Americký astronaut M. S. Carpenter

Malcom Scott Carpenter, druhý Američan, který absolvoval orbitální kosmický let, se narodil 1. května 1925 a již po dokončení střední školy, v roce 1943, nastoupil k námořnictvu.

Oficiální portrét CarpenteraNASA

Jako příslušník US Navy prošel kurzem na University of Colorado a současně prodělal letecký výcvik. Po skončení druhé světové války pokračoval ve studiu Coloradské univerzitě a letecké inženýrství dokončil v roce 1949. Po získání diplomu se vrátil k létání a od listopadu 1949 do dubna 1951 prodělal pilotní výcvik na floridské základně Pensacola. Poté byl přidělen k 6. Patrol Squadron, která působila na Havaji, a společně s touto letkou se zúčastnil Korejského konfliktu. Do bojových akcí ale nezasáhl, jeho letka prováděla hlídkové lety nad Žlutým mořem a při jižním pobřeží Číny.

Carpenter v roce 1954 nastoupil do leteckého střediska námořnictva v Patexent River, kde prošel školou pro zkušební piloty (Navy Test Pilot School). Po skončení výcviku zůstal létat v tomto výcvikovém středisku. V srpnu 1958 byl přidělen jako letecký specialista na letadlovou loď USS Hornet, kde ho také zastihla pozvánka k výběru do týmu astronautů.

Carpenter prošel výběrovým sítem a 9. dubna 1959 byl představen jako jeden ze sedmi astronautů projektu Mercury. Do kosmu se podíval v lodi Mercury MA-7 v květnu 1962, když původně nominovaný Donald Slayton byl z přípravy na let vyřazen kvůli zdravotním potížím. Carpenterův let proběhl s potížemi, které představitelé NASA svalili na Carpentera, a tak bylo zřejmé, že se do kosmu dlouho nepodívá. Někteří pracovníci označili jeho jednání za letu jako "chování potrhlého amerického turisty". Od roku 1963 se podílel společně s dalšími astronauty na sledování vývoje lunárního modulu pro projekt Apollo, ovšem už tehdy se začal zabývat otázkami spojenými s pobytem lidí pod vodní hladinou.

V roce 1965 se pak zúčastnil experimentu Sealab II, při kterém pracoval 30 dní v laboratoři ponořené v hloubce 62 metry. Z této laboratoře také hovořil s astronauty Cooperem a Conradem, kteří létali v kosmické lodi Gemini 5. NASA v souvislosti s tímto spojením prohlásil, že Carpenter je prvním člověkem, který zkoumal dvě dimenze: kosmický prostor a podvodní svět. Svých podmořských zkušeností Carpenter využil po návratu k NASA, když se zapojil do výcviku astronautů ve vodním bazénu (tento výcvik supluje beztížný stav).

Carpenter z NASA definitivně odešel v srpnu 1967 (z námořnictva do civilu odešel k 1. červenci 1969), když po komplikované zlomenině levé ruky (při motocyklové nehodě na Bermudách) nezískal souhlas lékařů s pokračováním v dosavadní práci. Carpenter se domníval, že v rámci programu Gemini získá novou šanci na kosmický let.

Pestrý byl i Carpenterův rodinný život. Poprvé se oženil v září 1948 s Rene Louise a z tohoto manželství měl čtyři děti; rozvedli se ještě před uskutečněním Carpenterova kosmického letu. Z druhého manželství (manželka Maria Roach, svatba v roce 1972) měl dvě děti a ze třetího manželství s Barbarou Curtin (svatba v roce 1988) měl jednoho syna.

HLAVNÍ PRAMENY:
[1] M. Codr: Sto hvězdných kapitánů, Práce, Praha 1982
[2] P. Lála, A. Vítek: Malá encyklopedie kosmonautiky, Mladá fronta, Praha 1982
[3] P. Toufar: Kosmické skandály, Regia, Praha 1999
[4] www.astronautix.com/astros/carenter.htm[5] http://history.nasa.gov/40thmerc7/carpenter.htm[6] http://www.lib.cas.cz/space.40/ASTRON/USA/CARP-MS.HTM[7] http://www.squidoo.com/malcolm-scott-carpenter

-----
Příště: Pilotované orbitální stanice; plánované zveřejnění: 26.5.2012

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Sedláček | pátek 25.5.2012 6:03 | karma článku: 8,84 | přečteno: 712x