Čína míří na Měsíc

Na kosmodromu Xichang Satellite Launch Center probíhají závěrečné práce na přípravě nosné rakety CZ-3 a měsíční sondy Chang'e-3.

Instalace měsíčního vozítka na sondu Chang'e-3TASS TV

Jedná se o třetí čínskou měsíční sondu - předchozí, Chang'e-1 a Chang'e-2, byly vypuštěny 24. října 2007 a 1. října 2010. První sonda z oběžné dráhy kolem Měsíce pořídila fotomapu přibližně 94 procent měsíčního povrchu a po dokončení prodloužené mise byla navedena k dopadu na měsíční povrch, o nějž se roztříštila 1. března 2009. Druhá sonda prováděla výzkum rovněž z oběžné dráhy kolem Měsíce, ale na rozdíl od první byla po skončení měsíční mise navedena na únikovou dráhu a později přešla na dráhu mířící k libračnímu bodu L2 systému Slunce-Země.

Hlavním cílem třetí čínské měsíční sondy, která má být vypuštěna koncem letošního roku, je přistání na povrchu Měsíce a vysazení malého vozítka, které má po dobu minimálně tří měsíců pracovat na povrchu. Přesné místo přistání bude ještě upřesněno na základě pozorování vybraných oblastí sondou z oběžné dráhy. Šestikolové vozítko, které je vybaveno čtyřmi kamerami a dvěma mechanickými lopatkami, má hmotnost asi 100 kg (některé zdroje hovoří až o 140 kg) a jeho pohyb bude řízen ze Země. Konstruktér vozítka Xiao Jie z Shanghai Academy of Spaceflight Technology řekl, že jízda vozítka bude velmi pomalá a jeho trasa bude přesně určována na základě analýzy získaných dat o okolí vozítka.

Vozítko je ve své horní části opatřeno rozevíratelnými panely sluneční baterie, které se během měsíčního dne otevřou a budou vyrábět elektrickou energii, a během měsíční noci budou uzavřena a pomohou chránit vnitřní část vozítka před chladem. Teplota v průběhu noci klesá až na mínus 170°C. Podle Ye Peijiana, jenž řídil lety sond Chang'e-1 a Chang-e-2, bude přežití měsíční noci nejtěžší částí celé mise.

Čínské měsíční vozítko dostane vlastní název - bude oficiálně zveřejněn až začátkem prosince, tedy krátce před startem. Na pojmenování byla letos v září vyhlášena internetová anketa a v minulém týdnu bylo z předložených asi 190 tisíc návrhů vybráno deset nejlepších, z nichž vyjde vítězný název. Začátkem listopadu vybere porota nejvhodnější tři jména a na konci listopadu bude znám vítěz.

Největšími favority jsou podle čínských médií:
Yutu - což je jméno bílého králíky, který podle staré čínské legendy doprovázel bohyni Chang'e na Měsíc;
Tansuo - což znamená "průzkumník" a
Lanyue - což znamená "Měsíc".

Dalším krokem Číny na cestě k Měsíci bude doprava vzorku regolitu na Zemi, o což se má pokusit sonda Chang'e-5, která má plánovaný let v roce 2017. A pak může následovat člověk. Čína sice ještě nemá zpracovaný plán letu člověka na Měsíc, ale podle rámcového plánu rozvoje čínského kosmického průmyslu by se pilotovaný let na Měsíc měl začít připravovat po dokončení tří bezpilotních kroků lunárního programu (výzkum z oběžné dráhy, měkké přistání na povrchu Měsíce a automatický odběr vzorků a jejich doprava na Zem).

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Sedláček | sobota 2.11.2013 8:46 | karma článku: 15,15 | přečteno: 561x