27.11.: události v kosmonautice

Vybraná výročí a události z kosmonautiky a raketové technikystředa 27.11.2013

40. výročí vypuštění družice pro elektronický průzkum Kosmos 610; kosmodrom Pleseck, raketa Kosmos 3M.
50. výročí testovacího startu rakety Atlas poprvé s horním stupněm Centaur D, kosmodrom Cape Canaveral.
50. výročí vypuštění vojenské průzkumné družice KH-4 mission 9061; Vandenberg AFB, raketa Thor Delta.
50. výročí vypuštění vědecké družice Explorer 18; kosmodrom Cape Canaveral, nosná raketa Delta DSV 3C.
50. výročí první dlouhodobé zkoušky raketového motoru J-2 pro raketu Saturn 5 na stavu v Santa Susana.
60. výročí zkušebního letu balistické rakety Matador GM-11101 z Cape Canaveral, raketu vypustilo USAF.

******

Hlavním úkolem ruské části posádky Mezinárodní kosmické stanice (Kotov, Rjazanskij, Tjurin) je činnost spojená s testováním nového navigačního systému Kurs-NA na nákladní lodi Progress M-21M. Ruští kosmonauti dále budou obsluhovat probíhající experimenty, natočí video pro potřeby Roskosmosu a zajistí technickou údržbu systému zabezpečení životních podmínek. Posádka amerického segmentu (Hopkins, Mastracchio, Wakata) se bude věnovat údržbě vnitřního vybavení segmentu stanice, zkontroluje stav hygienických zařízení a bude obsluhovat vědecké experimenty. Kosmonauti absolvují lékařská vyšetření a budou konzultovat svůj zdravotní stav s lékaři v pozemním středisku. Wakata se bude zabývat rekonfigurací zařízení v japonském laboratorním modulu.

*

Zástupce šéfa čínského lunárního programu Li Benzheng řekl, že mise sondy Chang'e-3, jejíž odpočet už byl zahájen, v sobě nese významná rizika. Poprvé se čínská sonda pokusí o měkké přistání a poprvé vysadí vozítko na jiném nebeském tělese. Obtížnost tohoto manévru ilustroval Li na faktu, že naposled přistála sonda na Měsíci v roce 1976 a při dřívějších pokusech byla téměř polovina automatických sond neúspěšných.

*

Nejpozději do konce roku 2020 vypustí Jižní Korea nosnou raketu, která bude kompletně pocházet z domácí produkce (nynější rakety využívá ruský první stupeň). Nová nosná raketa bude mít nosnost 1500 kg na nízkou oběžnou dráhu a s její pomocí by měla být dopravena sonda do oblasti Měsíce a kolem roku 2040 na Mars nebo k některé planetce. Na urychlení programu stavby vlastní nosné rakety věnuje jihokorejská vláda celkem 1,84 miliardy dolarů.

*

Během své návštěvy Běloruska řekl šéf Roskosmosu Oleg Ostapenko, že v případě zájmu je Roskosmos připraven zajistit výcvik a pobyt na oběžné dráze pro kosmonauta z Běloruska. Ostapenko dále uvedl, že dvoustranná spolupráce v oblasti kosmonautiky má pevné základy a je potřeba spolupráci dále rozvíjet. Ředitel běloruské akademie věd Vladimir Gusakov k tomu uvedl, že specialisté Roskosmosu a akademie věd vybírají zajímavé projekty z oblasti kosmických výzkumů a zabývají se otázkami dalšího rozvoje bělorusko-ruské spolupráce v této oblasti.

*

Trio evropských družic dokončilo první etapu svého letu - dosažení pracovních drah a testování systémů a vědeckého vybavení družic - a podle informace řídicího střediska jsou družice připraveny k zahájení vědecké mise. V následujících čtyřech letech mají družice studovat zemské magnetické pole, jeho interakce se slunečním větrem a jeho vztah ke globálním změnám.

*

Během přepravy připravované družice Magnetospheric Multiscale Satellite (MMS) z Goddard Space Flight Center v Greenbeltu do Naval Research Laboratory (NRL) došlo k požáru tahače vezoucího kontejner s MMS. Hasiči požár uhasili a při akci nebyla družice poškozena (na tahači vznikla škoda 50.000 USD, ale družice v hodnotě 450 miliónů dolarů byla zachráněna). Později mohla družice pokračovat v cestě do NRL, kde se podrobí testování. Družice MMS by měla být na oběžnou dráhu vynesena před koncem roku 2014.

*

V montážní hale na kosmodromu Bajkonur bylo dokončeno spojení družice Inmarsat 5F-1 s urychlovacím blokem Briz-M; sestava bude později připojena k nosné raketě Proton-M. Start rakety Proton s družicí Inmarsat 5F-1 je naplánován na neděli 8. prosince.

*

Roskosmos oznámil NASA, že mnohofunkční laboratorní modul (MLM) nebude v roce 2014 zařazen do sestavy Mezinárodní kosmické stanice. Řekl to náčelník pilotovaného programu Roskosmosu Aleksej Krasnov a dodal, že v souvislosti se zpožděním startu MLM je Rusko nuceno přehodnotit svůj vlastní program kosmických letů. Korekce bude mít vliv i na prodloužení využívání některých prostor amerického segmentu ruskými kosmonauty.

******
Další informace na http://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/

Autor: Jan Sedláček | středa 27.11.2013 20:51 | karma článku: 8,28 | přečteno: 164x