odhadovala, že z těžby kovů by mohl být příjem kolem 130 miliard dolarů.

DSI předpokládá, že na některých planetkách by mohly být i snadno dostupné zásoby drahých a vzácných kovů. Ve svých kalkulacích s těmito položkami nepočítá a uvádí, že v případě větších zásob těchto komodit by na Zemi výrazně poklesla jejich cena.

V případě planetky 2012 DA14 tak můžeme uvažovat o hodnotě minimálně 195 miliard za využitelný materiál.

Společnost DSI pro své záměry předpokládá, že k vybrané planetce nejprve vyšle flotilu 25 kg těžkých sond, které provedou základní výzkum a následovat ji budou následovat větší aparáty Dragonfly, jež budou po delší dobu pracovat na povrchu planetky a po skončení mise odletí k Zemi s nákladem získaných vzorků. Palivo na zpáteční cestu by si přitom sonda vyrobila z místních materiálů.

DSI předpokládá, že těžba surovin z planetek je reálná v horizontu jednoho desetiletí s tím, že první malé průzkumné sondy by mohly startovat už v roce 2015.

Autor: Jan Sedláček | pátek 18.10.2013 20:54 | karma článku: 10,10 | přečteno: 387x