Hledání mimozemských civilizací

Moderní pátrání po mimozemském inteligentním probíhá už více než 50 let a stále nevede k přesvědčivému výsledku.

Pro hledání mimozemských civilizaci se používá zkratka SETI podle anglického Search for Extraterrestrial Intelligence. První návrh na hledání projevů mimozemských civilizací pomocí radioteleskopů předložili Giuseppe Cocconi a Philip Morrison v časopisu Nature. Pomocí jednoduchých výpočtů prokázali, že současnými radioteleskopy jsme schopni zachytit vysílání jiné civilizace na mezihvězdnou vzdálenost.

O rok později se americký radioastronom Frank Drake rozhodl zahájit praktické pokusy s vyhledáváním mimozemského vysílání. Své pokusy prováděl na Green Bank Radio Observatory v Západní Virginii. Drake byl také hlavním iniciátorem prvních setkání stejně zaměřených odborníků a z jejich workshopů vyplynula tzv. "Drakeho rovnice", která se snažila stanovit počet civilizací ve vesmíru schopných zajistit rádiové vysílání. Drakeho rovnice ale měla mnoho neznámých a rozptyl odhadovaného počtu civilizací byl obrovský - od řádu jednotek do řádu miliónů civilizací. Výsledkem pak byl závěr, že civilizace se mohou vyskytovat docela blízko, nebo mohou být tak vdálené, že kontakt s nimi má téměř nulovou šanci.

Jinou součástí programu SETI bylo hledání odpovědí na vývoj civilizace. Rozhodujícím faktem je přitom skutečnost, zda civilizace překoná uzlový bod, kdy musí rozhodnout, jaký se nastolí vztah mezi domovskou planetou a civilizačními technologiemi. Zdá se, že i naše Země se nyní ocitla v takovém uzlovém bodu - nedávné informace prokazují, že na oteplování planety má značný podíl lidstvo.

Přestože se tedy problematikou SETI za posledních padesát let zabývalo mnoho světových observatoří, nevedla jejich pozorování k žádnému výsledku. Do dnešního dne nezachytil žádný tým pátrají po signálech mimořádné signály a všechna "podezřelá vysílání" byla vysvětlena přirozeným původem. A je potřeba zdůraznit, že hledání neprobíhalo na jediné frakvenci jak na počátku 60. let minulého století, ale současně se sleduje až milióny kanálů a do jejich vyhodnocování se zapojili i amatéři poskytnutím kapacity svých počítačů pro vyhodnocení zachycených signálů.

Je civilizace na Zemi (záměrně nehovořím o rozumném životě) jediná v této části vesmíru? Podle výsledků programu SETI je to pravděpodobné vysvětlení a nezbývá než doufat, že zjistíme mimozemský život, alespoň v mikroskopických rozměrech, na některém z těles v naší Sluneční soustavě. Horkými favority jsou planeta Mars a ledem pokryté Jupiterovy měsíce.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Sedláček | sobota 28.9.2013 21:36 | karma článku: 9,09 | přečteno: 583x