Čínský navigační systém Beidou

V neděli 29. dubna vypustila Čína ze základny Xichang na oběžnou dráhu dvě družice svého národního navigačního družicového systému Beidou. Obě družice byly postaveny na platformě DFH-3B.

Vedle amerického navigačního systému GPS (Global Positioning System; na Moravě se překládá jako "Gde Proboha Su?") provozovaného ministerstvem obrany USA, ruského GLONASS (GLObalnaja NAvigacionnaja Sputnikova Sistěma) a rodícího se evropského systému Galileo se tak čínský navigační systém stává čtvrtým celosvětovým navigačním systémem. Lépe řečeno třetím, protože je už výrazně dále než zatím nefunkční evropský Galileo, do kterého mimochodem Čína přislíbila investovat nemalé prostředky.

Pojmenování navigačního systému Beidou je podle čínského pojmenování souhvězdí odpovídající evropskému souhvězdí Malé medvědice (Malý vůz). Beidou znamená "severní dou" a dou je nádoba používaná ve staré Číně na uchovávání rýže. A toto souhvězdí bylo vybráno proto, že obsahuje nejjasnější hvězdu severní oblohy - Polárku, s jejíž pomocí se v dávné historii orientovali čínští námořnici a řídili podle ní své lodě.

Čína začala budovat svůj nezávislý satelitní navigační systém druhé generace Compass Navigation Satellite System (CNSS) na základě rozhodnutí čínské vlády z roku 2004. V zadání bylo určeno, že systém bude poskytovat kontinuální služby určení polohy v prostoru a bude měřit rychlost pozemní stanice. Systém byl určen zpočátku jen pro uživatele v Číně a nejbližším okolí, zhruba 120 stupňů zeměpisné šířky. Tuto oblast obsluhuje pět družic typu Compass-G, pět družic typu Compass-IGSO a čtyři družice typu Compass-M. Později bylo rozhodnuto rozšířit systém na celosvětový.

V letech 2000 až 2003 byly vypuštěna první tři družice Beidou-1A, Beidou-1B a Beidou-1C, které ze stacionární dráhy poskytovaly služby jen na čínském území. Družice byly zakotveny nad 80° v.d., 110,5° v.d. a 140° v.d. a všechny tři byly součástí ověřovacího navigačního systému Beidou-1. Družice označené Beidou-1B a -1C se později začlenily i do systému Beidou-2 (satelit Beidou-1A byl v roce 2007, kdy se rozbíhal systém Beidou-2 již mimo provoz).

První družice Compass-M systému Beidou-2 byla vypuštěna v dubnu 2007 a byla umístěna na dráhu ve výšce kolem 21.500 km. Konečného stavu, kdy bude na drahách kolem Země 35 funkčních družic, má být dosaženo v roce 2020. Z toho bude 27 družic typu Compass-M na drahách ve výšce asi 21.500 km, pět družic Compass-G bude na stacionární dráze nad rovníkem a tři družice Compass-IGSO bude na stacionární dráze se sklonem dráhy 55°. Poslední tři družice budou mít dráhu ve tvaru osmičky se středem nad rovníkem (plánované body 67,6°, 187,6° a 307,6°) a vrcholy oblouků budou nad 55° severní a 55° jižní zeměpisné šířky.

Po dosažení celoplanetárního pokrytí bude čínský navigační systém Beidou poskytovat dva druhy služeb. Jedny pro civilní použití - přesnost této části bude v poloze 10 metrů, rychlost 0,2 m/s a časový signál bude mít chybu maximálně 10 nanosekund - druhé pro "oprávněné" uživatele a armádu, kde bude dosahováno lepších parametrů ve všech ohledech. Toto rozdělení je obdobou amerického GPS (armáda využívá šifrovaný kanál přístupný jen autorizovaným uživatelům) i ruského GLONASS; evropský Galileo jako "civilní" projekt nebude uživatele rozdělovat.

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] THE PERFORMANCE COMPARISON BETWEEN GPS AND BeiDou-2/COMPASS: A PERSPECTIVE FROM ASIA - http://140.118.16.82/www/index.php/JCIE/article/viewFile/580/1132[2] http://www.spacedepartment.cz/3-sekce/gnss-systemy/gnss-mimo-evropu/cinsky-beidou---compass/[3] http://www.space.com/5303-china-satellite-navigation-system-planned-2010.html[4] http://www.gpsworld.com/gnss-system/compass/expert-advice-the-strategic-significance-compass-10826

-----
Příště: Pilotované orbitální stanice; plánované zveřejnění: 5.5.2012.

Autor: Jan Sedláček | čtvrtek 3.5.2012 6:00 | karma článku: 10,90 | přečteno: 1626x