Chang'e-3 je na Měsíci

Dnes krátce po 14:10 hod. našeho času přistála na měsíčním povrchu čínská sonda Chang'e-3, která dopravila na Měsíc rover Yutu. Po více než 37 letech tak na měsíčním povrchu přistála sonda ze Země (poslední byla v srpnu 1976 sovětská sonda Luna 24).

První snímek měsíčního povrchu po přistání

Čínská sonda odstartovala 1. prosince a po pětidenním letu přešla na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Nejprve se pohybovala po dráze ve výšce 100 km a 10. prosince byla periselenium sníženo na 15 km.

Dnešní manévr přistání na Měsíci probíhal v několika krocích. Nejprve byly uzavřena panely slunečních baterií a pak byl ve 13:59:52 hod. našeho času při průletu ve výšce 15 km nad povrchem zapálen brzdicí motor. Ve výšce asi dva kilometry nad terénem sonda přešla do vertikálního sestupu, který byl ovládán nejen hlavním motorem, ale do řízení polohy a pro stabilizaci sondy se využívalo dalších 28 malých trysek.

Po sestupu do výšky asi 100 metrů byl sestup zastaven a sonda pořídila snímek přistávací oblasti pro případnou korekci přesného místa dosednutí. Tímto se mělo zabránit tomu, aby sonda klesala do místa s velkými kameny, jež by mohly poškodit sondu, případně ohrozit vysazení roveru.

Po rekognoskaci terénu pokračoval motorický sestup až do výšky zhruba 4 metrů. Zde byl vypojen motor a sonda volným pádem dosedla na měsíční povrch. Od zahájení přistávacího manévru uplynulo asi 11 minut a v řídicím středisku se ozval potlesk. Přesný čas přistání byl 14:11:18 hod. našeho času (v Pekingu bylo 21:11:18 hod.).

A co bude čínská sonda provádět nyní:
1. otevře panaly slunečních baterií;
2. nastaví parabolickou anténu pro navázaní spojení se Zemí (dosavadní spojení probíhalo prostřednictvím všesměrové antény, která umožňuje přenost omezeného množství dat);
3. proběhne kontrola systému jak přistávací části, tak i roveru Yutu;
4. na vozítku Yutu se rozevře panel sluneční baterie, vztyčí se stožár s kamerami a namíří se anténa na Zemi (je to poprvé, kdy přistávací část a rover mají vlastní spojení se Zemí; ovšem rover může komunikovat i prostřednictvím přistávacího modulu);
5. na přistávacím modulu se aktivuje sjezdová rampa, která se nastaví do polohy, aby na ni mohl rover vjet;
6. rover Yutu sjede na měsíční povrch.
7. rover se otočí k přistávacímu modulu a obě části sondy se navzájem vyfotografují - to by mělo být asi devět hodin po přistání.

V následujících dnech bude zahájen vědecký výzkum, pro který jsou obě části sondy vybaveny celkem sedmi aparaturami. Rover, který nese čtyři, má naplánovanou životnost tři měsíce a během této doby by měl prozkoumat asi 10 čtverečních kilometrů. Přitom se vzdálí od místa přistání na maximálně 10 km.

Autor: Jan Sedláček | sobota 14.12.2013 15:38 | karma článku: 15,12 | přečteno: 534x