19.10.: události v kosmonautice

Vybraná výročí a události z kosmonautiky a raketové technikysobota 19.10.2013

  40. výročí letu balistické rakety Nike Iroquois ze základny Eglin, dostup 173 km.
  40. výročí vypuštění telekomunikační družice Molnija 2-07; kosmodrom Pleseck, raketa Molnija.
  40. výročí vypuštění pěti sondážních raket typu Tomahawk ze základny Eglin; dostup 146 až 228 km.
  60. výročí odpálení balistické rakety R-1 č. 320 ze základny Kapustin Jar; dostup 100 km.
160. výročí narození Nikolaje Ivanoviče Kibalčiče, autora návrhu meziplanetárního stroje.

******

Kosmonauti na Mezinárodní kosmické stanice (Jurčichin, Kotov, Rjazanskij, Parmitano, Nyberg[ová] a Hopkins) mají naplánován běžný sobotní program zahrnující tříhodinový úklid vnitřních prostor stanice, kontrolu a obsluhu vědeckých experimentů a pravidelnou ranní kontrolu stavu stanice. Pro všechny členy posádky je naplánováno dvouhodinové fyzické cvičení. Parmitano a Nyberg[ová] vyplní stravovací dotazníky a absolvují ranní a večerní relaci experimentu Reaction Self Test. Ve zbylém čase se kosmonauti věnují osobním aktivitám. Pracovní den trvá od 06:00 UT do 21:30 UT.

*

Američtí vědci upozornili, že není potřeba propadat panice v souvislosti s nedávno objevenou planetkou 2013 TV135, která se v roce 2032 nebezpečně přiblíží k Zemi. Planetka prošla 16. září kolem Země ve vzdálenosti asi 6,7 miliónu km a pro návrat v roce 2032 není vyloučena srážka se Zemí (pravděpodobnost je 1:48 000). Planetka je ovšem sledována pouhých devět dní a její dráha bude nadále zpřesňována. Také velikost planetky není přesně stanovena a odhady se pohybují od 300 do 700 metrů, nejčastěji kolem 400 metrů. V případě dopadu by planetka vytvořila na Zemi kráter o průměru 5 až 15 km a zcela by zničila oblast o průměru několika desítek km.

*

Nový šéf Roskosmosu Oleg Ostapenko navštíví ve dnech 19. až 21. října kosmodrom Bajkonur a seznámí se s jeho vybavením. Během soboty navštíví montážní komplex, v němž se před startem připravují nosné rakety Proton a poté si prohlédne startovní rampu 200, z níž Protony startují. V neděli bude sledovat vzlet nosné rakety Proton-M s telekomunikační družicí Sirius FM-6. Součástí prohlídky bude i návštěva prostor, ve kterých se připravuje technika pro pilotované kosmické lety.

*

Společnost International Launch Services oznámila, že na kosmodromu Bajkonur je vše připraveno ke startu nosné rakety Proton-M s družicí Sirius FM-6. Plánovaný čas startu je 20. říjen 18:12:56 UT (21. října 00:12:56 hod. místního času). Družice měla být původně vynesena na dráhu už na začátku roku 2012, ale pro technické závady zůstala rok a půl na zemi a v červenci 2013 si další odklad vynutila havárie nosné rakety Proton s navigačními družicemi Glonass.

*

Příští let nákladní kosmické lodi Dragon společnosti SpaceX k Mezinárodní kosmické stanici se uskuteční ne dříve než 11. února 2014 (Dragon má k dispozici období od 17. ledna do 16. února pro připojení k ISS). Dragon přitom poprvé ponese nová verze nosné rakety Falcon 9 a na palubě nákladní lodi bude 1580 kg nákladu pro ISS. Při startu 11. února se Dragon k ISS připojí 13. února.

*

Evropská kosmická agentura a Čínská akademie věd plánují připravit společnou kosmickou misi. K jejímu zahájení uspořádají dva semináře - jeden se bude konat v Číně, druhý v Evropě a mezi nimi bude prodleva šesti měsíců. Cílem seminářů, z nichž první se uskuteční 25. a 26. února 2014 v Čcheng-tu, bude stanovit společný postup při přípravě, vývoji aparatur a využívání vědeckých výsledků společné mise.

*

Prezident společnosti Virgin Galactic Steve Isakowitz řekl v Las Cruces, že budoucnost suborbitálních kosmických letů se nebude týkat pouze vesmírné turistiky, ale bude významnou součástí vládních zakázek. Prostřednictvím suborbitálních letů budou vynášeny studentské experimenty a ze soukromých letounů budou prováděny vědecké výzkumy, dodala Khaki Rodway[ová] ředitelka prodeje firmy XCOR Aerospace.

*

Řídicí výbor Evropské kosmické agentury schválil návrh věnovat vstupní poplatky nových členů - Polska a Rumunska - do programu ExoMars. Evropsko-ruský projekt předpokládá let první sondy TGO (Trace Gas Orbiter) k Marsu v roce 2016 a přistávacího modulu EDM v roce 2018. Pro oba lety má být použita nosná raketa typu Proton.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Sedláček | sobota 19.10.2013 23:30 | karma článku: 5,24 | přečteno: 117x